banner

YDS 2014 başvuru kılavuzu ve başvuruları (ÖSYM YDS 2014)
Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi başvuru kılavuzu yayınlandı. YDS başvuru kılavuzu Tıkla PDF olarak indir? YDS 2014 ilkbahar dönemi başvuru kılavuzunu nasıl edinebilirim? YDS puanı kaç yıl geçerli? YDS 2014 başvuru ücreti ne kadar? YDS sınavı kaç dakika? YDS’ye kimler başvuru yapabiliyor? YDS ilkbahar dönemi ne zaman yapılacak? YDS 2014 ilkbahar dönemi sınavı hangi dillerden yapılacak? 2014 YDS başvuru kılavuzu ve başvuru merkezleri? YDS ücreti hangi bankalara yatırılacak?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar Dönemi 6 Nisan 2014 tarihinde yapılacak. YDS başvuruları 3-12 Şubat 2014 tarihleri arasında ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr/ internet adresinde yayınlanan YDS ilkbahar dönemi başvuru kılavuzuna göre alınacak. 

YDS 2014 İlkbahar Dönemi başvuru kılavuzu için Tıklayın

YDS 2014 başvuru formu için Tıklayın

YDS 2014 ilkbahar dönemi adres iline göre tercih edilebilecek sınav merkezleri için Tıklayın

ÜDS, KPDS gibi daha önce yapılan dil sınavları 2013 yılından itibaren kaldırıldığı ve tüm dil sınavları YDS çatısı altında toplandığı için diğer yabancı dil puanı için tüm adayların yılda iki kez yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na (YDS) girmeleri gerekiyor. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yılda iki defa yapılıyor. Ancak yılda iki kez yapılan YDS'de yer alan dil sınavlarında yalnızca Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça yılda iki kez yapılıyor. 

YDS İlkbahar ve sonbahar dönemi hangi dillerden yapılıyor?

YDS İlkbahar Dönemi Sınavı, Almanca, Arapça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish Dili), Ermenice, Farsça, Fransızca, Gürcüce, Hollandaca (Dutch Dili), İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Rusça, Sırpça, Ukraynaca (Ukraince) ve Yunanca dillerinden, Sonbahar Dönemi Sınavı ise sadece Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusçadan yapılacak.

YDS saat kaçta başlıyor?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) İlkbahar dönemi saat 9:30’da başlayacak?

YDS’de sınav süresi kaç dakika?

YDS’de sınav süresi toplam 150 daika

YDS'de adaylara kaç soru sorulacak? 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'nda (YDS) toplam 80 soru soruluyor

2014 YDS sınav ücreti ne kadar?

YDS sınav ücreti 2014 için 50 TL olarak belirlendi

YDS puanları ve seviyeleri

Yabancı dil seviyesi tüm adaylar için geçerli olmak üzere 100 tam puan üzerinden,

 90 - 100 arasındaki puanlar (A) seviyesi,

 80 - 89 arasındaki puanlar (B) seviyesi,

 70 - 79 arasındaki puanlar (C) seviyesi,

 60 - 69 arasındaki puanlar (D) seviyesi,

 50 - 59 arasındaki puanlar (E) seviyesi

YDS'ye kimler başvuru yapabiliyor sınav hangi amaçla yapılıyor?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı'na (YDS), yüksek lisans, lisans, doçentlik sınavları, KPSS A grubu öğretmenlik sınavında dil puanı hesaplanacak adaylar, Tıpta uzmanlık ile Diş hekimliğinde uzmanlık sınavlarına girecekler, yurtdışı denklik sınavlarına gireceklerle memuriyette dil tazminatı alacak olan adaylar girebiliyor.

ÖSYM'den yapılan açıklama şöyle;

YDS’ye, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adaylarla yüksek lisans programlarına başvuru yapacak lisans programı mezunları ile lisans programlarında okuyan öğrencilerin de başvuru yapması ve başvuracakları üniversitenin belirlediği puanı almaları gerekiyor.

2013 yılından beri KPDS, ÜDS dil sınavlarının kaldırılarak yerine YDS’nin getirilmesinin ardından yabancı dil puanı için öğretmen adaylarının da bu sınava girmeleri gerekiyor. KPSS Lisans Sınavlarında (Lisans/A Grubu ve Öğretmenlik) yabancı dil testi yer almayacağı için Yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanıyor. KPSS Lisans sınavlarında yabancı dil testinin de ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların YDS’ye Almanca, Fransızca ve İngilizce testlerinin birinden girmeleri zorunludur. YDS’ye katılmayan veya Almanca, Fransızca ve İngilizce dışında bir yabancı dilden sınava katılan adayların, yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla katılarak hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmaz. KPSS’den sonra elde edilecek Yabancı Dil Sınavı (YDS) sonuçları, yabancı dil ağırlığı içeren bir sonraki KPSS puanlarının hesabında dikkate alınır.

2014 YDS başvuru ücretinin yatırılacağı bankalar şu şekilde;

Ziraat Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Halkbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

Akbank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den

başvuracak adaylar hariç)

Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı

DenizBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)

Tüm PTT iş yerleri (KKTC’den başvuracak adaylar ASPOS-Gazi Magusa)

*Başvuru/sınav ücreti ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir. 

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçları kaç yıl geçerli?

ÖSYM’nin aldığı karar uyarınca Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçları kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresi olacak. YDS geçerlilik süresini başvuru yapılan kurum (üniversiteler, ve diğer kurumlar) belirleyecek. Bununla birlikte YDS sonuçları Yabancı dil tazminatı ile ilgili olarak; 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesine göre, sınavda alınacak puanlar sınav tarihinden itibaren beş yıl süreyle geçerli olacak. Bu konuda 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2. maddesinde (Değişik: 20/3/1997 - KHK - 570/15 md.) “…Bu madde uyarınca yapılan sınavlar beş yıl süreyle geçerli olacak. Bu sürenin bitiminde sınava girmeyenlerin yabancı dil seviyeleri bir alt düzeye inmiş sayılacak, seviyeleri (C) düzeyinde olanların yabancı dil tazminatları kesilecek. Bu madde uyarınca yapılan sınavlara diğer mevzuatla yapılan atıflara ilişkin olarak da bu fıkra hükmü geçerlidir” hükmü yer almaktadır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # Gennie 19-03-2015 16:34
Very soon this web page will be famous amid all
blog people, due to it's fastidious posts

My homepage; pill
identify
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Carla 19-03-2015 16:52
Hey, I think your site might be having browser
compatibility issues. When I look at your blog site in Safari,
it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, terrific blog!

My homepage - are side effects
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.