banner

YDS başvuru detayı ve sınav bilgisi
YDS başvurularında bilinmesi gerekenler? YDS başvuru kılavuzunda önemli detaylar için adayların dikkat etmesi gerekenler?

YDS’den yüksek lisans, doktora için en az kaç puan almak gerekir? Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı kaç saat sürecek? YDS’de adaylara kaç soru sorulacak? YDS sınav ücreti ne kadar? 

ÖSYM’nin sitesinde yayımlanan YDS başvuru kılavuzuna göre başvurular 27 Şubat’ta sona erecek. YDS’ye başvuru yapabilmek için adayların izleyeceği yol YDS başvuru kılavuzunda belirtilmiştir. YDS başvuru kılavuzu için tıklayın

ÖSYM’den alınan bilgiye göre, YDS başvuru ücreti 3 TL, YDS Sınav ücreti 50 TL, başvuru merkezlerinde fotoğraf yenileme ücreti ise 5 TL olarak belirlendi.

Adayların şifre yenileme işlemleri için ÖSYM, 2 TL ücret alıyor.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 9.30’da başlayacak ve 150 dakika sürecek.

YDS’den yüksek lisans, doktora için en az kaç puan almak gerekir

YDS'den doçent adaylarının 100 üzerinden en az 65, doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların 100 üzerinden en az 55 puan almaları gerekir. Doçentlik Bilim Sınavına Almanca, Fransızca veya İngilizce dışında bir yabancı dil sınavı sonucu ile başvurulmak isteniyorsa, bu dilin Üniversitelerarası Kurul tarafından kabul edilmesi ve bu dilden YDS'de 65 veya daha yüksek puan alınması gerekir. Bilim/sanat alanı bir yabancı dille ilgili olanlar, yabancı dil sınavına başka bir dilden girmek zorundadır.

YDS'de en fazla kaç alandan sınava girilebilir?

YDS’de bir dönem sadece bir dilden sınava girilmektedir

YDS geçerlilik süresi ne kadar?

Sınavın geçerlilik süresi, kurumların kendi mevzuatındaki geçerlilik süresi olacaktır. Ayrıca kurumlar kendilerine uygun geçerlilik süresi belirleyebileceklerdir.

Sınavın uygulanması

Yabancı Dil Bilgisi ve Seviye Tespit Sınavı, yarın 41 il merkeziyle Lefkoşe ve Bişkek’te saat 9.30’da başlayacak. Sınavda 80 soru sorulacak ve adaylardan bu soruları 150 dakikada cevaplamaları istenecek. YDS’ye 330 bin 796 aday başvuru yaptı.

Almanca, Arapça, Bulgarca, Farsça, Fransızca,  İngilizce,  İspanyolca,  İtalyanca, Rusça ve Yunancadan yapılacak sınavlarda çoktan seçmeli sorulardan oluşan testler kullanılır. Bu diller için sınavda sözcük bilgisi, dil bilgisi, çeviri ve okuduğunu anlama soruları bulunmaktadır. Diğer dillerde sınav yabancı dilden Türkçeye ve Türkçeden yabancı dile çeviri  şeklinde yapılır. Çeviri için 150-200 sözcükten oluşan metinlerden yararlanılır. İngilizce sınavlarında kullanılan kaynaklar ABD, İngiltere ve Kanada gibi İngilizce konuşulan ülkelere aittir.

Bu sınavlarda İngiliz İngilizcesine ait dil alışkanlıkları izlenmekle birlikte Amerikan İngilizcesi kullanımının daha yaygın olduğu durumlarda adaylara bir dezavantaj oluşturmaması için yaygın olan kullanım tercih edilmektedir.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.