banner

Son 5 yılda yabancı öğrenci sayısı yüzde 60 arttı
Türkiye’ye gelen yabancı öğrenci sayısında son 5 yılda yüzde 60 oranında artış yaşandı. Her yabancı uyruklu öğrencinin Türkiye’ye ortalama 30 bin dolar bıraktığı belirtildi.

Türkiye'deki üniversitelerde, 150 ülkeden 26 bini aşkın yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor.

Çevre ülkeler başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinden üniversite öğrencilerinin tercihi haline gelen Türkiye’de son beş yılda yabancı öğrenci sayısında yüzde 60 oranında artış yaşandı. BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel “Eğitim görmek için ülkemize gelen her yabancı uyruklu öğrenci Türkiye’ye ortalama 30 bin dolar bırakıyor.” dedi.

Türk üniversitelerinin yurtdışı tanıtıma ayırdıkları pay ve yürüttükleri çalışmalar meyvelerini vermeye devam ediyor. Rakamlar, son beş yılda Türkiye’de yabancı öğrenci sayısının yüzde 60 oranında arttığını ortaya koyuyor. Halihazırda Türkiye'deki üniversitelerde, 150 ülkeden 26 bini aşkın yabancı uyruklu öğrenci öğrenim görüyor. Türk üniversitelerini ise en fazla bölge ülkelerindeki öğrenciler tercih ediyor. Ayrıca bazı Türk cumhuriyetlerinden üniversite eğitimi almak için gelenlerin sayısı da diğer ülkelere göre daha fazla. Her öğrencinin birer elçi olduğuna dikkat çeken BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ortaya çıkan tablonun ekonomik boyutuna da dikkat çekiyor: “Eğitim görmek için ülkemize gelen her yabancı uyruklu öğrenci Türkiye’ye ortalama 30 bin dolar bırakıyor. Bu rakamı her yıl gelen öğrenci sayısıyla çarptığımızda ülke ekonomisine sağladığı katkı ortaya çıkar. Eğitimin bir sektör olarak destek görmesiyle bu rakamların ve oranların çok daha yukarıya çıkacağını düşünüyorum. Üniversite olarak bu konuda üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz”.

Devletin desteği sürüyor

İstanbul başta olmak üzere, Berlin, Washington DC, Boston, Silikon Vadisi, Hong Kong ve Roma’da kampüsleri bulunan Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) tüm dünyadan yabancı öğrenciler için bir çekim merkezi halini aldı. Avrupa’dan Amerika’ya, Ortadoğu ülkelerinden Kafkasya’ya kadar geniş bir coğrafyadan öğrencilerin lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak için tercih ettiği BAU İstanbul kampüsünde bini aşkın yabancı öğrenci eğitim görüyor. BAU Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel “Türkiye’de her geçen gün yabancı öğrenci sayısı artıyor. Biz de BAU olarak bu durumun lokomotiflerinden biriyiz. Yurtdışı çalışmalarımız da devlet tarafından destek görmeye başladı, bu olumlu bir gelişme” dedi. Her yıl pek çok ülkede eğitim kurumlarını ve yurtdışında düzenlenen eğitim fuarlarını ziyaret ettiklerini belirten Yücel sözlerine “Yıllardır tüm dünyaya Türkiye’yi ve Türk üniversitelerini anlatıyoruz. Bu stratejimiz artık meyvelerini vermeye başladı. Ülkemizin yabancı öğrenciler için bir çekim merkezi haline geleceğine inanıyorum” şeklinde devam etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.