banner

Işık Üniversitesi iş dünyasına profesyoneller yetiştiriyor
Öğrenciler üniversitelerden sadece teorik bilgiler edinerek mezun olmak istemiyorlar. İş dünyasına yakınlaşmak, araştırmalarının sonuçlarını daha çabuk almak ve toplumda yarattıklarını ve değişiklikleri görebilmek istiyorlar.

isik_uniIşık Üniversitesi, öğrencilerin bu isteklerini karşılama noktasında sanayi işbirliğine önem veriyor. Öğrencilerini sektörün önde gelenleriyle buluşturmak için etkinlikler düzenleyen Işık Üniversitesi, öğrencilerinin mezuniyet sonrası iş hayatında profesyonel olmalarına da rehberlik ediyor.

Işık Üniversitesi, sanayi ve iş dünyası arasındaki işbirliğini geliştirmek için bilimsel birikimin ve araştırma sonuçlarının ekonomik değere dönüşmesine destek vermek amacıyla kurulan Teknoloji Transfer Ofisi tarafından belirlenen stratejilerle yürütüyor. Belirlenen stratejiler;

- Eğitim ve farkındalık hizmetleri sunuyor,

- Üniversitenin araştırma sonuçlarını faydalı ürüne dönüştürmek için sanayi ile ilişkiler sağlıyor,

- Uygulama araçlarını tanıtmak ve girdi sağlamak için eğitim ve farkındalık hizmetleri gerçekleştiriyor,

- Ulusal ve uluslararası destek programları tanıtmak ve başvuruda destek sağlıyor,

- Ulusal ve uluslararası proje destek programlarını öğretim üyelerine, lisansüstü öğrencilerine ve araştırmacılara duyuruyor,

- Araştırma projelerinin başvuru aşamasında ve yönetiminde destek vermek, proje geliştirme ve yönetiminde sanayi ile işbirliği sağlıyor,

- Sanayinin ihtiyaçlarına çözüm bulacak akademisyenleri sanayi kuruluşları ile eşleştirmede ve proje geliştirmede aracı oluyor,

- Girişimcilik ve yenilikçilik (inovasyon) desteği sağlıyor,

- Teknoloji transferi, girişimcilik, inovasyon, proje geliştirme, yeni fikirleri yatırımcı ile buluşturma ve ticaretleştirmeyi amaçlayan stratejiler belirliyor.

PROGRAMLAR SEKTÖRÜN İHTİYACI DOĞRULTUSUNDA HAZIRLANIYOR

Işık Üniversitesi’nde sanayi işbirliği birçok programda uygulanıyor. Özellikle sektörün ihtiyacı doğrultusunda programlar akademik çalışmalarla bütünleşerek hazırlanıyor. Buna örnek olarak, Doğuş Otomotiv-Işık Üniversitesi işbirliği ile Otomotiv Mühendisliği programı verilebilir. Doğuş Otomotiv ile yapılan işbirliğinde açılan programda öğrenciler sanayi ile doğrudan temas ederken, Işık Üniversitesi akademisyenleri Araştırma-Geliştirme çalışmalarıyla sektöre destek vermiş oluyor. Işık Üniversitesi, otomotiv sanayinin halen mühendis ihtiyacını karşılayan Makine, Elektrik-Elektronik ve Mekatronik Mühendisliği Programlarına ek olarak, doğrudan doğruya Otomotiv Mühendisliği alanına yönelerek disiplinler arası eğitim anlayışıyla yenilikçi sistem ve ürün tasarlayan, uluslararası rekabet koşullarında fark yaratabilen mezunlar yetiştiriyor.

SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİYLE PROJELER DESTEKLENİYOR

Işık Üniversitesi, Doğuş Otomotiv ile işbirliği kapsamında birçok çalışma yapıyor. Bunlardan biri, modüler bir gelişim programı hazırlanması. Doğuş Otomotiv’de Formen, Teknisyen, Teknisyen Yardımcısı, Garanti ve Disposizyon Elemanı olarak görev yapan 656 çalışan, sürdürülebilir başarılarını sağlamak ve gelişimlerini desteklemek amacıyla Işık Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi eğitmenlerinden eğitim aldı. Bu programın ardından da Seat Servis Danışmanları da bu eğitimden yararlandılar.

Bir diğer çalışma ise, Trafik Hayattır Trafik Güvenliktir dersinin hazırlanması. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında Pirelli’nin desteğiyle Trafik Hayattır Platformu tarafından akademisyenler, eğitim ve trafik uzmanlarının danışmanlığında hazırlanan Trafik Hayattır Trafik Güvenliktir dersinin, Işık Üniversitesi’nde de müfredata dahil edilmesi sonucunda 160 öğrenci, bu dersleri seçmeli ders olarak tercih etti.

Işık Üniversitesi’nde bu doğrultuda açılan birçok bölüm ile birlikte Sürekli Eğitim Merkeziyle de bu projeler destekleniyor. Örneğin; KGK Bağımsız Denetçilik Eğitim Programı Mali Müşavirler Odası ve Ankara’da KGK kurumu ile işbirliği bulunuyor. Yine KOSGEB ile yapılan işbirliği ile yatırımcı teşvik programı kapsamında, İŞKUR aracılığı ile başvuran girişimcilere girişimcilik eğitimi veriliyor. Bu programlar gibi birçok örnek program bulunuyor.

ÖĞRENCİLERİ SEKTÖRÜN İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

Öğrenciler üniversitelerden sadece teorik bilgiler edinerek mezun olmak istemiyorlar. İş dünyasına yakınlaşmak, araştırmalarının sonuçlarını daha çabuk almak ve toplumda yarattıklarını ve değişiklikleri görebilmek istiyorlar. Bu istekleri üniversiteler için de sanayi temsilcileri için de önemlidir. Işık Üniversitesi, bölümlerin müfredatını oluştururken, sektörün sivil toplum kuruluşlarından, sanayi dünyasından kurumlar ile birlikte hazırlayarak, sahaya dönük uygulamaları dengeli biçimde öğrencilerine sunmaya önem veriyor. Türkiye’de, üniversite mezunlarının istihdamına yönelik yaşanan sorunlarla, gençlerin, teorik bilgilerini sahaya aktarım sürecinde karşılaşılan zorlukları göz önünde bulunduruyor.

Işık Üniversitesi, bünyesinde bulunan Kariyer Merkezi ile öğrencilerin iş dünyasında tercih edilen profesyonel olmalarına rehberlik ediyor. Öğrencilerin firmalar ve uzmanlar ile bir araya gelmelerine, staj ve iş olanaklarından yararlanmalarına, kişisel ve mesleki vizyonlarını geliştirmelerine yönelik etkinlikler gerçekleştiren Işık Üniversitesi’nin bu doğrultudaki en kapsamlı etkinliği ise Kariyer Günleri. Kariyer Günleri etkinliği kapsamında öğrencileri, sektörün önde gelen isimleriyle buluşturuyor. Kariyer Günleri’nin bir diğer önemli faaliyeti ise, Feyziye Mektepleri Vakfı’nın 130 yıllık eğitim serüveni ve 50 bini aşkın mezunuyla mentorluk programları kapsamında Kariyer Günleri’nde buluşmalarını sağlamak. Bu buluşmalar, hem öğrencilerin kariyer planlarına ışık tutuyor hem de yeni staj ve iş olanaklarına kapı açıyor.

Ayrıca İŞKUR ile yapılan işbirliği sonucunda, Işık Üniversitesi öğrencileri, staj, girişimcilik, iş imkanları ve bireysel danışmanlık ile ilgili kampüste bulunan İŞKUR hizmet noktasından yararlanabiliyorlar.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.