banner

Topladıkları bağışlarla yüksekokul binası yaptırdılar
Bartın'ın Ulus ilçesinde, ilçe halkının ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla Bartın Üniversitesi'ne bağlı 3 bin metrekare kapalı alana sahip 3 katlı meslek yüksekokulu binası yapıldı.

bagis yuksekokulBartın Üniversitesi'nin 2008'de kurulmasının ardından ilçede 2011 yılında meslek yüksekokulu açıldı. Eğitim-öğretime 40 öğrenciyle başlayan ve bugün 300 öğrenciye ulaşan yüksekokulun faaliyetini ilçe özel idaresi binasında elverişsiz ortamda sürdürmesi üzerine ilçede meslek yüksekokulu binası yapılması için çalışma başlatıldı.

Ulus'a Hizmet Vakfı'nın öncülüğündeki girişimlerle ilçe merkezinde il özel idaresi şantiyesi olarak kullanılan 5 bin 350 metrekarelik bir alanın vakfa tahsis edilmesinin ardından bina yapımı için kampanya başlatıldı.

Binanın hayırsever katkısıyla inşa edilebilmesi amacıyla başlatılan kampanyayla geçen yıl temeli atılan meslek yüksekokulu binası tamamlanma aşamasına geldi.

Kasım ayında rektörlüğe teslim edilecek

Vakfın Başkanı Ziya Çelik, hayırseverlerin katkısıyla bugüne kadar bin 500'ün üzerinde üniversite öğrencisine burs sağlayan bir vakıf olduklarını söyledi.

Bartın Üniversitesi'nin kurulmasıyla ilçeye bir yüksekokul veya fakülte açılması sevdasında olduklarını, vakıf, belediye ve kaymakamlığın girişimi, rektörlüğün de desteğiyle ilçeye yüksekokul açıldığını ifade eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ancak, şu anda bu yüksekokulda öğrenim gören 300 öğrencimiz, öğretime elverişli olmayan ilçe özel idare binasında bulunuyor. Bizde bu nedenle harekete geçtik. 2 yıl önce ilk adımı atmamızın ardından geçen yıl Kasım ayında temelini attık ve ortaya görkemli bir bina çıktı. Bu bina, tüm ilçe halkının, eşimizin dostumuzun, büyük şehirlerdeki hemşehrilerimizin katkılarıyla tamamlanma aşamasına geldi. Hayırseverlerden 1 liradan, 10 liraya, 100 liradan 250 bin liraya kadar bağış yapan da oldu."

Çelik, toplam 2 milyon 500 bin liraya mal olan meslek yüksekokulunda 2 milyon lirayı bağışlardan karşıladıklarını dile diterirek, "Son düzenlemeleri yapılan 3 bin metrekare kapalı alana sahip binamızın anahtarlarını 12 Kasım'da Sayın Rektörümüze teslim etmeyi düşünüyoruz. Tabii bu sadece vakfın değil, kaymakamlığımızın, belediyemizin, sivil toplum kuruluşlarının ve tüm ilçe halkının başarısıdır. İnşallah bu çalışmalarımızın semeresini birkaç yıl içinde bini aşan öğrenci sayımızla ilçe nüfusumuzu arttırarak almış olacağız" diye konuştu.

Yeni kuşaklara yapılabilecek en büyük iyilik

Kendisinin ilçede 25 yıl öğretmenlik yaptığını, eğitim ve öğretimin öneminin bilinciyle hareket ettiğini vurgulayan Çelik, "İlçemize, ilçe halkına, gençliğe, yeni kuşaklara yapılabilecek en büyük iyilik olarak gördüğümüz meslek yüksekokulu binamız, ilçe halkının sevgisi, muhabbeti, birlik, beraberlik ve dayanışması ile yükselmiştir" dedi.

Bina inşaatı için çeşitli firmalardan demirden çimentosuna birçok malzeme alarak borçlandıklarını da aktaran Çelik, "Şu anda 650-700 bin lira gibi bir borcumuz var. Bu borcun altından nasıl kalkarız bunun düşüncesi içindeyiz ama inanıyoruz ki, bizim sesimizi duyan büyüklerimiz inşallah bizi bu yükten de kurtaracaklardır" diye konuştu.

Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu da ilçe halkının eğitim konusundaki azim ve gayret göstererek örnek bir davranış sergilediğini söyledi.

Azizoğlu, "Ulus halkı, kendi gayretleriyle ülkemizin geleceğinin mimarlarını ve yöneticilerini yetiştirecek bir yüksekokulu inşa etmiştir. Bu güzel projenin ortaya çıkarılmasında emeği geçen, maddi manevi katkı sunan herkese teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.