banner

YÖK'ten üniversitelere ihtisas modeli




YÖK, öğretim elemanı yetiştirmede "öncelikli ve odaklı" bir program hazırladı.

 

universite_yokYükseköğretim Kurulunca (YÖK) öğretim elemanı yetiştirmede "öncelikli ve odaklı" bir program hazırlandı. "Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP)", "İhtisaslaştırılmış Öğretim Üyesi Programı" olarak şekillendirilecek. 

 

8 üniversite seçildi
"İhtisaslaştırılmış Öğretim Üyesi Programı" için 8 üniversite seçildi. Bu üniversiteler için 9 farklı öncelikli alan belirlendi. Türk-Alman Üniversitesi hariç diğer üniversitelere "bir öncelikli" alan verildi ve tüm alanlara toplam 110 kadro öngörüldü. Bu çerçevede Bursa Teknik Üniversitesi "Robotlar ve Akıllı Sistemler"de, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi "Akıllı Ulaşım Sistemleri"nde, Sinop Üniversitesi "Sürdürülebilir Çevre Teknolojileri"nde ihtisaslaşacak.

 

Seçilen üniversitelerin öncelikli alanları ile öngörülen kadroları şöyle:
"- Bulut - Nesnelerin İnterneti - Sosyal Ağlar - Büyük Veri (Data Analitiği) alanında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine 10 kadro
- Sağlık ve Moleküler - Hücresel Mühendislik alanında Alanya Alaaddin Keykubat Meslek Yüksek Okuluna 10 kadro
- Malzeme Bilimi ve Teknolojileri alanında Türk-Alman Üniversitesine 10 kadro
- Robotlar ve Akıllı Sistemler alanında, Bursa Teknik Üniversitesi ve Türk Alman Üniversitesine 10'ar Kadro
- Enerji Teknolojileri alanında Türk Alman Üniversitesine 10 kadro
- Havacılık ve Uzay alanında Türk Alman Üniversitesi ile Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesine 10'ar kadro
- Mikro - Nano - Opto-elektronik ve Yarı İletken Teknolojileri alanında Erzurum Teknik Üniversitesine 10'ar kadro
- Akıllı Ulaştırma Sistemleri alanında Bandırma 17 Eylül Üniversitesine 10 kadro
- Sürdürülebilir Çevre Yönetimi Teknolojileri, Ekosistemler ve Sürdürülebilir Yapılı Çevre alanında Sinop Üniversitesine 10 Kadro"


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.



Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.