banner

İAÜ’nün hedefi Türkiye’de ilk 5, dünyada ilk 500 arasında yer almak
39 bin öğrencisiyle Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri arasında yer alan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin uluslararası akademik alanda kendine “Türkiye’nin en iyi ilk 5, dünyanın ise en iyi ilk 500 üniversitesinden biri olma” hedefi koyduğunu belirten İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ile üniversitenin geldiği noktayı, vizyonunu ve sunduğu hizmetleri konuştuk.

iauİstanbul Aydın Üniversitesi’nin diğer vakıf üniversitelerine göre öne çıkan özellikleri nelerdir? Öğrenciler İstanbul Aydın Üniversitesi’ni neden seçmeliler? Ayrıca üniversitenizde en çok hangi bölümler rağbet görüyor?
İstanbul Aydın Üniversitesi, uzman öğretim kadrosu, sürekli yenilenen programları, Türkiye’de ilk defa uygulanan mesleki yabancı dil hazırlık eğitim programı, ergonomik fiziki yapısı, uluslararası standartların üzerindeki teknolojik alt yapısı, seçkin çözüm sağlayan sınırsız öğrenme özgürlüğü ve zengin sosyal yapısıyla, 21’inci yüzyılın gereksinimlerini öğrencilerine kazandırmayı ilke edinmiş bir yükseköğretim kurumudur.
Uygulamalı eğitim felsefesine büyük önem veren ve bu anlayışın Türkiye çapındaki en iyi uygulayıcısı olan İstanbul Aydın Üniversitesi, tüm bölüm ve programlarındaki öğrencilerine sunduğu yerinde uygulama olanağı ile iş dünyasında gerçek anlamda tecrübe kazanmalarını sağlamıştır. Üniversitemiz bünyesindeki Yerinde Uygulama Koordinatörlüğünce yürütülen ve Bologna Süreci kapsamında verilen “Yerinde Uygulama” dersini zorunlu olarak alan öğrencilerimiz, haftada bir gün, sayısı 80 bini aşan çözüm ortaklarımızın çalışma ortamlarında bulunup gözlem yaparak ve iş süreçlerine dahil olarak tecrübe edinmektedir.
İstanbul Aydın Üniversitesi bunun yanında, başta Prof. Dr. Aziz Sancar Teknoloji Merkezi olmak üzere, toplam sayısı 165’e varan uygulama laboratuvarları ile, özellikle sağlık ve mühendislik alanında eğitim gören öğrencilerimiz başta olmak üzere, tüm öğrencilerimize teorik bilgilerini pratiğe dökme olanağı sunmaktadır. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesi, bünyesinde bulunan Incubation İstanbul Kuluçka Merkezi ile girişimci ruha ve yeni iş fikirlerine verdiği desteği de ortaya koymaktadır.

iau9 YERNİ BÖLÜM AÇILIYOR
İstanbul Aydın Üniversitesi’nde akademik programların sayısı nedir? Yakın zamanda yeni fakülteler, bölümler açmayı düşünüyor musunuz?
İstanbul Aydın Üniversitesi, 16 fakülte ve yüksekokul bünyesinde 57 lisans programı, 70 ön lisans gündüz programı, 61 ön lisans gece programı, 4 uzaktan eğitim programı, 67 yüksek lisans programı, 26 doktora programı ve 1 sanatta yeterlik programına sahiptir.
Üniversitemiz bünyesinde 2017-2018 akademik yılında, İngilizce eğitim verecek olan ikinci öğretim Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Eczane Hizmetleri, Gıda Teknolojisi, Spor Yöneticiliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Arapça Mütercim-Tercümanlık, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Yeni Medya ve İletişim Sistemleri ve İngilizce İnşaat Mühendisliği olmak üzere 9 yeni bölüm ve program hizmete girecektir.
Öğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmada destek oluyor musunuz? Bu kapsamda firmalarla nasıl bir işbirliği yürütüyorsunuz?
İstanbul Aydın Üniversitesi, yüzde 85’lere varan işe yerleştirme oranıyla mezunlarının kariyerlerine en büyük katkıyı yapan vakıf üniversitelerinin başında gelmektedir. Ayrıca üniversitemiz bünyesinde bulunan Mezun Yerleştirme Koordinatörlüğü, mezunlarımızın ilgi ve becerilerine uygun kariyer planlamalarını yapmalarına, üniversitede edindikleri birikime ve kazandıkları donanıma uygun işlere yönlendirilmelerine yardımcı olmaktadır.
Üniversitemiz mezunlarının seçkin kurumlarda işe yerleştirilmeleri ve mezunlar ile bu kurumlar arasındaki bağlantıyı kuran Mezun Yerleştirme Koordinatörlüğü, mezunların “işe alınabilirlik” ve “işte başarılı olma” becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için kurulmuş koordinatörlüktür.
Yine üniversitemiz bünyesinde yer alan 30 araştırma merkezinden biri olan Kariyer Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi, öğrenci adayları, öğrenciler, mezunlar ve çalışanların bilgi, beceri, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hem üniversite hem de ülke koşul ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak kariyer planlama ve geliştirme sürecinin iyileştirilmesini sağlayarak üniversitemiz ve mensuplarının saygınlığını, tercih edilebilirliğini artırmakta; bu surette insan kaynakları potansiyelinin ve performansının geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.

iau100 ÖĞRENCİDEN 86’SI BURS ALIYOR
İstanbul Aydın Üniversitesi’nin kampüslerindeki sosyal, kültürel ve sportif imkanlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz yurt ve burs olanaklarından bahsedebilir misiniz?
İstanbul Aydın Üniversitesi; öğrencilerinin, akademik ve idari personelinin tüm ihtiyaçlarını gözeterek çeşitli sosyal, kültürel ve sportif olanaklar geliştirmiştir. Örneğin üniversitemizin kapalı ve açık spor salonlarında öğrencilerimize; basketbol, voleybol, hentbol ve futbol gibi sporları yapabilme imkânları sağlanmaktadır. Ayrıca yerleşkelerimizde öğrenci ve öğretim görevlilerimiz için iki adet fitness merkezimiz bulunmaktadır. Tiyatro, sinema, kongre gibi kültürel etkinliklerin gerçekleştirilebileceği; teknik donanımı çağın ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde dizayn edilmiş konferans, toplantı ve görüşme salonları bulunmaktadır. Üniversitemiz sosyal tesislerinde ise her türlü spor ve dinlenme imkânı öğrenci ve akademik personele sunulmaktadır.
Üniversitemizdeki sağlık hizmetleri birimleri; üç doktor, dört hemşire ile Bahçelievler ve Florya yerleşkelerindeki tam donanımlı revirlerimizde 18 saat aralıksız olarak hizmet vermektedir. Üniversitemizin Diş Hekimliği Fakültesi’ne bağlı olarak görev yapmakta olan Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezimizde, öğrenci ve öğrenci velilerimiz belirli oranlarda indirim uygulanarak tedavi olabilmektedirler. Anlaşmalı sağlık merkezleri ve hastanelerde tüm öğrenci, akademik ve idari personelimize belirlenen oranlarda indirim uygulanmaktadır.
Üniversitemizin kız öğrenci yurdunda güvenli ve huzurlu bir ortam sunulurken, okul çevremizde de kız ve erkek öğrenciler için devlet yurtları ve özel yurtlar mevcuttur. Üniversitemizin konumundan dolayı bu yurtlara ulaşım oldukça rahat sağlanmaktadır.
Toplam 640 yatak kapasitesine sahip olan İAÜ Kız Öğrenci Yurdu ve Yaşam Merkezi’nde, yurt yaşamını kolaylaştırmak ve öğrencilerimizin rahatını sağlamak amacıyla, kablosuz internet erişiminden dijital TV yayınına kadar, gereksinim duyulabilecek her türlü olanak mevcuttur. Güvenliğin ön planda tutulduğu 8 kat ve 18.000 metrekareden oluşan kompleksimizde, giriş ve çıkışlarda kullanılan yüz tarama sisteminin yanında, 24 saat gece görüşlü kamera sistemi ile izlenmekte ve profesyonel güvenlik ekibiyle korunmaktadır. Yurtlarda öğrencilerimizin gereksinimlerine cevap verecek şekilde bir yerleşim düzeni oluşturulmuş; bu düzen içerisinde öğrencilerin günlük ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuştur.
Öğrencilerine yasal öğrenim süresi boyunca kesintisiz burs olanağı tanıyan ve her 100 öğrencisinden 86’sına burs veren İstanbul Aydın Üniversitesinin mevcut burs olanakları şöyledir:
Tıp Fakültesi Bursu
MF-3 puan türünden tıp fakültesini kazanan ilk 10 bin içindeki öğrencilere yüzde 100 burs ve yine ilk 10 bin içindeki öğrencilere ise aylık 4.000 TL’ye varan eğitim desteği verilmektedir.
Onur Bursu
İAÜ lisans programlarından Dil Puanı ile öğrenci alan bölümlerin dışındakilerden birini ilk üç sırada yazan ilk 10 bin içindeki öğrencilere verilmektedir. Burs kapsamında yurtdışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora ile aylık 500 TL’ye varan eğitim desteği sunulmaktadır.
Tercih Bursu
İAÜ’nün birçok önlisans ve lisans bölümünü ilk beş sırada tercih eden öğrencilere yüzde 30 ‘Tercih Bursu’ verilmektedir.
Eğitime Destek Bursu
Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı, Milli Eğitim Bakanlığı mensuplarının çocuklarına, şehit ve gazi çocukları ve kardeşlerine, terör şehidi çocuk ve kardeşlere, üniversitede okuyan kardeş öğrencilere yüzde 5 ilâ yüzde 10 oranında ‘Eğitime Destek Bursu’ verilmektedir. Şehit çocuklarına ayrılan özel kontenjanlarla burs oranı yüzde 100’e kadar çıkabilmektedir.
Üstün Başarı Bursu
Eğitim aldığı bölümde ilk üçe giren öğrencilere bir sonraki akademik yıl için ‘Üstün Başarı Bursu’ verilmektedir.
Sporda Başarı Bursu
Ulusal ve uluslararası yarışmalarda altın madalya alan ve Milli Sporcu olan öğrencilere verilmektedir.
Teşvik Bursu
TÜBİTAK’ça tespit edilen uluslararası yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalya alan ve ödül aldıkları alanlarda İAÜ bölüm/programlarını tercih eden öğrencilere yüzde 10 oranında ‘Teşvik Bursu’ verilmektedir.
Okul Birinciliği Bursu
Liseyi birincilikle bitiren ve İAÜ’deki bölümlerden birçoğunu ilk beş sırada tercih ederek yerleşen öğrencilere, öğrenim sürelerince yüzde 30 ‘Okul Birinciliği Bursu’ verilmektedir.
Kurucu Vakıf Bursu
Öğrenim durumu ve ödeme güçlükleri göz önünde bulundurularak kurucu vakfın belirleyeceği sayıda ve miktarda verilmektedir.
Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına yönelik çalışmalarınızı aktarabilir misiniz? Öğrencileriniz bu imkanlardan nasıl yararlanıyorlar? Uluslararası alanda üniversitenizin hedeflerine yönelik neler söyleyebilirsiniz?
İstanbul Aydın Üniversitesi, 100’den fazla ülkede 450 üniversiteyle, öğrenci ve akademik personel değişiminin yanı sıra, teknoloji transferi, ortak proje ve araştırmalar yürütme gibi birçok konuda işbirliği içindedir. Ayrıca üniversitemiz, bütün ön lisans, lisans ve yüksek lisans programlarında Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ni doğru bir şekilde uygulayan yükseköğretim kurumlarına Avrupa Komisyonu tarafından titiz bir inceleme sonucunda verilen, kurumun prestij ve kalitesini artıran AKTS Etiketi, (ECTS Label) ve diplomaların Avrupa Birliği düzeyinde kabul gördüğü ve Avrupa Birliği kapsamındaki üniversitelerin diplomalarıyla eş değer kabul edilen bir ‘Mükemmellik Belgesi’ olarak bilinen Diploma Eki Etiketi (DS Label) ile ödüllendirilmiştir.
Üniversitemizin, 26 Avrupa ülkesi olmak üzere toplamda 35 Ülkeden 232 üniversite ile Erasmus+ ikili anlaşması bulunmaktadır. 2015-2016 Akademik Yılında Üniversitemize 152 Erasmus+ Öğrencisi gelmiş olup, 114 İAÜ öğrencisi de Erasmus+ fırsatlarıyla eğitim almış ve staj yapmışlardır.
İstanbul Aydın Üniversitesi ayrıca, YÖK’ün yurt içinde geçerli değişim programı Farabi ve yurt dışında geçerli olan Mevlana değişim programlarını en geniş çerçevede katkı sağlayarak öğrenci hareketliliğine destek olmaktadır.
İstanbul Aydın Üniversitesi, sunduğu ‘Onur Bursu’ kapsamında öğrencilerine yurt dışında ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitimi imkânı sunmaktadır. Burs şartlarına göre, LYS ve YGS’de ilk 5000’e girerek İAÜ bölümlerini ilk üç sırada yazan öğrencilere yurtdışında, İstanbul Aydın Üniversitesinin belirleyeceği kurumlarda ücretsiz yüksek lisans ve doktora eğitiminin yanında, 500 TL’ye varan nakdi burs desteği sunulmaktadır.
Uluslararası akademik alanda kendine “Türkiye’nin en iyi ilk 5, dünyanın ise en iyi ilk 500 üniversitesinden biri olma” hedefi koyan İstanbul Aydın Üniversitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı’ araştırmasının, uluslararası öğrencilerden elde edilen döviz getirisi ile belirlenen ‘Eğitim Hizmetleri’ kategorisinde ikinci olmuştur.
Üniversitede gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ve bu konuda üniversitenin vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bilimsel çalışmalara verilen destekler nelerdir?
İstanbul Aydın Üniversitesi, “bilgiyi üretime dönüştürerek insanlığa fayda sağlayacak bireylerin, çağdaş değişimler doğrultusunda kendini yenileyebilen eğitim programlarında yetiştirildiği, sürdürülebilir yeniliklerin hayat bulduğu öncü bir yükseköğretim kurumu olmak” vizyonu uyarınca, Türkiye’nin üretim potansiyelini artırmaya yönelik bilimsel çalışmalara imza atmaktadır. Örneğin bu yıl, İsviçre merkezli Uluslararası Buluşçular Birliği Federasyonu (IFIA) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onursal himayesinde düzenlenen “2’nci İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı ISIF’17”de, Teknoloji Transfer ve Proje Yönetim Ofisimizin makine ve robotik daldaki iki buluşu, bir altın bir bronz ve bir de ‘Romanya Buluşçular Forumu Özel Ödülü’ne layık görülmüştür. Yine İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Genel Cerrahi ve Adli Antropoloji ve Kriminalistik uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Görgülü ve ekibinin, Marmaray kazılarında bulunan yaklaşık 1500 yıllık iskeletler üzerinde yaptıkları çalışmalarda çeşitli DNA bulguları elde edilmiş, bu iskeletlerin 30-35 yaşlarında insanlara ait olduğu tespit edilmiştir. “Antik DNA” adı verilen bu çalışmaların, demans, Alzheimer ve kanser gibi hastalıklara çare olabileceği düşünülmektedir.
Üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirilen bilimsel araştırma ve çalışmalara verilen destekler, Bilimsel Araştırma Projeleri Birimimiz (BAP) tarafından koordine edilmektedir. Birimimiz, İAÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Uygulama Yönergesi uyarınca, konularına göre sınıflandırılarak çeşitli oran ve şekillerde desteklenmektedir. Örneğin birimimiz bünyesinde yapılan çalışmalarda eser sahiplerine 3000 TL’ye varan destekler verilmekte, 4 ve üzeri yazarı olan eserlerde bu miktar eser sahiplerine eşit olarak bölüştürülmektedir.
Eklemek istedikleriniz…
LYS maratonu geride kaldı. Öğrencilerimiz artık geleceklerini şekillendirecek olan üniversite ve bölümleri tercih edecekler. Bu dönemde öğrencilerimizin çok dikkatli olmaları gerekiyor. Kendilerini, meslekleri ve bölümleri tanıyarak, bölüm, program ve meslekler hakkında yeterli ve doğru bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Zevklerine, yeteneklerine ve karakter özelliklerine uygun meslekler seçmeleri kendileri açısından en isabetli olanıdır. Ailelerin de bu dönemde öğrenciye yaklaşımı son derece özenli olmalı. Baskıcı bir tavırdan çok rehberlik edici bir yaklaşım hem öğrenciyi rahatlatır, hem de doğru karar vermesini sağlar.
GELECEĞİN YÜKSELEN MESLEKLERİ NELERDİR?
İstanbul Aydın Üniversitesi olarak sermayesi doğrudan doğruya insanın kendisi olan tüm mesleklerin geleceğin mesleği olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda sağlık, eğitim, hukuk, gıda ve ekonomi alanlarına yönelik “klasik” diyebileceğimiz mesleklerin yanında, baş döndürücü bir hızla gelişen teknolojinin getirdiği veri güvenliği, bulut teknolojisi giyilebilir teknoloji ve mobil teknoloji gibi bilişim alanına yönelik mesleklerin de önümüzdeki çağın meslekleri olarak görüyoruz.
Üniversite olarak öğrencilerimizin meslek seçimi ve buna paralel olarak lisans eğitimini alacakları bölümlerin tercihi esnasında, her şeyden önce kendilerini tanımalarını salık veriyoruz. Kendi karakterlerini, düşünce ve ruhsal yapılarını doğru öğrenen öğrenciler, bu sayede kendilerine en uygun ve icra ederken en çok keyif alacakları meslekleri tercih edebilirler. Öte yandan öğrencilerimizin meslekleri de doğru ve yakından tanımaları elzemdir. Bu bağlamda üniversitemiz bünyesinde yer alan Tercih Merkezimiz, bu konuda yardım almak isteyen tüm üniversite adaylarına açıktır.

Künye
Adı: İstanbul Aydın Üniversitesi
Üniversite statüsü: Vakıf Üniversitesi
Kuruluş: 2007
Kurucu: Anadolu Kültür ve Eğitim Vakfı (AKEV)
Mütevelli Heyet Başkanı: Dr. Mustafa Aydın
Rektör: Prof. Dr. Yadigâr İzmirli
Fakülte ve Yüksekokul Sayısı: 16
Bölüm ve Program Sayısı: 286
Akademik ve İdari Personel Sayısı: 3000
Toplam Öğrenci Sayısı: 39000
Uluslararası Öğrenci: 4500
Araştırma Merkezi: 30
Uygulama Laboratuvarı: 165
İşe Yerleştirme Oranı: % 83,6
İşbirliği Yapılan Yurtdışı Üniversite Sayısı: 450
İşbirliği Yapılan Çözüm Ortakları Sayısı: 80000

İletişim Bilgileri
Adres: Florya Halit Aydın Yerleşkesi
Beşyol Mah. İnönü Cad. No: 38
34295 Sefaköy Küçükçekmece İstanbul
Теl: 444 1 428
Faks: (212) 425 57 59
Web: www.aydin.edu.tr

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.