banner

Yeditepe’den Bir İlk Daha: Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü
Türkiye’deki ilk kez bir vakıf üniversitesinde, Yeditepe Üniversitesi’nde Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı. Bölüm, 2018-2019 akademik yılında, 15’i tam burslu, 15’i yüzde 50 burslu olmak üzere toplam 30 öğrenci kabul edecek.

yediyepe_uniDil bilmenin kültürlerarası diyalogun kapılarını araladığı küremizde, eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra öğrencilerine yedi farklı dil öğrenme olanağı sunan Yeditepe Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde açtığı Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’yle bir ilke daha imza atıyor.

Uluslararası hakemli bilimsel dergilerde yayımlanmış edebiyat ve edebi çeviri ile ilgili çok sayıda makalesi ve 10 kitabı bulunan Prof. Dr. Tamara Gurtueva’nın başkanlığını yaptığı bölümden mezun olanlar Dışişleri Bakanlığı, turizm sektörü, dış ticaret firmaları, uluslararası lojistik firmaları, enerji sektörü, haber ajansları – medya kuruluşları, inşaat sektörü, çeviri büroları, edebiyat çevirisi ve editörlük gibi alanlarda iş olanağı bulacak.

Konusunda Uzman Deneyimli Akademisyenler

Yeditepe Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tamara Gurtueva, küreselleşen dünyada, dil bilmenin kültürlerarası diyalogun kapılarını açmak anlamına geldiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeditepe Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü; konularında uzman, deneyimli akademisyenler tarafından hazırlanan programıyla diğer Rus Filolojisi ve Mütercim Tercümanlık bölümlerinden ayrılmaktadır. Bir yıl hazırlık okuyan öğrenciler, lisans programına geçtiklerinde Rus filolojisinin temelini dünya edebiyatları ve çağdaş sanat değerleriyle sentezlemekle birlikte, profesyonel yaşamlarında aktif olarak kullanabilecekleri düzeyde geliştirebilecekler ve özel alan bilgileriyle pekiştirebileceklerdir.”

Öğrenci Değişim Programları

Yeditepe Üniversitesi’nin aynı zamanda Moskova Devlet Dil Bilim Üniversitesi, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (Moskova), Puşkin Enstitüsü (Moskova), Moskova Devlet Üniversitesi (MGU), Sankt-Petersburg Devlet Üniversitesi (SPGU), Herzen Üniversitesi (St. Petersburg), Ivanovo Devlet Üniversitesi (İvanovo, Rusya), Saratov Devlet Üniversitesi (Saratov, Rusya) gibi kurumlarla işbirliği bulunuyor.

Prof. Dr. Tamara Gurtueva, Yeditepe Üniversitesi’nin yaptığı “öğrenci değişim” anlaşmalarının “eşdeğerlilik” esasına göre YÖK tarafından onaylı olduğunu anımsatarak, “Bu çerçevede bir dönem Rusya’nın saygın eğitim kurumlarında okuyan öğrencilerimiz, döndüklerinde yıl kaybı olmadan öğrenimlerine devam ederler” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.