banner

İstanbul Arel Üniversitesi öğrencilerine iş dünyasının kapılarını açıyor
İş Dünyası Hazırlık Programı’yla öğrencileri üniversite yaşamı boyunca, iş dünyasının beklentilerine göre hazırladıklarını belirten İstanbul Arel Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Melek, “Üniversitemiz, böylece istihdam sorununun çözümüne katkı sağlayarak, talep edilen insan kaynağını iş dünyasına sunuyor.” diye konuştu.

mustafa_melekÜniversitenizin öne çıkan özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Öğrenciler neden sizi tercih etmeliler?
Üniversitemiz, tüm proje ve etkinlikleriyle öğrencileri iş dünyasına hazırlıyor. ArelPro (Arel Profesyonel) projesi ile şu an 1000’den fazla şirketle iş birliği anlaşması yapmış durumda… Bu ortaklıkların ardından şirketler yerleşkelerimize gelerek 100’e yakın Sektör Dersi verecekler. Sektör Dersi’nde öğrenciler, hem sektörleri tanıyacak hem de iş dünyasının onlardan ne beklediğini öğreniyor olacak.
Ayrıca İş Dünyası Hazırlık Programı da yine öğrencileri profesyonel yaşama hazırlama yolunda önemli bir proje. İş Dünyası Hazırlık Programı, ArelPro (Arel Profesyonel) kapsamında temas kurduğumuz şirketlerin beklentileri doğrultusunda kurguladığımız, 4 yıla yayılan bir eğitim programıdır. Program kapsamında 1 ve 2. sınıfta 21. YY yetkinliklerinin ders olarak eğitim programına girdiği, 3. sınıfta sektör derslerinin olduğu, 4. sınıfta ise mezuniyet öncesi ön koşulları içeren bir program… Öğrenciler, mezun olmadan bir kulüpte ya da Üniversite’nin biriminde çalışması veya sosyal sorumluluk projesi geliştirmesi gerekiyor. Öğrenciler aynı zamanda, ilk 3 yıllık eğitim sürecinde perakende sektöründe ya da turizm alanında yarı zamanlı çalışması zorunlu tutuluyor.
Ayrıca Kariyerine İlk Adım Bursu da öğrencilerin tercihlerini etkileyecek bir proje… Kariyerine İlk Adım Bursu’na başvuran öğrencileri, gelecekte yapmak istedikleri işe göre uygun bölümlere ona özel burslarla yönlendiriyoruz.

Teknolojideki gelişmeler öğrenme ortamlarını, yöntemlerini değiştiriyor. Buna bağlı olarak mezun profilinde de yeni bir dönemden bahsediliyor. Üniversite olarak bu yeni döneme nasıl uyum sağlıyorsunuz? Bu alanda gerçekleştirdiklerinizden bahsedebilir misiniz?
Üniversitemiz dijitalleşme ve teknolojik yatırımlara büyük önem veriyor. Arel App. mobil uygulaması ile öğrenciler birçok işlemlerini artık uygulama üzerinden gerçekleştirebiliyor. Ayrıca yerleşke içerisindeki akıllı ekranlar, FreeZone alanlar da öğrenme ortamını kolaylaştırıyor…
Üniversite olarak fiziki yatırımlarımızı sürdürerek, daha modern ve dijital bir öğrenme ortamını sağlıyoruz. Cevizlibağ Kampüsü, Arel Park gibi projeler önemli örneklerimiz.

arel_uniÜniversitenin kampüslerindeki sosyal, kültürel ve sportif imkânlar hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz yurt ve burs olanaklarından bahsedebilir misiniz?
Üniversite olarak sosyal, kültür ve sportif olanakların da öğrencilere önemli yetkinlikler kazandırdığını, bu yetkinliklerin de onları iş dünyasına daha hazır bir hale getirdiğini düşünüyoruz. Bu nedenle “Her kulüp bir girişim” temasıyla öğrenci kulüplerine önemli destekler sağlıyoruz.
Havuz, fitness salonu, satranç odası, aerobik-pilates salonu gibi alanlar Tepekent Spor Tesisleri ve Sefaköy Kartalspor Kompleksi öğrencilerin kullanımına hazır durumda…
Tepekent bölgesinde olan Kemal Gözükara Yerleşkemizde yurt olanağı da sunuyoruz. Havuzlu Villa Yurtlar, şehire kısa bir mesafe uzaklıkta doğayla iç içe, güveli ve ev konforunda bir yaşam sunuyor.
Burslarda ise ÖSYM burslarının yanı sıra Üniversitemizin sağladığı özel burslar mevcut. Bunlardan en önemlisi Kariyerine İlk Adım Bursu… Bu bursa başvuru yapan öğrencinin sınav başarısından ziyade hangi işe yatkın olduğu ve ne iş yapmak istediği önemseniyor. Mülakatın ardından oluşturulacak kariyer planına göre öğrenci ona uygun bölüme ona özel bursla yönlendiriliyor. Sonuç olarak bizler, öğrencilerin kariyer planını mezuniyet sırasında değil henüz Üniversitemize kayıt olma aşamasında gerçekleştiriyoruz.

200’Ü AŞAN ÜNİVERSİTEYLE İŞBİRLİĞİ
Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına yönelik çalışmalarınızı aktarabilir misiniz? Öğrencileriniz bu imkânlardan nasıl yararlanıyorlar? Uluslararası alanda üniversitenizin hedeflerine yönelik neler söyleyebilirsiniz?
İstanbul Arel Üniversitesi 'Uluslararasılaşma' konusunda ciddi adımlar atıyor. 2019-2020 yılında Erasmus+ bütçesi artan az sayıdaki eğitim kurumlarından biri olan Üniversitemiz, projeler anlamında da birçok ülke ve üniversiteyle iş birliği yapıyor. Şu anda 200'ün üzerinde ikili anlaşması bulunan kurumumuz, Avrupa'da her ülkeye öğrenci gönderebiliyor ve yine bu ülkelerden öğrenci kabul edebiliyor. Bu yıl içinde yapılan projelerde Rusya, Ukrayna, Kosova, Ekvador, Bulgaristan, İtalya, Almanya ve Letonya'dan ortaklıklar kuruldu.
Gençlik çalışmaları merkezimizde ise yurt dışından gönüllüler ağırlanıyor ve Türk gençleri AB ülkelerine gönderiliyor. Bu bağlamda yapılan projelerde Yunanistan, İspanya, İtalya, Romanya ve Polonya'dan çeşitli kurum ve üniversitelerle iş birlikleri yapıldı. Bu yıl yine üniversitemiz direk Brüksel üzerinden Jean Monnet projelerine başvuru yapmış ve Rusya, Ukrayna gibi ülkelerle ortak projelere imza attı.

Üniversitede gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar ve bu konuda üniversitenin vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz? Bilimsel çalışmalara verilen destekler nelerdir?
Üniversitemiz araştırmayı destekleyen akademik bir ortam yaratıyor, öğrencileri de projelerin kapsamına alarak bilimsel çalışmaları çok yönlü gerçekleştiriyor. Önde gelen Ar-Ge merkezlerimizden Ortak Kullanıma Yönelik İleri Mühendislik Malzemeleri Geliştirme ve Hızlı Prototipleme Merkezi (ArelPOTKAM) bilimsel çalışmalarını sürdürüyor. Öğrencilerin de yarı zamanlı, stajyer ya da proje bazlı görev alabildikleri merkez, Üniversite-sanayi iş birliğinde önemli rol oynuyor.
Bilimsel çalışmalara ve Ar-Ge merkezlerine sağlanan maddi desteklerin yanı sıra, devlet kanallarından da teşvikler oluşturulması için yine Üniversitemiz gerekli çalışmaları yürüterek, projelerin hayata geçmesine destek oluyor.

Öğrencilerinize staj ve mezuniyet sonrası iş bulmada destek oluyor musunuz? Bu kapsamda firmalarla nasıl bir iş birliği yürütüyorsunuz?
Arel Pro kapsamında iş ortaklığı yaptığımız şirketler, öğrencilere staj, yarı zamanlı ve tam zamanlı iş olanağı sunuyor. Bazı şirketler yurt dışı temsilciliklerinde istihdam da sağlayarak, uluslararası deneyim de kazandırıyor. İş Dünyası Hazırlık Programı’yla öğrencileri üniversite yaşamı boyunca, iş dünyasının beklentilerine göre hazırlayan Üniversitemiz, böylece işsizlik sorununu ortadan kaldırarak, talep edilen insan kaynağını iş dünyasına sunuyor.

GENÇLER YORUMLARA GÖRE DEĞİL BİLGİLERE GÖRE KARAR VERSİNLER
Araştırmalar yakın gelecekte bugünün mesleklerinin var olmayacağını vurguluyor. Üniversiteler meslekler konusunda öğrencilere nasıl yön veriyor? Geleceğin meslekleri neler olacak? Tercih yapacak öğrencilere neler tavsiye edersiniz?
Üniversite adayları şu meslekler son bulacak, bu meslekler çok popüler olacak diyen kimseyi dinlemesinler. Çünkü gençler 5 yıl sonra başlayıp 50 yıl çalışacaklar. 50 yıl boyunca hangi mesleklerin var olacağını ya da yok olacağını şuan kimse bilmiyor. Bugünkü eğitim sistemi gelecekte adını bilmediğimiz mesleklere insan yetiştirmiyor. Dolayısıyla gençlerin şimdiden daha geleceğin mesleklerine göre seçim yapmaları gerekmiyor. Bu iş mesleğe ve bölüme göre yapılmaz. Hiçbirimiz şu an geleceği bilmiyoruz. Hiçbir sektör bitmeyecek, bütün meslekler şekil değiştirecek, bugün var olan mesleklerin yarısı kaybolacak ve yepyeni meslekler olacak ama bunları şuanda bilmediğimiz için buna göre seçim yapamazlar.
Tercih yapacak öğrencilere verilebilecek en önemli tavsiye her şeyden önce çok geç kalmasınlar ve şimdiden mesleklerini ve ne iş yapacaklarını seçmek için adım atsınlar. Üniversite seçimi için üniversiteleri ziyaret etsinler, sadece kılavuzdan bakarak tercih yapmasınlar. Çok fazla kafalarını karıştıracak bilgi ve yorum olacak etraflarında. En doğru bilgiyi teyit edip o şekilde hareket etsinler. Yorumlara göre değil bilgilere göre karar versinler. Lise rehber öğretmenleri tercih döneminde öğrencilere yardımcı oluyorlar. Ancak üniversite ve meslek sayısı çok fazla arttığı için hocalarımız da bu hıza ayak uyduramayabiliyorlar. Bunun da negatif sonucu olarak; öğrenciler sayısal bilgilerle istatistiklere göre tercih yapabiliyorlar. Bu hataya düşmesinler. Üniversitenin burs imkanlarına değil iş hayatına onları nasıl hazırlayacakları konusundaki ve mezuniyet sonrası çalışmalarına odaklansınlar.

KÜNYE
Kuruluş Tarihi: 2007
Kurucusu: Kemal GÖZÜKARA
Rektör: Prof. Dr. Ali Argun KARACABEY
Akademik Birimleri
Fen Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İletişim Fakültesi
Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu
Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Yabancı Diller Yüksekokulu

Programlar
Adalet, Anestezi, Aşçılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Basım ve Yayım Teknolojileri, Bilgisayar Programcılığı, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret, Elektrik,
Elektronik Teknolojisi, Emlak ve Emlak Yönetimi, Endüstriyel Kalıpçılık, Fizyoterapi, Grafik Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İlk ve Acil Yardım, İnsan Kaynakları Yönetimi, İnşaat Teknolojisi, İş Sağlığı ve Güvenliği, İşletme Yönetimi, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı, Lojistik, Makine
Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası, Mimari Restorasyon, Moda Tasarımı, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, Optisyenlik, Pazarlama, Radyo ve Televizyon Programcılığı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikler, Turist Rehberliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Uçak Teknolojisi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik

Toplam akademisyen sayısı: 471 kadrolu akademisyen 228 DSÜ
Öğrenci kulübü sayısı: 47
İletişim
08508502735
Whatsapp hattı: 05395506646
Facebook / Twitter / Instagram: @areledu
www.arel.edu.tr

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.