banner

Özel okul mu, devlet okulu mu?
Alpaslan Dartan / Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şube Başkanı

a_dartanSon iki yıldır TEOG sınavları ve yerleştirme sistemi üzerinde epeyce konuşur olduk. Sınavlarla ilgili konuşmak biz eğitimcilerin yapısında var sanırım, hele hele verilere dayalı bilgiler elimizde ise bizler için bu daha da caziptir. Çünkü söz konusu istatistiki bilgiler ise her yöne çekebilir ve konuşacak bir şeyiniz olur mutlaka.

TEOG sınavları, pek çok açıdan öğrencinin bu güne kadar alışkın olduğu diğer seçme ve eleme sınavlarından farklı olunca beklenmedik bir biçimde ezberleri bozdu ve kamuoyunda stresi azaltan ve sınavı olağan hale dönüştüren yapısıyla benimsendi. TEOG bu özellikleri ile son yıllarda velilerden ve öğrencilerden en az eleştiri alan sınav sistemine dönüştü.

ELEŞTİRİLER DEVAM EDİYOR
Tek başına TEOG için söylenmese de Ortaöğretime Geçiş Sınavları ile ilgili önemli sayılabilecek eleştiriler eskiden olduğu gibi devam ediyor elbette. Sınavlarda hatalı soru sormamayı başaramıyor oluşumuz, sınav sonuçlarının tek başına yerleştirmede belirleyici kriter olması, puan hesaplamaları, özellikle 6-7 ve 8. sınıf notlarının oldukça yüksek bir oranda sınav sonuçlarına etki etmesi, sınavlar arasında verilen 30 dk. dinlenme süresinin moral bozucu etkisi, tüm Türkiye’de müfredatın aynı zamanda ve aynı nitelikte verildiğinin varsayılması (terör ve olumsuz hava koşullarının göz ardı edilmesi) gibi gerekçeler bu eleştirilerden bazıları.

Milli Eğitim Bakanlığı geçen yıl aldığı bir kararla TEOG sonuçları sonrası aynı zaman diliminde gerçekleşen Özel eğitim kurumları ile Devlet okullarına öğrenci yerleştirme takvimini birbirinden ayırdı. Bununla da kalmadı önce özel okul tercihi yapabilirsiniz dedi, sonra özel okulu tercih etmeyenler devlet okullarını tercih edebilir dedi.

Geçen yıl ilk kez tercih döneminde uygulanan bu sistem kesinlikle özel okulu tercih edebilecek ekonomik düzeyi uygun velileri ve burs alarak lise öğrenimini sürdürebilecek başarılı öğrenciler ile ailelerini zorunlu bir karara itiverdi. Özel Okul mu? Devlet Okulu mu?

ÖZEL OKULLARA YÖNELİŞ
Velilerin okul seçimlerini etkileyen en önemli unsurların okulların akademik başarı, yabancı dil öğretimi ile sosyal ve kültürel çeşitliliklerin belirlediği söylenebilir. Bu çerçevede gerek TEOG sonrası kayıt takviminin zorlaması gerekse de tüm dünyadaki, hızlı teknolojik değişimler ile sosyo-ekonomik koşulların vatandaşların alım gücünü (ödeme gücünü) artırması, devletin özel okulu teşvik için ailelere sağladığı devlet desteği ile birleşince ailelerin okul seçimlerini özel okullardan yana kullanmalarının önü daha çok açıldı. Özel okulların çok dilli bir dünya vatandaşı yetiştirmesi, sosyal etkinliklerin içeriğinin zengin ve çeşitli olması, yurtiçi ve yurt dışı projelerle öğrenci değişim programları yürütmeleri de bunu yönelişi destekledi.

BURSLU OKUMA ŞANSI
Akademik başarısı iyi olan öğrencilerin velileri için ayrı özel okulu tercih etme nedenleri arasında eğitim kurumlarının verdikleri burs olanakları da önemli bir yer tutmaktadır. Bir pazarlama tekniği olarak son 3-5 yılda gelişen ve geliştirilen taktikler özel okulların veliler için iyi bir alternatif olabileceğini ortaya koymuştur. Akademik başarısı iyi olan öğrenciler ve aileler özel okulların sunduğu burs olanaklarından etkileniyorlar.

Belirli puan dilimlerine belirli oranlarda burs fırsatı, erken kayıt döneminde yapılan ciddi indirimler, 3 bin ile 4 bin TL arasında değişen devlet desteği ve %1 lik dilime girenlere ya da 490-500 puan aralığındaki puanlara verilen %100 burslar.

Tüm bu fırsatlar yakın dönemde 8 bin liradan 60 bin liraya ulaşan okul ücretleri arasında velilerin özel okullara yönelişine katkı sağladı. Devlet desteği ve dershanelerin kapanmasıyla okula dönüşen kurumların sayısının artması, oluşan rekabet ortamı ve son birkaç yılda tüm liselerin tabela Anadolu Lisesine dönüşmeleri bizleri bugüne getirdi.
TERCİHLER, DEVLET ANADOLU LİSELERİ
2016 liselere ait, kontenjanlar ve 2015 taban puanı, başarı sırası, özel koşulları vs bilgileri içeren bilgileri Tercihler ve Kontenjanlar Kılavuzu-2016 açıklandığında görebileceksiniz. Özel okulu tercih etmeyen adayların tercihlerini yaparken;
• Her aday kendi puanları ve yüzdelik dilimi ile verilerin 2015’e ait olduğu ve 2016’da değişebileceği göz ardı etmeyerek, hangi okula yerleşebileceği öngörüsünde bulunabilir.
• Eldeki veriler hem taban puan açısından hem de başarı sıraları açısından 2015’i yansıtıyor. 2016’da değişecektir.
• 2016’da 15-20 puan -/+ olabileceği ya da sıraların -/+ % 3 değişebileceği göz önünde tutularak tercihte bulunulmalıdır.
• Tercihler istek sırasına göre yapılmalı. Tercih edilebilecek okul sayısı 25’tir.
• Adaylar tercihlerini, 15-25 Temmuz 2016 tarihleri arasında, internet ortamında girebilecek ve yerleştirme sonuçları 8 Ağustos 2016’da açıklanacak.
• Boş kalan kontenjanlar için 9-15 / 19-23 / 26-31 Ağustos ve 5-8 Eylül 2016 tarihleri arasında, nakil başvuruları yapılabileceğini unutmamalılar.
TERCİHLER, ÖZEL OKULLAR
Özel Okullar da kendi açıkladıkları kayıt takvimine uygun olarak 30 Haziran 14 Temmuz 2016 tarihlerinde öğrenci alımlarını gerçekleştirecekler. Kayıtlar için süre az, Üstelik her okul farklı bir hesaplama sistemi ve puan kullanıyor. Robert gibi bazı okullar 1000 tavan puan üzerinden, Fransızlar ve Alman liseleri 900, Amerikan kolejleri 400 üzerinden açıklıyor. Avusturya ile İtalyan liseleri ise YEP’e göre yani 500 puan üzerinden taban puan belirlediler.

Üstelik bu yıl bayram tatili yüzünden okullar bir hafta öğrenci kaydı yapmayacak ve her yıl 3 kez yapılan önkayıt-kesin kayıt süreci iki kez gerçekleştirilecek. Serbest kayıt döneminde sabah önkayıt, öğleden sonra kesin kayıt yapılacak. Tüm bu süreci veliler gözlerini okulların internet sitelerinden ayırmadan takip edecek, boş kontenjanları görmeye çalışacaklar.

2016 TEOG II’DE 987 SÜPER ÖĞRENCİ
Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında, 27-28 Nisan´da gerçekleştirilen 8. sınıflar 2. dönem merkezi ortak sınavlara ilişkin sayısal verilere bakıldığında sınavlara 1 milyon 168 bin 48 öğrenci katıldı.

En Çok Doğru Yapılan Test Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, En Az Doğru Yapılan Test ise Matematik Testi Oldu. TEOG’da birinci dönem 1525, ikinci dönem 987 öğrenci tüm soruları doğru cevapladı. Bu sayı 2015 TEOG sınavlarında ilk dönem 4 bin 742, ikinci dönem ise 1193 olmuştu. Başarılı 987 öğrencinin yüzde 49´unun erkek, yüzde 51´ini ise kız öğrenciler oluşturdu.
İYİ OKUL İYİ ÖĞRETMENLERLE VAR OLUR

Bugün ülkemizde giderek bozulan eğitim sistemi ile özellikle büyük şehirlerde artan kaliteli eğitim sorunu, eğitim sistemine bütünsel bir gözle bakılmasını ve dönüşümü zorunlu kılıyor. İyi okul kavramı içerisinde de pek çok değişkenin yanında okul gibi okul ve öğretim kadrosunun yeterliliği ön plana çıkıyor. Bütün teknolojilerin aklı onu üreten/kullanan insanın aklıyla sınırlıdır. Öğretmenlerin yeterliliğini iyi araştıran bir eğitim kurumu öğretmeninin hem mesleki hem de kişisel eğitimine destek verir, doğru kadro oluşturduğunda da bunun istikrarına önem verir. Özel okullarda öğretmen niteliğinin oldukça yüksek olması etkileyici bir neden olarak öne çıkıyor.
Yabancı dil eğitimi, uluslararası eğitim programları, eğitim teknolojilerinin kullanımı, sosyal etkinlikler, TEOG ve YGS/LYS başarıları, burs olanakları, çocuğun ruh sağlığını korumak ve veli okul işbirliği okul seçiminin de olmazsa olmaz kriterlerindendir.

Okullar açılana kadar sürecek olan uzun ama meşakkatli yolda tüm anne babalara sabır bu yolda gelecekleri için emek harcayan çocuklarımıza da başarılar diliyorum.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Alparslan Dartan İstanbul PDR Şube Başkanı

31.May.2019

Sayılarla Türkiye’de Çocuk ve Okul Öncesi Eğitim

Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017)  Milli Eğitim Bakanlığının 2017-2018 Örgün Eğitim İstatistikleri...

09.Nis.2019

Okul seçiminde bir kısır döngü

Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) Okul Seçiminde Bir Kısır Döngü. Gönlüme göre...

10.Şub.2019

Öğretmen eğitimleri artıyor, peki kalite?

Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) Bu ülkede 2023 Vizyonu çerçevesinde...

19.Ara.2018

2023 Vizyonunun Parlayan Yıldızı “Öğretmen”

  Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) “Öğrenciler Öğretmenden Öğrendikleri Kadar ÖĞRETMEN...

06.Ara.2018

Uzun İnce Bir Yoldayız, 2023 Vizyon Belgesi’ne Bakış

Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) Bir önceki yazımda bugün dünden,...

18.Eyl.2018

MEB’de yeni yılda “Gören” Bakan dönemi

Apaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk,...

31.Tem.2018

YKS'de Tercihler, Belirsizlikler ve Fırsatlar

Apaslan Dartan / Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) Sınav maratonunun bitmesiyle...

28.Haz.2018

Okul seçerken doğru soruları sormak

Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) 30 yıllık meslek hayatımın 29...

28.May.2018

Liselere Giriş Sınavı ve Özel Okullara 2. Piyango

Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği Kurucu YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017) Eğitim paradigmalarının bir günde değişime...

13.Mar.2018

Liselere Giriş Sisteminde kafalar karışık mı?

Alpaslan Dartan / Terakki Vakfı Okulları/Yönetici., PDR Uzmanı., Eğitim Danışmanı / Eğitim Gazetecileri Derneği Kurucu YK üyesi, PDR İst. Şb. Bşk. (2012-2017)MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav...

24.Kas.2017

Rehber öğretmenlerin amaçları ne ve ne iş yapıyorlar?

Alpaslan Dartan / Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı  İçinde bulunduğumuz üçüncü milenyumun yıllarında, dünya her zamankinden daha hızlı bir değişim geçirmektedir. Bir yandan teknolojinin hayatımıza...

05.Kas.2017

Sınavlar Üzerinden Eğitimde YAP-BOZ Oyunu

Alpaslan Dartan / Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı Sınav, yapmaktan bir türlü vazgeçemediğimiz bir olgu. Sınavların kaldırılmasına kimsenin hayır diyemeyeceği bir dönemde, bir gecede aniden...

22.Oca.2017

PISA ve TIMSS verileri eğitim sistemimizin bir aynası mı?

Alpaslan Dartan / Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı/ Terakki Vakfı Okulları Bilginin hızla değiştiği ve bilgiye duyulan ihtiyacın giderek arttığı 21. yüzyılda ülkeler bireysellikten dünya vatandaşlığı kavramına...

22.Kas.2016

Akranlarla girilen zorlu bir sınav rekabeti: TEOG

Alpaslan Dartan / Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı/ Terakki Vakfı Okulları Ortaöğretime geçiş sistemi kapsamında 8. sınıf öğrencilerinin gireceği, merkezi ortak sınavların (TEOG) I. aşaması yarın ve...

21.Eyl.2016

Eğitim Yılı Başlarken / Eğitimi Birlikte Düşünmek

Alpaslan Dartan / Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı/ Terakki Vakfı Okulları 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 19 Eylül Pazartesi günü başladı. Resmi, özel tüm okullar açılışa hazırlanırken, yaklaşık...

01.Ağu.2016

İlgi + İstek + Yetenek = İyi bir Meslek

Alpaslan Dartan / Türk PDR Derneği İstanbul Şube Başkanı   Uzun bir sınav maratonundan çıkan adaylar için artık tercih heyecanı başladı. Tercih stratejisi en az sınavlara hazırlanmak...

14.Tem.2016

Özel okul mu, devlet okulu mu?

Alpaslan Dartan / Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği İstanbul Şube Başkanı Son iki yıldır TEOG sınavları ve yerleştirme sistemi üzerinde epeyce konuşur olduk. Sınavlarla ilgili...

13.Ağu.2015

Eğitim desteği başvurusunda yapılması gerekenler

Adım Adım Eğitim Desteği Başvuru Basamakları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında örgün eğitim düzeyinde okul öncesinden ortaöğretime 21 farklı okul türünde 230...

15.Tem.2015

Dershaneler; Varlığı Bir Dert Yokluğu Bin Dert

Doğru ama zamanlaması itibari ile geç alınmış bir karara imza atan Anayasa Mahkemesi (AYM), binlerce öğretmeni ve öğretim kurumunu yakından ilgilendiren ve 1 Eylül 2015...

30.Nis.2015

TEOG'da başarının bileşenleri

Bu yıl, TEOG’da başarının bileşenleri ikinci sınavın Matematik ve Fen Bilimleri testleri ile Okul Başarı Puanları olacak. 1 milyon 282 bin 512 ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin...

Alparslan Dartan Rehberlik Koor.

Alparslan Dartan İstanbul PDR Şube Başkanı


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.