Sınavsız geçiş nasıl yapılacak?
1999 yılında üniversiteye geçiş sisteminde yapılan köklü değişiklikler sonrası 'alan içi', 'alan dışı' ve alanlar arasında da 'katsayı farkı' uygulaması getirilmişti. Bu yıldan itibaren uygulanan katsayı farkı ile meslek lisesi öğrencileri alanları ile ilgili öğretmenlik programı dışında bir lisans programına yerleşemez duruma gelmişti.

Bu uygulamanın sonucu olarak meslek liseleri, yükseköğretime devam etmek isteyen öğrenciler açısından cazibesini yitirmiş ve ortaokul mezunlarının yaklaşık yarısı (1996-97 yılında yüzde 49,4) mesleki eğitime devam ederken 2000 sonrası bu oran hızla düşmeye başlamıştı.

Bunun üzerine 2001 yılında büyük bir hızla kan kaybeden mesleki eğitimi cazip hale getirmek ve hareketlendirmek için meslek liselilerin meslek yüksekokullarına sınavsız geçişi yasalaştı. 2002 yılından itibaren ise meslek lisesi mezunlarının herhangi bir sınava tabi olmaksızın belirli önceliklere göre sınavsız geçişle alanları ile ilgili meslek yüksekokullarına yerleştirmeleri yapılmaya başlandı. Sınavsız geçiş, 2002 yılından itibaren aynen uygulanmaya devam ediyor.

Peki nedir bu Sınavsız geçişin detayları;

Sınavsız Geçiş yerleştirme işlemleri Nasıl yapılacak?

1. Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.

2. Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya AnadoluMeslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

3. Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP.’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da Sınavsız Geçiş için tercih yapabilirler.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların 2013-ÖSYS puanları kullanılacaktır.

 SIKÇA SORULAN SORULAR

Sınavsız geçiş hakkında en çok sorulan sorular ve yanıtları;

1. Düz Lise mezunuyum sınavsız geçiş yapabilir miyim?

CEVAP: Hayır. Sınavsız geçiş sadece Meslek Liselerinin ilgili alanından mezun olanlara sağlanan bir haktır.

2. Sınavsız geçiş kaldırılmış veya kaldırılacakmış doğru mu?

CEVAP: Sınavsız geçişin kaldırıldığı söylentisi yıllardır var ama bu doğru değil. 2013 ÖSYM Kılavuzunda yer almakla birlikte sınavsız geçiş kaldırılmadı. Hatta 4+4+4 olarak bilinen yasada da yer verildi. 

3. Sınavsız geçişe ne zaman başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuruları YGS başvuruları ile aynı tarihlerde yapılmaktadır. 02-15 Ocak tarihleri arasında yapılabilecek.

4. Sınavsız geçişe nasıl başvuru yapabilirim?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuru yapmak isteyenler. “YGS.’ye girmek istemiyorum, sadece Sınavsız Geçişe başvurmak istiyorum..” seçeneğini işaretleyenler 10,00 TL.’yi kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine yatıracaklardır.

(Sınavsız geçiş hakkı olup ayrıca, sınava girmek isteyen adaylar da “YGS.’ye girmek istiyorum”; seçeneğini işaretleyecekler ve bu seçeneği işaretleyenler 40,00 TL.’yi, belirtilen bankalardan birine yatıracaklardır .)

DİKKAT: Sınav ya da sınavsız geçiş ücretini yatırmak ÖSYS.’ye başvuru için yeterli değildir. ÖSYS başvurusu Kılavuzda belirtildiği şekilde tamamlanmalıdır.

5. Sınavsız geçiş için başvurumu yaptım şimdi ne olacak? Tercihimi ne zaman yapacağım?

CEVAP: Sınavsız geçiş için başvurduktan sonra aday LYS sınav sonuçlarının açıklanması sonrasında başlayacak Üniversite Tercih dönemini bekleyecektir. Sınavsız geçişe başvuran aday  ÖSYM Tercih Kılavuzunda yer alan ve kendisine sınav geçiş hakkı verilen bölümleri tercih ettiği anda sınavsız geçişe başvurmuş sayılacaktır. Özetle tercih sürecinde melek liseli olmayan adaylarla aynı adımları takip edecektir.

6. Başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?

CEVAP: Sınavsız geçiş başvuru sonuçları diğer yerleştirme sonuçları ile birlikte açıklanacaktır.

7. Çok eski yıllarda Meslek Lisesi mezunuyum. Halen sınavsız geçiş hakkım bulunuyor mu?

CEVAP: Yerleştirme öncelikleri göz önünde bulundurulursa var. Ancak yerleştirme önceliklerinden de anlaşılacağı üzere öncelik yeni mezunlardadır.

8. Daha önce sınavsız geçişle bir yere yerleştim, sınavsız geçişe yeniden başvuru yapabilir miyim?

CEVAP: ÖSYM kılavuzunda bu konuda bir engel yok. Başvuru yapabilirsiniz, fakat yukarıda da belirtildiği gibi öncelik yeni mezunlardadır.

9. Meslek Lisesi mezunuyum, YGS sınavına da girdim ve iyi veya kötü bir puan geldi. ÖSYM beni sınavsız geçişle mi yoksa puanla mı yerleştirecek?

CEVAP: Meslek Liseli olmayan bir öğrenci meslek liselilerin sınavsız yerleştikleri ve kontenjanı 10 olan bir bölüme başvuran  11. öğrenci olsun; bu öğrenci diğer 10 öğrenciden daha fazla YGS puanı bile alsa diğer 10 öğrenci sınavsız geçiş haklarından dolayı önceliklidir. Dolayısıyla sınavsız geçilen bölümlerde puan üstünlüğü, ilgili meslek lisesi mezunu olmayanlar arasında geçerlidir.

10. Başvuru yaparken sadece YGS sınav ücretini ödedim  sınavsız geçişe başvuru yapabilir miyim?

CEVAP: Evet yapabilirsiniz. Ödediğiniz YGS başvuru ücreti sınavsız geçiş başvuru ücretini de kapsamaktadır.

11. Sınavsız geçişle Açık öğretim okuyabilir miyim?

CEVAP: Evet okuyabilirsiniz. Meslek liselerinin ilgili alan mezunları sınavsız geçişle Açık öğretime yerleşebilirler...

12. Çok eski yıllarda meslek lisesinden mezun oldum. Ben başvurumu nasıl yapabilirim?

CEVAP: Diğer adaylar gibi başvurunuzu yapacaksınız. Ocak ayında başvurup Temmuzda tercih yapacaksınız.

13. Yerleşme şansım Nedir?

CEVAP: Yerleşme şansınızın olması tamamen istediğiniz bölümle ilgili bir durumdur. Bazı bölümlerde sınavsız geçişle başvuran aday sayısı kontenjanlardan az olduğu için meslek liseli olmayanlar puanla bile alınmaktayken bazı bölümlerde son yılda mezun olan meslek liseliler veya ilgili METEB dışında hiç kimseye yerleşme şansı kalmamaktadır. Bu bölümle ilgili bir durumdur.

14. Düz lise mezunuyum yerleşme şansım nedir?

CEVAP: Meslek liselilerin sınavsız geçişle başvuru yapabilecekleri bölümlerde öncelik meslek liseli öğrencilerinindir. Düz lise öğrencisi sınavdan tam puan bile alsa öncelik Meslek Liseli öğrencilerindir. Bölümü tercih eden tüm meslek liseliler önceliklerine göre yerleştikten sonra halen kontenjan boş ise bu durumda Genel, Anadolu veya fen lisesi mezunları puan üstünlüğüne göre yerleştirilirler.

Özetle; Bir meslek lisesi mezunu tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi programları yazabilir ve herhangi bir puan kaybına uğramadan yeterli puanı almışsa bu programlara yerleşebilir. Fakat bir genel lise mezunu yazsa bile, Odyometri, ilk Acil yardım, Anestezi (çok nadir genel lise mezunlarına sıra gelmekte) gibi önlisans programlarına yerleşmesi zordur.

Eğitmtercihi

HAYATİ OKTAY

Twitter.com/hayatiokty

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


HAYATİ OKTAY UZMAN EĞİTİMCİ

13.Mar.2015

YGS için başarı stratejileri

Sevgili Üniversite Adayları; Sınav için şu ana kadar elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştınız. Şu ana kadar neler yaptınız, nasıl hazırlandınız ve şu anda sahip...

11.Şub.2015

2015 liselere yerleştirme nasıl yapılacak?

2015'te liselere yerleştirme nasıl yapılacak? TEOG'da lise tercih ve yerleştirmelerle ilgili merak edilenleri Hayati Oktay yazdı. Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz yıl yaşanan sorunların önüne geçmek için...

19.Ara.2014

Değişen özel okullar yönetmeliği

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği, dernek merkezi oda kulede değişen yönetmeliğin konuşulduğu bir seminer düzenledi. İzmir, Samsun, Bursa gibi birçok ilden Özel okul kurucusu, yöneticisi...

27.Kas.2014

TEOG puanları nasıl hesaplanacak?

TEOG birinci dönemi bugün yapılan Fen ve Teknoloji, T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile İngilizce sınavlarının tamamlanmasıyla sona erdi. 13-14 Aralık'ta yapılacak mazeret sınavlarının ardından...

01.Kas.2014

Sınava kalem ve silgi getirmek yasak!

21. YY becerilerini konuşuyoruz. Eğitimde Sınıflar ters yüz edilmiş, dersler internet üzerinden yapılıyor. Uzaktan eğitim ile ikinci üniversite okunabiliyor. Evet tüm bunlar elektronik ortamda evinizde,...

21.Eyl.2014

Üniversiteli olma yolunda ek yerleştirme fırsatı

Üniversitelere yapılacak ek yerleştirmeler için tercihler bugün alınmaya başlandı. Ek yerleştirme için tercihler, 25 Eylül'e kadar yapılacak. Uzman eğitimci Hayati Oktay, ek yerleştirmelerle ilgili merak...

08.Tem.2014

ÖSYS tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Doğru tercih nasıl yapılır? Üniversite (ÖSYS, LYS, YGS ve sınavsız geçiş) tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli? ÖSYS tercih listesi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler neler? ÖSYS...

28.Haz.2014

LYS sonuçları açıklandı Tercihlerle ilgili merak edilenler

LYS sonuçları gece saat 01.30'da açıklandı. Uzman Eğitimci Hayati Oktay, LYS sonuçlarının ardından üniversite tercihleri ile ilgili merak edilenleri yazdı.  2014-LYS sonuçları, 28 Haziran 2014 tarihinde...

16.Haz.2014

LYS’de son hafta stratejileri

Üniversite adaylarının katıldığı Lisans Yerleştirme Sınavların’dan Matematik Sınavı (LYS-1) ve Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) ,Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) yapıldı. LYS-4, Türkiye'de 81 il merkeziyle Lefkoşa'da gerçekleştirildi....

11.Haz.2014

LYS’de başarı stratejileri

Lisans Yerleştirme Sınavları’nda (LYS) iyi bir puan almak için nelere dikkat edilmeli? Uzman Eğitimci Hayati Oktay’dan LYS’ye girecek adaylara başarı stratejileri; Lisans yerleştirme Sınavlarına (LYS) bir...

05.Haz.2014

Lise (TEOG) tercihleri nasıl yapılacak? Hayati Oktay yazdı

Orta öğretime geçiş merkezi ortak sınav (TEOG) sonuçları ne zaman açıklanacak? TEOG yerleştirme tercihleri ne zaman başlayacak? Lise (TEOG) tercihleri bu yıl nasıl yapılacak? Boş...

05.Haz.2014

LYS’ye iki hafta kala ne yapılmalı?

LYS’ye iki hafta kala ne yapılmalı? YGS’ de istediği net sayısını çıkaramayan adaylar, iyi bir hazırlık süreci geçirmişlerse LYS’de bu açığı kapatabilirler. Peki, LYS’ye iki...

13.May.2014

Liselere yerleştirme nasıl yapılacak?

Merkezi ortak sınavlar sona erdi. 1 milyonun üzerinde ortaokul öğrencisi iyi bir liseye girmek için haziran ayında açıklanacak sonuçların ardından tercih yapmaya başlayacak. Peki liselere...

24.Nis.2014

LYS’de başarınızı hangi testler etkileyecek?

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar; 5 ayrı  LYS’den hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler. Ancak adayların tüm LYS’lere katılmalarını tavsiye ediyoruz. Bu...

10.Nis.2014

LYS başvuruları ve test seçimi

Hayati Oktay LYS başvurularını ve test seçimi ile ilgili merak edilenleri Eğitimtercihi okurları için yazdı YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar...

30.Mar.2014

2014 YGS sonuçları ve ortalamalar

Hayati Oktay, 2014 YGS için sayısal bilgiler ve test ortalamalarını Eğitimtercihi okurları için değerlendirdi. 23 Mart 2014 tarihinde yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavına (2014-YGS) girerek sonuçlarını bekleyen...

11.Mar.2014

YGS için başarı ipuçları

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) 2013’e çok az bir zaman kaldı. Adayların stres, heyecan ve kaygı durumları artış eğiliminde… 23 Mart’ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuru...

26.Şub.2014

2015’te yeni üniversite giriş sistemi geliyor

YGS ve LYS yerine yeni üniversiteye giriş sistemi geliyor. 2015 yılında YGS yapılmayacak ve LYS'nin formatı tamamen değişecek. Hayati Oktay yeni sistemin ipuçlarını Eğitimtercihi okurları için...

03.Şub.2014

YGS öncesi yapılması gerekenler 2014 YGS rehberi

YGS'de başarılı olmak için adaylar neler yapmalı? Üniversite adayları YGS'de yüksek puan almak için kalan zamanı nasıl daha verimli hale getirebilirler? İşte YGS öncesi adaylara önemli tavsiyeler... 23...

22.Oca.2014

TEOG sonuçları öğrencileri nasıl etkileyecek?

Merkezi ortak sınavlarda toplam 5 soru iptal edildi. İptal edilen sorular ve TEOG sonuçları öğrencileri nasıl etkileyecek? Merkezi ortak sınavlarla ilgili hesaplama nasıl yapılıyor? Hayati...

Uni Tercih

Hayati Oktay  Uzman Eğitimci
Hayati Oktay Uzman Eğitimci

Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.