banner
banner
banner

3 milyon 645 bin öğrenci e-Kurs’a başvurdu
MEB Müsteşar Yardımcısı Kurt, "3 milyon 645 bin öğrencimiz kurslara müracaat etti. Ortaokul ve liselerde yaklaşık 11 milyon öğrencimiz var. Başvuran öğrenci sayısıyla bu kıyaslandığında öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 35'i yani her 3 öğrenciden biri kurslarda eğitim almak için müracaat etmiş durumda" dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, öğrencilerin yanı sıra lise mezunları için halk eğitim merkezleri ve okullarda düzenlenen ücretsiz takviye kurslarına her 3 öğrenciden birinin başvurduğunu bildirdi.

Kurt, destekleme ve yetiştirme kurslarına başvuruların 21 Eylül'de başladığını ve bugün saat 17.00'de sona ereceğini hatırlattı.

Kurslara yoğun ilgi olduğunu söyleyen Kurt, "Destekleme ve yetiştirme kurslarına şu an itibarıyla 3 milyon 645 bin öğrencimiz müracaat etmiş durumda. 22 bin 268 eğitim kurumumuzda, kurs açıyoruz.  244 bin kadrolu öğretmenimiz bu kurslarda görev almak için müracaatta bulundu. Bunun yanında 34 bin atama bekleyen öğretmenimiz de ücretli öğretmen olarak kurslarda görev almak için başvurdu" diye konuştu.

Kurslarda görevlendirilecek öğretmenlerin, iki kat ek ders ücreti alacağını belirten Kurt, haftada 15 saat ders veren bir öğretmenin bin 200 lira gelir sağlayacağını ifade etti.

Kurt, başvuru yapan 244 bin öğretmenin yaklaşık 175 bininin kurslarda görevlendirileceğini kaydetti.

Her başvuran öğretmenin kurslarda görevlendirilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Kurt, öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak öğretmenlerin görevlendirildiğini bildirdi.

Kurslara 3 milyon 645 bin öğrencinin başvurduğunu anımsatan Kurt, "Ortaokul ve liselerde yaklaşık 11 milyon öğrencimiz var. Kurslara başvuran öğrenci sayısı ile bu kıyaslandığında öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 35'i yani her 3 öğrenciden biri bu kurslarda eğitim almak için müracaat etmiş durumda" dedi.

Öğretmenlerimiz yardımcı kaynak istemeyecek

Şu an Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) yaklaşık bir milyon ders içeriğinin bulunduğunu dile getiren Kurt, öğrencilerin şifreleriyle kurs modülüne girerek, sınıf düzeyinde tüm içerikleri, ders kitapları, testleri, görsel yayınları inceleyebileceğini ve kendilerini sınayabileceğini söyledi.

Böylece artık yardımcı ders kaynaklarına ihtiyaç olmayacağının altını çizen Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün itibarıyla 7.5 milyon EBA kullanıcısı oldu. Bütün öğretmen, öğrenci ve velilerimiz sisteme girerek tanımalarını özellikle istiyorum. Öğrencilerimiz EBA'ya girdiklerinde görecekler ki bir okyanusla karşı karşıyalar. Asla özel sektörün ürettiği ders kaynaklarına ihtiyaç duymayacaklarını düşüyorum. Öğretmenlerimiz yardımcı kaynak istemeyecek. Biz özellikle öğretmenlerimizin ve okul müdürlüklerimiz böyle bir işleme girmelerini arzu etmiyoruz. MEB olarak yardımcı kaynak tavsiye etmiyoruz. Ders kitaplarımız, EBA içeriğimiz bunun için gayet yeterli. Hep ders kaynağının dışında testlerle ilgili olarak eksik olduğumuz yönünde eleştiriliyorduk. Tekrar söylemek istiyorum, saat 17.00'de e-kurs modülünden 5'inci sınıftan 12. sınıfa kadar tüm kazanım testlerimizi yayınlayacağız."

Kazanım testlerinin 184 öğretmen ve 67 akademisyenin katkılarıyla hazırlandığını aktaran Kurt, 8 ve 12. sınıflar ve mezunlar için aylık deneme sınavlarının da e-kurs modülünden elektronik olarak yapılacağını kaydetti.

22 bin 268 okulda kurs verilecek

Kurslara başvuruların, bu akşam saat 17.00'de sona ereceğine dikkati çeken Kurt, ortaokul ve liselerde 24 bin okulun bulunduğunu bunların 22 bin 268'inde kurs açılacağını bildirdi.

Böylece okulların yüzde 95'inde kurs açılacağını belirten Kurt, öğrencilerinin kendi okullarında ya da en yakın merkezde bu kursları alma imkanları bulunduğunu belirtti.

Muhterem Kurt, "Öğrenci başvuruları 17.00'ye kadar devam ediyor. Görünen o ki 4 milyonu geçecek. Öğrencilerimize son defa hatırlatıyoruz, saat 17.00'ye kadar e-kurs modülüne EBA şifreleriyle girerek kendilerine ait  kısımdan kurs başvurularında bulunsunlar" ifadelerini kullandı.

Öğretmen ve öğrencilerin işledikleri konular ve kazanımlarla ilgili hangi hafta, hangi testi çözeceklerini bildiklerini anlatan Kurt, 40 binin üzerinde soru ve 2 bin 500'ün üzerinde test hazırlandığını kaydetti.

Öğrenci ve öğretmenlerden EBA'yı aktif bir şekilde kullanmaları ve modülü incelemelerini isteyen Kurt, bütün liselerde etkileşimli tahtaların montajının tamamladığını,  şubata kadar da ortaokulların etkileşimli tahtalarının kurulumunun tamamlanacağını belirti.

Kurt, böylece öğretmen ve öğrencilerin ders işlerken, EBA'daki ders içeriklerine ve testlere ulaşmasında sorun kalmayacağını söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.