banner
banner

Meslekî ve teknik eğitimde büyük sıçrama yaşadık
Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2002 yılında bin 900 civarında olan mesleki ve teknik eğitim lisesinin şu an sayısının 4 bini geçtiğini, bu alandaki öğretmen sayısının da 15 binden 62 bine çıktığını söyledi.

nabiMillî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ'de (TÜLOMSAŞ) "Raylı Sistemler Sektöründe Kalifiye İnsan Kaynağı İhtiyacı'nın Karşılanması Projesi" kapsamında staj yapacak öğrencilerin işe başlatılması programında yaptığı konuşmada, 2002 yılında bin 900 civarında olan mesleki ve teknik eğitim lisesinin şu an sayısının 4 bini geçtiğini, bu alandaki öğretmen sayısının da 15 binden 62 bine çıktığını belirtti.

Sadece sayısal olarak değil niteliksel olarak da bu alanda ciddi bir sıçrama gerçekleştirdiklerine işaret eden Bakan Avcı, "Bugün bunun en somut örneklerinden birini yaşıyoruz. Projedeki tüm paydaşlara, katkıda bulunan tüm uzman arkadaşlara teşekkür ediyorum. Programa katılan öğrencilerimizin şunu bilmesinde büyük yarar var; siz, Türkiye'nin en köklü sanayi kurumlarından birinde staj yapacaksınız. Burası 121 yıllık millî müessese. Buradaki eğitiminiz sırasında bir kurumsal kültürün ne olduğunu yakından göreceksiniz" diye konuştu.

Bakan Avcı, kalifiye eleman ihtiyacı konusunun çok sık dile getirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Sektör iyi yetişmiş ana eleman bulamamaktan şikayet ediyor. Ana gövdeyi temsil eden eleman ihtiyacı çok yoğun. Her sektörde bu konuda bir ihtiyaçtan söz ediliyor. Doğru, yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı çok yoğun ama buna karşılık gençlerimiz arasında da işsizlik çok yoğun. Yani burada bir paradoks var. İşverenler gerekli eğitimi almış, nitelikli iş gücü bulamamaktan yakınıyor. Gençlerimiz de istihdam edilememekten yakınıyor. Demek ki burada bize düşen sektörün ve gençlerimizin ihtiyaçlarını buluşturmak. İşte bu proje sektörün ve gençlerin ihtiyaçlarını, beklentilerini buluşturan projelerden biri. Onun için bu proje bizim için çok önemli. Buradan çıkacak sonuçları tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırma fırsatı bulacağız. Çünkü tüm Türkiye'de bu konuda ciddi talep var."

Konuşmanın ardından Bakanı Avcı, beraberindeki heyetle birlikte Türkiye Lokomotif Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) tarafından lokomotif üretilen fabrika alanında incelemelerde bulundu. 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.