banner

Suriyelilerin eğitiminde AB'den Türkiye'ye övgü
Türkiye'nin Suriyelilerin mesleki eğitimine ilişkin gösterdiği çaba, AB Ülkeleri Mesleki Eğitim ve Hayatboyu Öğrenmeden Sorumlu Üst Düzey Yöneticiler Toplantısında takdirle karşılandı. 

suriyeli_egitimTürkiye'nin Suriyelilerin mesleki eğitimine ilişkin gösterdiği çaba, AB Ülkeleri Mesleki Eğitim ve Hayatboyu Öğrenmeden Sorumlu Üst Düzey Yöneticiler Toplantısında takdirle karşılandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Hollanda'nın dönem başkanlığında Amsterdam'da 15-16 Şubat'ta yapılan AB Ülkeleri Mesleki Eğitim ve Hayatboyu Öğrenmeden Sorumlu Üst Düzey Yöneticiler Toplantısına Türkiye'yi temsilen katıldığını bildirdi. Toplantıda AB ülkelerinden 200 yönetici, uzman ve araştırmacının yer aldığını belirten Çolakoğlu, istihdam öncesi mesleki eğitimin yanı sıra istihdam sonrası hizmet içi eğitim, gelişen teknoloji ve yeni ihtiyaçlar karşısında çalışanların iş güvencesi konularının toplantıda ele alındığını dile getirdi."Başarılı olacakları mesleklere yöneltmeye çalışıyoruz"

Çolakoğlu, yazılı gündemde olmadığı halde, Suriyeli göçmenlerle ilgili sorunların da toplantıda görüşüldüğüne işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Suriyelilerin dil sorunun yanı sıra nasıl meslek kazandırılıp ekonomiye katkı sağlayacak duruma gelebilecekleri konuşuldu. Bu kapsamda, 2,5 milyonun üzerinde göçmene kapısını açan ve göçmenlere mesleki eğitim vermek için çalışan Türkiye'nin çabaları takdirle karşılandı. Mesleki eğitimde gösterdiği ilerleme de takdir edildi.

Bu insanların kendi mesleklerini icra edip hayatlarını sürdürebilecek ekonomik yetkinlik ve bağımsızlığa kavuşmalarını sağlamak temel amacımız. Bu nedenle,Suriyeli çocukların ve gençlerin hangi mesleki bilgi ve becerilere sahip olduklarını ve hangi mesleklerde başarı sağlayacaklarını tespit ederek onları eğitimine yöneltmeye çalışıyoruz." Türkiye'de bulunan 5-17 yaş arasında yaklaşık 620 bin Suriyeli çocuğun 310 binine eğitim verdiğine dikkati çeken Çolakoğlu, yıl sonuna kadar 450 bin Suriyeli öğrenciye ulaşılmasının hedeflendiğini anımsattı.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.