banner
banner
banner

Devlet desteği, özel okullara karşı güçlü bir güven dalgası oluşturdu
Nurullah Dal – Türkiye Özel Okullar Derneği Başkanı
nurullah_dalBazı değişikliklerin yer aldığı öğretim programları, haftalık ders saat sayılarında yeni düzenlemelerin yapıldığı zaman çizelgesi, birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflarda sadece Bakanlığımız ders kitaplarının okutulacağı gibi değişikliklerle adım attığımız yeni öğretim yılına güçlü bir moral ve heyecanla, iyimserlik, güven ve umut dolu bir atmosferle giriyoruz.
Sözlerime özel okullardaki gelişmelerle başlamak istiyorum. Özel okulların, Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ortak sınavlarda gösterdiği başarıların yanında, son yıllarda okul sayısı ve öğrenci kayıtları bakımından gösterdiği gelişmeler kamuoyunun dikkatinden kaçmıyor. Milli Eğitim Bakanlığının özel okul velilerine verdiği eğitim öğretim desteğinin, öğrenci velilerine mali yönden yarar sağladığı kuşkusuzdur. Ancak uygulamanın mali yönünden daha önemlisi özel okullarla ilgili bir anlayış değişikliği oluşturulmasıdır. Devlet desteği, toplumda özel okullara karşı güçlü bir güven dalgasına sebep oldu. Gelişmenin 2014 yılında eğitim desteğinin başlamasıyla ortaya çıkması bu düşüncelerimizin teyididir.
Genel örgün eğitim sistemimiz içinde resmi öğretim okulları ile aynı statüdeki özel okulların ( anaokulu, ilkokul, ortaokul, Anadolu liseleri, fen liseleri, meslek liseleri ) oranlarına baktığımızda;
Öğrenci alanındaki genel oranının;
1980’ li yıllarda % 1,2
1990’ lı yıllarda % 1.8
2000’li yıllarda % 2.7
2010’ lu yılları başında % 3.8 civarlarında

2014 yılında % 4.36
2015 yılında % 5.12
2016 yılında % 7.41
2017 yılında % 8.08

2000 – 2017 yılları arasındaki yedi yıllık sürede yaklaşık üç kat artış olduğu görülmektedir.
Aynı gelişmeleri okul sayısı ve öğretmen istihdamı alanında da görmek mümkündür.
Öğretmen istihdamı alanındaki genel oran;
2014 yılında % 9.40
2015 yılında % 9.46
2016 yılında % 10.49
2017 yılında %12.98

Okul sayısı alanındaki genel oran ise;
2014 yılında % 8.82
2015 yılında % 10.27
2016 yılında % 14.14
2017 yılında % 14.60
olmuştur. Bu sayısal verilerden özel okullar oranlarıyla birlikte öğretmen istihdamının da arttığı görülmektedir. Bu kurumlara 2019 yılına kadar faaliyetlerine izin verilmiş olan iki bin civarında temel lise adıyla hizmet veren okulları da eklersek özel okulların genel eğitim sistemimiz içindeki hizmet oranının daha da yukarıda olduğunu görürüz.
Özel okul velilerine ödenen eğitim desteği uygulamasının yaygınlaşması ve verilen desteğin resmi okulda öğrenim gören bir öğrencinin o ildeki devlete maliyetinden aşağı olmaması, özel okul velileri ve özel okul sektöründe büyük memnuniyet uyandıracaktır.
Önemli gördüğümüz bir diğer konu da eğitim hizmetlerin yürütülmesinde Bakanlığımızla olan karşılıklı bilgi alışverişinde iletişim kanallarının sürekli açık oluşudur. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığının ilgili birimlerinin, paylaşımcı bir yönetim anlayışı göstermesi, çalışmalarına Derneğimizin de içinde bulunduğu özel okul sivil toplum kuruluşlarının davet edilmesi, uygulayıcıların öneri ve görüşlerinin alınması, özel okullarda verilen eğitim hizmetlerinin daha sağlıklı ve etkin şekilde aksamalar olmadan yol alınmasını sağlamaktadır. Bakanlığımızın bu yaklaşımı bize moral ve motivasyon kazandırmaktadır.
Bu bağlamda Derneğimiz bünyesinde okulöncesi eğitim, ilköğretim (ilkokul – ortaokul) ve ortaöğretim komisyonları oluşturulmuştur. Komisyonlarımızda eğitim hizmetleri, her alandaki öğrenci işlemleri, genel uygulamalarda karşılaşılan sorunlara çözümlerin geliştirilmesi, ulusal veya uluslararası düzeyde ortaya çıkan bilimsel verileri ve eğitim alanındaki gelişmeler paylaşılmaktadır. Ders programları, haftalık ders saatlerinin uygulamasında öğrenci ve velilerin beklentileri, başarının artırılması yönündeki metotların geliştirilmesi gibi konularda Bakanlığımıza öneriler sunulması amacıyla komisyonlarımız düzenli aralıklarla toplanıp değerlendirmelerde bulunmaktadır.
ÖĞRETMENLER İÇİN AR-GE MERKEZİ
Eğitimin temel unsurlarından biri öğretmendir. Bu öğretim yılında öğretmen eğitimi üzerine var olan çalışmaların ciddi şekilde yoğunlaştıracağız, bununla ilgili AR-GE merkezi de kuracağız. Yurt içi ve dışında sosyal sorumluluk projesi uygulayan, eğitime katkı sağlayan kuruluşlarla özel anlaşmalar yaparak bu çalışmayı yürüteceğiz. Öğretmenlerimize 5-6 ayrı programla öğretmen eğitimi vereceğiz. Oracle ile yaptığımız işbirliği ile teknolojik alanda öğretmenlerimize ücretsiz eğitim imkanı sunmaya başladık. Oracle tarafından bütün materyalleri eğitim alan öğretmenlere online olarak açıldı. İyi ve kaliteli öğretmen yetiştirmek istiyoruz. Biz ne yaparsak yapalım okul yatırımcısı olarak en iyi lokasyonu da yakalasak, teknoloji ile okulu donatsak her şeyin sonunda öğretmen geliyor. Donanımlı öğretmen istiyoruz, ülkemiz ve bizim için bu çok önemli. Dernek elinden gelen her şeyi maddi manevi yapacak.
Okullarımızın menfaatlerini korumak, özel okulculuğun önünü açmak için çalışmalarımıza bu öğretim yılında da aynı hızla devam edeceğiz. Öğretmenlerle yaptığımız çalışmalar sonucunda veli ve öğrencilerin lehine de bazı çalışmalar yapmak istiyoruz. Onların kurumdan memnuniyetini arttırmak en önemli hedefimiz. Velilerle okul aile birlikleri kanalıyla, öğrenci başkanlarıyla platformlar oluşturmak istiyoruz. Bütün taraflar yan yana gelerek sorunları konuşsunlar ve biz de köprü olalım. Aradaki pürüzleri daha hızlı çözülsün diye ortamlar yaratmaya çalışıyoruz.
Bakanlığımızca özel okullara yönelik yapılan destekler de takdirle karşılanmaktadır. Özel okullar istihdam üreten ekonomik birimlerdir. KOBİ ve KOSGEB desteklerinden bütün kurumlarımızın faydalanmasını istiyoruz. MEB ve diğer ilgili Bakanlıklarla çalışmaları hızlandırmak, KOSGEB ve KOBİ tanımı içine alınmak istiyoruz.
Yeni bir öğretim yılına girerken, Türk Milli Eğitimi’ne özverili çalışmalarıyla katkı sağlayan özel okullarımızın başarılarını daha üst limitlere taşıyacakları ümidiyle 2017 – 2018 eğitim-öğretim yılının ülkemize ve sevgili öğrencilerimize başarılar ve mutluluklar getirmesi yürekten diliyorum.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.