banner

Matematik sonuçları Türkiye’yi şoke etti
Eğitimdeki kara tablo Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı sonuçlarıyla bir kez daha gün yüzüne çıktı. 

Şampiyonlar Konya ve Osmaniye'den çıktı. 50 bin aday sınavda sıfır çekerken, bu sayı matematikte 700 bini buldu.

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. YGS sonuçlarına göre, Osmaniye TOBB Fen Lisesi'nden Sümeyye Nur Satin ile Konya Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi'nden Abdullah Coşkun tüm puan türlerinde 500'er puan alarak birinci oldu.

 

Tüm puan türlerine göre, en başarılı iller Burdur, Ankara ve Karabük, en az başarılı illerse Van, Hakkari ve Şırnak oldu. Geçen yıl, tüm puanlarda en başarılı il Yalova olmuştu. Yine geçen yıl 180 olan baraj puanını aşan öğrencilerin oranı yüzde 80 iken, bu sene oran yüzde 72 olarak belirlendi.

SIFIR ÇEKENLER KATLANDI

Sınavı geçerli sayılan 1 milyon 837 bin 344 adaydan 50 bin 805'i 'sıfır' aldı. 700 bin aday matematikteki içler acısı durumu gözler önüne sererek sıfır çekti. 2012 YGS’de sıfır puan alanların oranı, geçen iki yıla göre artış gösterdi. Bu yıl 50 bin 805 adayın puanları 0.5’ten küçük olduğu için hesaplanmadı. Söz konusu sayı geçen yıl 38 bin 269, 2010 yılında ise 14 bin 156 olarak gerçekleşmişti.

MATEMATİĞİ ÖĞRETEMİYORUZ

FEM Dershaneleri Rehberlik Bölüm Başkanı Faruk Ardıç ise matematiği iyi öğretemediğimizi belirterek, "Bunu Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı'nda da (PISA) görüyoruz. Matematikte PISA'da 34 ülke arasında 33. sıradayız. Matematik eğitimini gözden geçirmemiz gerekir. Ortada bir kopukluk var. Milli eğitim Bakanlığı ile YÖK bir entegrasyon kurması lazım. Matematik öğretiliyor ama öğrenci matematikle ilgili soruları yapamıyor. O zaman öğretmeye yönelik soru sorulmuyor diyebiliriz. Ya da ÖSYM çok ideal düşünerek soruları yüksekten soruyor" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.