banner

Formasyon nasıl uygulanacak?
Fen ve Edebiyat Fakültesi mezunlarına öğretmen olma yolunu açan formasyonu önce kaldıran, sonra geri adım atan YÖK, yeni bir formül buldu.

yök genel kuruluMilli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) da sıcak baktığı formüle göre mezunlar, liselerde branş derslerine atanırken, Eğitim Fakültesi mezunları, okul öncesi ve sınıf öğretmenliğinin yanı sıra ortaokul ilk seviye branş derslerine atanabilecek.

Kontenjan daraltılacak

Yeni formülle, Fen Edebiyat Fakültelerinin işlevini tamamen yitirmeden, kontenjanı azaltarak yetişen öğretmen fazlalığının önüne geçilmesi planlanıyor. MEB, müfusun 2020'den sonra azalacağı ve 2030'larda mevcut öğretmenlerin fazla olacağı yönünde hazırladığı raporu YÖK'e sundu.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.