banner

Başarılı okulun kaldıraç etkisi sona erdi
Sabah Gazetesi Yazarı Yaşar Özay’ın bugünkü yazısı.

Başarılı okulun kaldıraç etkisi sona erdiÜniversite giriş sınavının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme sınavı 16 Haziran Cumartesi günü başlıyor. LYS soruları müfredat bilgisiyle yorum kapasitesini ölçecek. Klasik sınavların, "yüzde 10 çok kolay, yüzde 20 çok zor" mantığı LYS için de geçerli olacak

LYS soruları müfredat bilgisiyle yorum kapasitesini ölçecek. Klasik sınavların 'Yüzde 10 çok kolay, yüzde 20 çok zor' mantığı, LYS için de geçerli olacak. Üniversite giriş sınavının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), 16 Haziran'da LYS-1 Matematik sınavıyla başlıyor. Aynı gün saat 14.30'da ise Yabancı Dil sınavı yapılacak. 17 Haziran'da LYS-4 Sosyal Bilimler testi gerçekleştirilecek. Bu sınavların ardından Edebiyat ve Coğrafya testlerinin yer alacağı LYS-3, 23 Haziran'da Sosyal Bilimler testlerinin yer alacağı LYS-4 ise 24 Haziran'da gerçekleştirilecek. Sınavlara toplam 871 bin 313 aday katılacak.

YÜZDE 70 ETKİSİ VAR

Adaylara ilk olarak LYS'nin, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndan (YGS) çok daha önemli olduğunu söylemek lazım. Çünkü üniversite yerleştirme puanlarına LYS'nin, yüzde 70'e varan bir etkisi söz konusu. Sınav koordinatörü Oktay Aydın'a göre, bu sınavın favori adayları, öğrendiği bilgileri yorumlayabilme becerisini kazananlardan çıkacak. LYS, ezberden çok bilgi içerikli sorulardan oluşacak. Soru profilleri tüm adayların yapabileceği düzeyde olacak. Klasik sınavların 'yüzde 10 çok kolay, yüzde 1 0 kolay, yüzde 40 normal, yüzde 10 zor ve yüzde 20 çok zor' mantığı LYS için de geçerli olacak. Sorular, her ders için ÖSYM'nin belirlediği sürede çözülecek. Örneğin bir aday fizik testinde verilen 45 dakikanın hepsini kullanacak. Soruları erken bitirse bile kimya testine geçemeyecek. Soru kitapçıkları ayrı, cevap kağıtları ortak olacak.

HER ADAYIN KATSAYISI 0.12

Yapılan yasal düzenlemelere ve sonrasında yayınlanan 2012 ÖSYS Kılavuzu'na göre OBP, en büyüğü 500, en küçüğü 250 olacak şekilde hesaplanacak. Yerleştirme puanları hesaplanırken hangi alandan mezun olduğuna bakılmaksızın tüm adayların OBP'si 0.12 katsayısı ile çarpılacak. Oğuz Kaan Lisesi Müdürü Galip Çağatay'a göre, özellikle başarılı okulların düşük diploma notlu öğrencileri büyük mağduriyet yaşayacak. Okulun öğrencinin başarısını artıran kaldıraç özelliği ortadan kaldırıldı. Bu okullardaki bazı öğrencilerin kaybı eski sistemle kıyaslandığında 15 puana kadar çıkabilir. Final Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar, bu konuda şunları söyledi: "Yüksek puanlı ortalamaya sahip olan okullarda, diploma notu ortalama ya da ortalamanın altında olan öğrenciler yeni uygulamadan olumsuz etkilenecek. Zira okulun ortalama başarı puanından almaları gereken not daha düşük kalacak. Buna karşın sınav puanı yüksek olmayan ortalamaya sahip vasat okullardaki öğrenciler düzenlemeden etkilenmeyecek."

Soruların yüzde 20'sini yapmak şart

LYS puanlarının hesaplanması için ilgili testlerdeki sorulardan yüzde 20'sini yapmak gerekiyor. Bu durumda 50 soruluk Matematik testinden 10 net, 30 soruluk Geometri testinden 6 net, Fizik-Kimya-Biyoloji testlerindeki 30'ar sorudan 6'şar net, 56 soruluk Edebiyat testinden 11.5 net, Coğrafya 1 testindeki 24 sorudan 5 net, 44 soruluk Tarih testinden 9 net, 16 soruluk Coğrafya 2 Testinden 3.5 net, Felsefe testinden 6 net ve 80 soruluk Yabancı Dil testinden 16 net yapanların puanı hesaplanacak.

Sınavla ilgili en çok sorulan sorular

Fen Bilimleri Dershanesi Sınav Koordinatörü Cihan Yeşilyurt, sınavla ilgili merak edilen bazı soruları yanıtladı:

 Kaç tercih yapma hakkımız var? Toplam 30 tercih hakkınız var. Tamamını kullanmak zorunda değilsiniz.

 YGS puanları hangi yükseköğretim programlarına girişte kullanılacak? Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarının devamı niteliğinde olan önlisans programları, AÖF lisans ve önlisans programları (İngilizce Öğretmenliği hariç), özel yetenek sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yükseköğretim programları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun adayların yerleştirilmesinde ek puan uygulanan yükseköğretim lisans programlarında kullanılacak.

 2 yıllık bir yüksekokul okuduktan sonra, 4 yıllık bir bölüme geçiş yapılabilir mi ? Bu geçişi yapabilmek için yine ÖSYM'nin yapacağı Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girmek gerekli.

 Meslek lisesi mezunuyum. Sınavsız geçiş hakkımı kullanarak bir programa yerleşirsem, önümüzdeki yıl ortaöğretim başarı puanım düşer mi? Meslek lisesi mezunları, sınavsız geçiş haklarının bulunduğu kendi alanlarının devamı niteliğindeki önlisans programlarına yerleştirildiklerinde bir sonraki yıl puan kaybına uğramazlar.

 Genel lise mezunu olarak 2 yıllık bölümleri tercih edebilir miyim? 140 barajını aştığınız tüm puan türlerinde, 2 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz ama bu bölümlere yerleştirmede, meslek lisesi çıkışlı adaylara öncelik tanınıyor.

Başkandan adaylara uyarılar

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, sınava ilişkin açıklamalarda bulundu. Demir, "Meclis, 'diploma notu neyse ortaöğretim başarı puanını hesaplayın ve bunu da yüzde 12 ile çarparak yerleştirme puanına ekleyin' diye bir düzenleme getirdi. Biz de o düzenleme kapsamında gerek MEB, gerek YÖK nezdinde görüşmelerimizi yaptık ve kılavuzumuzun güncellenmesi noktasına gelindi" dedi. Öğrencilerin panik olmasını gerektirecek bir durum olmadığını söyleyen Demir, "Başarılı bir öğrencinin diploma notu da, YGS'den veya LYS'den aldığı puanlar da yüksektir. Dolayısıyla herhangi bir mağduriyet söz konusu değil" diye konuştu.

Kamera konulacak

Prof. Dr. Demir, YGS'de bazı sınav salonlarına kurulan kamera kayıtlarını incelediklerini belirterek, "Bunların sınav düzeni ve adayların huzur içinde sınava girmeleri bakımından ciddi katkısının olduğunu görüyoruz. LYS'de de bunu uygulayacağız" dedi. 

Sınavdan önce neler yapmalı?

 Sınavdan bir hafta öncesinden başlayarak ama özellikle sınavdan 3 gün öncesinden, beslenmenize ve uykunuza özen gösterin. Perşembe gününden itibaren alışık olmadığınız yiyecekleri yemeyin.

 Aşırı derecede çay, kahve gibi uyarıcı maddelerden ve sakinleştirici ya da uyarıcı niteliği taşıyan ilaçları kullanmaktan kaçının.

 Stres yaratacak konuşmalardan, tartışmalardan uzak durun.

 Ağır bedensel faaliyetlerden uzak durulmalı, örneğin uzun sürecek ve çok yoracak futbol maçları yapılmamalı.

 Son günlerde adayların, özellikle deneme sınavlarında eksik olduğu konuları iyi belirleyip o konular üzerine yoğunlaşması yararlı olur.

 Yeni konu öğrenmenin yanı sıra konu tekrarı ya da soru çözümü daha ağırlıklı yapılmalıdır.

 Yoğun tempoda ders çalışmak yerine tekrarlara ağırlık verilip önceki yılların sınav soruları deneme biçiminde çözülmelidir.

(Yaşar Özay-sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.