banner

4+4+4’te yeterince aydınlatıcı olamamışız
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, ''Gördüğüm kadarıyla, 4+4+4 düzenlemesi konusunda Türkiye'deki iç kamuoyunda olduğu gibi dış kamuoyunda da yeterli aydınlatıcı olamamışız'' dedi.

4+4+4’te yeterince aydınlatıcı olamamışızAvrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Denetim Komisyonu Türkiye Raportörü Fransız Milletvekili Josette Durrieu'yu Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde kabul eden Avcı, Durrieu'nun hazırlayacağı rapor için Türkiye'deki reform süreçleriyle ilgili bir dizi görüşme yaptığını, eğitim reformuyla ilgili olarak da bu konudaki gerçek durumun ne olduğunu öğrenmek amacıyla kendisiyle görüştüğünü söyledi.

Görüşmede, Durrieu'ya kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen düzenlemeyle ilgili bilgi verdiğini belirten Avcı, ''Gördüğüm kadarıyla 4+4+4 düzenlemesi konusunda, Türkiye'deki iç kamuoyunda olduğu gibi dış kamuoyunda da yeterince aydınlatıcı olamamışız'' diye konuştu.

''Bazı ön yargıların özellikle iç kamuoyundan dışarıya doğru yansıtılmak istendiğini gördüm'' diye konuşan Avcı, şunları söyledi:

''Görüşmede kendisine, yapılan yeni düzenlemenin 12 yıl zorunlu eğitime geçişin Türkiye eğitim sistemine ve Türk çocuklara ne kazandıracağını uzun uzun anlatma fırsatı buldum. Bizim daha uzun bir süre 4+4+4 düzenlemesini ne olup ne olmadığı konusunda kamuoyunu bilgilendirmemiz gerektiğini bir kere daha anladım. Çünkü işin özü anlatıldığı zaman, insanlar yapılmak isteneni gayet iyi anlıyorlar.''

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin verimli geçtiğine inandığını belirten Avcı, Durrieu'nun da görüşme sonrasında aynı görüşü dile getirdiğini söyledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.