banner

LYS-4'de hatalı soru var mı yok mu?
Sabah Gazetesi Yazarı Sait Gürsoy'un yazısı

LYS-4'de hatalı soru var mı yok mu?Uzmanların, pazar günkü 2012 LYS-4 sınav Coğrafya 2 testinde hatalı ve belirsiz soru iddiaları, gençlerin akıllarını karıştırdı. Binde bir puanın dahi çok önemli olduğu böyle bir sınavda, gençler zamana karşı yarışıyor. Öğrenci bir soruya takılıp kaldığında, bu doğru yapabileceği birkaç soruya eşit olabilir. Hatalı ya da belirsiz sorular için en az 5-6 dakika harcayabilir. Sonuca ulaşamadığında da, zaman ve motivasyon kaybetmiş olur. Bir soruyla yaklaşık 2 bin kişinin önüne geçebilir veya gerisinde kalabilir. Soruların gizlilik içinde hazırlandığı böyle bir işte, bilimsel denetimde de seyrek de olsa hatalar yaşanabiliyor.

Son günlerde gençlerden, Coğrafya 2 testindeki 2. soru ile ilgili itirazlar aldım. Soru hatalı ise, kaybettikleri zamanın yetkililerden sorulmasını istiyorlar. Gelecek kaygısını yoğun olarak yaşayan gençlerimiz son derece haklı.

Konuyu bilgisine çok güvendiğim dostum, Keşan Final Dergisi Dershanesi Coğrafya Zümre Başkanı Timur Eruzun'a sordum. Eruzun'a göre, LYS-4 sınav Coğrafya 2 testinde 2. soruda; K-L-M-N merkezleri birbirine göre konumlandırıldığında (N) merkezi yön olarak diğer merkezlere göre daha doğuda. Bu nedenle Coğrafya 2'de 2. soruda "B" seçeneğindeki "yerel saati en ileri olan merkez L"dir, ifadesi hatalı. 2004 ÖSS sözel testinde de buna benzer bir soru olan, 66. soru B seçeneğindeki bilgi hatası ile iptal edilmişti. Nedeni, tarih değiştirme çizgisinin doğusunda tarihin geri, yerel saatin ileri olması dayanağıydı. K-L-M-N merkezleri birbirine göre konumlandırılmasına göre "E" seçeneği de hatalı hale gelmiş.

Belirsiz soru iddiası

Coğrafya 2'de hatalı olduğu düşünülen 16. soruda ise "C" seçeneğindeki açıklama her ne kadar dönem olarak farklı bir zamanı ifade etse de, makineli tarıma geçişle erken kültüre edilmiş tarım ürünlerinin üretimi 1950-1984 arasında artmış. "C" seçeneğini, "D" seçeneğindeki açıklama destekliyor. Eruzun, soruda hata olduğunu düşünmüyor. Ancak, soruda belirsizlikler var. "B" seçeneğindeki "ürünün bozulmadan uzun süre depolarda korunabilmesi" üretim artışını az etkiler. Buna göre soruda verilen A-C-D-E- seçenekleri tahıl üretimini fazlasıyla artırır. Şayet bu soru iptal edilirse, ÖSYM bunun nedenini kamuoyuna açıklamak zorunda. Kısacası, üniversite adayları hata var ya da yok, bir açıklama bekliyor.

(Sait Gürsoy-sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.