banner

Merakla beklenen ‘başarı puanı’ torba yasada
Sabah Gazetesi Yazarı Sait Gürsoy’un bugünkü yazısı.

Öğrencilerin merakla beklediği ‘başarı puanı’ torba yasadaLisans Yerleştirme Sınavları'na kısa zaman kala üniversite puanlarının hesaplanma yöntemi değiştirildi. Biliyorsunuz artık yerleştirme hesabında, okulların kitlesel başarısı dikkate alınmayacaktı. Yalnızca kişisel başarı önemli olacaktı. Bu son dakika değişikliği özellikle fen ve Anadolu lisesi öğrencilerini şaşırttı. Şu anda uygulanmaya başlanması, bu yıl sınava girecekler için haksızlıktı.

Kişisel başarının esas alınması, olumlu gibi görülebilirdi; ancak bu uygulama bazı öğretmenlerin bol keseden not vermesine yol açabilecekti. Böylece, ciddi not veren liselerin öğrencileri mağdur olacaktı. Ne yazık ki çıplak diploma puanlarının, bir anda doğrudan ortaöğretim başarı puanına (OBP) dönüştürülmesi yanlış olacaktı. Notlar objektif ve tüm Türkiye'de aynı standartlarda değil.

Fen, Anadolu liselerinin öğrenci ve velilerinin itirazları üzerine AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu torba yasa teklifinden sürpriz bir düzenleme çıktı. Teklife göre, bu yıl uygulanacak ve adayların kişisel başarısını öne çıkaracak OBP'den vazgeçilecek. Adayların üniversiteye yerleştirme puanı hesaplanırken, geçen yılki gibi okulların kitlesel başarısı olan, ağırlıklı ortaöğretim başarı (AOBP) puanı dikkate alınacak. Teklifin 9. maddesinde YÖK'ün 30 Kasım ve 1 Aralık 2011 tarihli kararıyla oluşturulan "ÖSYS Kılavuzu" esas alınacak. Böylece OBP sistemi bu yıla mahsus uygulanmayacak.

2012'de başvuruların ve sınavlara girişlerin, Ocak 2012'de açıklandığı gibi olması sisteme güven ve hukuk açısından doğru yaklaşım. OBP'nin etkisi 1982'den beri uygulanıyor. İlk önce öğrencinin kişisel başarısı göz önünde tutuluyordu. Bu uygulama fen ve Anadolu liselerini boşaltıyordu. 1999'da okulun kitlesel başarısı devreye sokuldu. Bu defa fen ve Anadolu liseleri mutlu olurken, diğer liseler mutsuz oldu. Anlayacağınız gibi, bu başarı puanı iki ucu pis değnek gibi.

2013 ÖSYS'de OBP'nin uygulanmasına başlanacak. Bence bu uygulama, nitelikli okullara ceza olacak. SBS'de öğrenciler bu okulları, üniversiteye girişte kitlesel başarısı yüksek diye seçti. Bu durumda, fen ve Anadolu liseleri yavaş yavaş boşalır. Çünkü öğrenciler diploma notunu artırmak için fen veya Anadolu lisesinden daha yüksek not alabileceği liseye geçecek. Puanını artırmak için her yola başvuracak. Bu yılki SBS tercihlerinde fen ve Anadolu liselerinin değer kaybedeceğini tahmin ediyorum.

SBS uygulamasında da benzer yaklaşımın sancıları yaşanırken, bu hastalığın yükseköğretim geçiş sistemine bulaştırılması, bence yanlış. Keşke yeni sistem, bu yıl ilk kez 9'uncu sınıfa başlayacak öğrencilere uygulanabilseydi, hiçbir genç mağdur olmazdı. Kısacası, YÖK 2013 için açıklanan diploma puanlarının standartlaştırılmadan çıplak haliyle 5 ile çarpılıp sonra 0.12 ile çarpılması kararını da mutlaka gözden geçirmeli.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.