banner

O profesör hakim karşısında
Ege Üniversitesi 'nde başörtülü öğrencileri fişlediği gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rennan Pekünlü, özel hayatın gizliliğini ihlâl ve eğitim öğretim hakkını engelleme suçlamalarıyla açılan davada ilk defa hakim karşısına çıktı.

Başörtülü öğrencileri fotoğraflayan profesör hakim karşısındaHakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edilen Pekünlü, fotoğrafları öğrencilerin rızası doğrultusunda çektiğini ileri sürdü.

EÜ Fen Fakültesi Dekanlığı, YÖK Denetleme Kurulu tarafından bir ay görevden men ve maaş cezası verilen Prof. Dr. Pekünlü'ye, hakkında ceza soruşturması açılması için disiplin kurulu aracılığıyla lüzumu muhakeme kararı vermişti. Pekünlü de Danıştay'a kararla ilgili itirazda bulunmuş ancak Danıştay 1. Dairesi, dekanlığı haklı bularak kararı onamıştı. Bu karardan 25 gün sonra Pekünlü, İzmir 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim önüne çıktı. Fotoğrafları, başörtülü öğrenciler hakkında altı yedi defa tuttuğu tutanakları desteklemek için öğrencilerin izinleri dahilinde çektiğini öne sürdü. Mağdur öğrenci Fatma Nur Gidal ise kendisine tutanak tutulacağının söylendiğini ancak fotoğrafı çekilirken izninin olmadığını belirtti. Duruşma, şahitlerin dinlenmesi için 3 Temmuz 2012 tarihine ertelendi.

(haber7)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.