banner
banner
banner

Yabancı dil eğitiminde İsveç modeli
İlköğretim okullarında verilecek yabancı dil eğitiminde, ilk iki yıl İsveç modeli uygulanacak.

İlköğretim okullarında verilecek yabancı dil eğitiminde, ilk iki yıl İsveç modeli uygulanacak. Yeni sistemde öğrenciler 5. sınıftan itibaren kur atladıkça, eğitim gördükleri sınıf da değişecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yeni eğitim sistemiyle birlikte, dil eğitimi konusunda da yeni bir uygulamayı hayata geçiriyor. Yeni eğitim modeliyle, ikinci sınıfta başlayan dil öğretiminde İsveç modeli uygulanacak. Bu uygulamada öğrencilere konuşma pratikleri, gramersiz öğretilecek. 5. sınıf yabancı dil hazırlık sınıfı olurken, öğrencilerin bu sınıfta göreceği eğitimin 20 saati normal ders, 16 saati ise yabancı dil dersi olacak. 5. sınıftan itibaren öğrenciler yabancı dilde kur sistemine geçecek ve öğrenci kur atladıkça sınıfı da değişecek. Yeni modelde, ikinci 4 olarak nitelendirilen ortaokul kısmının ilk bir yılı yabancı dil ağırlıklı sınıf olacak. İlkokul 2. sınıfta yabancı dil eğitimi almaya başlayacak olan öğrenciler, ortaokulda ciddi bir dil eğitiminden geçmiş olacak. Bakanlık bazı okullarda yabancı dil hazırlık sınıflarını ortaokulda uygulayacak.

16 SAAT YABANCI DİL EĞİTİMİ

Yeni sistemle 5. sınıftaki öğrenciler haftalık 36 saat eğitimin 16 saatinde yabancı dil eğitimi alacak. Yabancı dil eğitiminin ilkokul 2'nci sınıfa indirilmesi ve ortaokul 5. sınıfta yabancı dilin ağırlık kazanmasıyla, yabancı dil öğretmeni açığı doğacak. Türkiye'de İngilizce, Almanca, Fransızca'nın yanı sıra ikinci dil olarak Çince, Rusça, İspanyolca, İtalyanca. Arapça ve Japonca da öğretiliyor. Milli Eğitim Bakanlığı, ağustosta yapacağı 40 bin öğretmen atamasını da bu açığı gözeterek gerçekleştirecek. Bu arada, Talim Terbiye Kurulu yetkilileri arasında ilkokul 2. sınıfta verilecek olan yabancı dil derslerinin veriliş biçimi ile ilgili görüş ayrılığı çıktığı öğrenildi. Bir kısım eğitimci İsveç modelinin uygulanmasını isterken, bir kısmı ise gramerli modelin uygulanmasını istiyor. Bilindiği gibi İsveç modelinde öğrenciler, anaokulundan itibaren oyunla, konuşma yetenekleriyle ve şarkıyla gramer olmadan yabancı dil öğreniyorlar. Görüş ayrılığına rağmen İsveç modelinin ağırlık kazandığı öğrenildi.

(sabah-yaşar özay)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.