banner

Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney ders kitaplarında
Seçmeli Kürtçe dersinin kitabı hazırlandı. Kitapta Kürtçe isimler, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney fotoğrafları ile poşulu kardan adam dikkat çekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 eğitim modeliyle birlikte ilk kez Kürtçeyi 5. sınıflarda seçmeli ders olarak okutulmasına karar verilirken ilk ders kitabı da hazırlandı.

Kitap, üniversitelerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerindeki öğretim üyeleri ile Talim Terbiye Kurulu pedogoji uzmanları tarafından hazırlandı.

Kitapta Kürt kültürüne ilişkin bilgiler ve fotoğraflar da dikkat çekiyor.

Kitapta bir dönem yasak olan Hewan, Rojin, Baran gibi Kürtçe isimler kullanıldı. Meslekler tanıtılırken ise esmer, gür bıyıklı erkek figürleri kullanıldı. Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney'in fotoğrafları da kitapta takvim anlatımlarında kullanıldı. Mevsimler bölümünde "kışın" anlatıldığı bölümde ise çocukların yaptığı kardan adamın kafasında poşu yer alıyor. Spor etkinlikleri anlatılırken ise Şemmamme oynayan çocuklar resmedildi.

Kitapta bahar bayramı Nevruz Newroze diye yazılırken, çocukların ateşin üzerinden atlamaları da resmedildi. Kitapta ayrıca Diyarbakır kalesi, Adıyaman, Van gibi illere ait tarihi ve turistik yerler fotoğraflarıyla kitapta bulunuyor.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.