banner

Kütüphane, laboratuvar sınıf oldu
Eğitim-Sen İstanbul Şubeleri 4+4+4 sistemiyle ilgili aylık raporunu açıklamasının ardından Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi de yeni düzenlemenin sonuçlarını ortaya koydu.

Bir aydır uygulanan kesintili eğitim sistemi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi’nin 4+4+4’ü "Durduralım" çalışmasını yüzbinlerce imza, yüzlerce toplantı ve eylemin ardından şimdi de rapor yayınlayarak yaşanan sorunları belirledi. Raporda şunlara yer verdi:

* 66 aylık çocukların yaşayacağı yıkımın eylemlere konu olması birçok okulda laboratuvarların, kütüphanelerin, öğretmen odalarının, bodrumda yer alan bölümlerin yeni kayıtlar için sınıf haline getirilmesine neredeyse alfabedeki harf sayısının yetmediği oranda birinci sınıf açılmasına neden oldu.

* Bu durum kalabalık sınıflar görüntüsünü sergilememek adına küçük yaşta çocukların sınıf olmayan sınıflara, henüz inşaat halindeki okullara sokulmasına neden oldu. Birinci sınıflara yer açmak adına özellikle 3 ve 4. sınıflar birleştirildi. Mevcudu 60-80’e varan sınıflarda eğitim verilmeye başlandı.

* Sınıf ihtiyacını karşılamak için okul bahçelerine prefabrik sınıflar inşa edildi. İkili öğretime geçen ve farklı sınıfların aynı sınıfları kullandığı okullarda sınıflardaki sıra boyutları ve düzeninin birinci sınıflara uygun yapılmadığı görüldü.

* 66 aya eğitim vermek üzere eğitim almamış öğretmenler, okul öncesi eğitim dahi almamış çocuklar henüz eğitim müfredatının belirlenmediği koşullarda ve okulların fiziksel yapısı hazırlanmadan eğitime başladı.

* Okul denetimleri yaptığımızda öncelikle birinci sınıfların sınıf öğretmenleri ile yapılan görüşmelerde, çocukların ikili öğretime geçiş nedeniyle erken saatlerde okula gelmek zorunda kalmalarının uykusuzluğa neden olduğunu belirtildi. Çocukların ders saati boyunca dikkatlerini toplayamadıkları, sık sık tuvalet ihtiyacını sınıfta giderdiklerini, öğretmenlerin çocukların üstlerini değiştirmekten, paspas yapmaya kadar çeşitli angarya işler yapmak zorunda kaldıkları ortaya çıktı.

* Velilerinin sürekli okullara çağrıldığı, velilerin okul kapılarından ayrılamadığı görüldü.

* Okulların tuvaletlerinin çocuklara göre hazırlanmadığı, birinci sınıflara devam eden çocukların tuvaletlere kendileri gidebildiğinde dahi tuvalet temizliğini başaramadıkları, okullarda temizlik görevlilerinin bulunmadığı ya da sayının yetersiz olduğu, idarelerin temizlik görevlisi tutmak için velilerden para toplamaya çalışıldığına tanık olundu.

* Birçok okul ilkokul ve ortaokul olarak aynı binada eğitime başladı. Okulların duvarlarla bölünmesi, farklı okul ve yaş gruplarının aynı kapıdan giriş çıkış yapması aynı bahçeyi kullanması gibi sorunlar yaygınlaştı.

* Ek seçmeli derslerle ders saatleri arttırıldı. Bu durum okulların ilk ve ortaokul olarak ayrıştırılması ve ikili öğretim ile birleştiğinde çocukların kaldırmayacağı bir ağırlık oluştu.

* 4+4+4’ün en büyük mağdurlarından biri öğretmenler oldu. Okul dönüşümleri nedeniyle yaşanan sürgünlerin yanı sıra norm fazlası uygulaması ile birçok öğretmen istemediği okullara gitmek durumunda kaldı.

* Milli Eğitim Bakanlığı "okullarda para toplanmayacak" duyurusunu "veliler halden anlar" söylemine çevirdi. Hemen tüm okullarda temizlikten başlayarak okul giderleri için para toplanıyor.

* Birçok okul bölgede hiçbir talep yokken imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü.

* İmam hatip ortaokullarına toplam 109 bin 810 öğrencinin kayıt yaptırdığı, Türkiye genelinde, 733’ü bağımsız olmak üzere bin 141 imam hatip ortaokulunun açıldığı, 73 imam hatip ortaokuluna ise hiç kayıt yapılmadığı açıklandı.

* Mahalle okullarının imam hatiplere çevrilmesi ve mevcut öğrencilerin daha uzak okullara gönderilmeleri servis sorununun velilerin gündemine soktu.

* İmam hatip okullarına dönüştürülen birçok okulda Milli Eğitim Bakanlığı ve müdürlüklerinin açıklamalarının aksine ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu aynı binada ders işlemeye başladılar.

* Yeni eğitim-öğretim dönemi için hazırlanan 18 seçmeli dersin birçoğu için öğretmen bulunamadı.

* Meslek lisesi ve imam hatip dışında genel lise seçeneğinin zayıflatılması, lise öğrencilerinin okulsuz kalmasına, çoğu bölgede orada yer alan tek genel lisenin mevcutlarının katlanmasına yol açtı.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.