banner

Bu öğrencilere özel ilgi gösterilecek
Kavgacı öğrenciye özel ilgi

Okullardaki şiddet olaylarını, önüne geçmek için yeni tedbirler alınacak

Öğretmenler, şiddete kaynaklık eden konularda hizmet içi eğitimlerden geçirilecek. Öğrenciler ise kültürel ve sportif faaliyetlere yönlendirilecek.

İzmir'de bir öğretmenin öğrencisi tarafından öldürülmesiyle gündeme gelen öğrenci ve öğretmen güvenliği konusunda yeni tedbirler alınacak. Bu kapsamda eğitim kurumları yönetici ve öğretmenleri şiddet ve şiddete kaynaklık eden konularda hizmet içi eğitimlerden geçirilecek. Öğrenciler kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirilecek ve böylelikle kavga ortamlarından uzaklaştırılmaları sağlanacak.

ÇALIŞMA ALANLARI OLUŞTURULACAK

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen ve öğrencinin can güvenliği konusundaki çalışmalarına hız verdi. Başta şiddet olmak üzere eğitim kurumlarında disiplin sorunlarının giderilmesine yönelik tedbirler artırılacak. Bakanlık öğrencileri kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere yönlendirecek ve kendi belirledikleri sosyal etkinlikleri yürütmek üzere eğitim materyalleri ile donatılmış çalışma alanları oluşturacak. Böylece öğrencilerin şiddet ortamlarından uzak kalmaları sağlanacak.

Eğitim kurumları yönetici ve öğretmenleri şiddet ve şiddete kaynaklık eden hususlarda hizmet içi eğitimlerden geçirilecek. Ayrıca okulda sürekli problem çıkararak okul düzenini ve huzurunu bozan öğrencilere okulun rehberlik servisi tarafından özel ilgili gösterilerek öğrencinin bir kez daha sorun çıkmaması için çalışma yapılacak.

HEDEF YER YIL YÜZDE 10 AZALTMAK

Gerekli görülmesi durumunda 'öğretmen-veli-öğrenci' arasında üçlü görüşme yapılarak problem çıkaran öğrencinin eğitime kazandırılması sağlanacak. Bu sayede şiddet olaylarının yaşanmadan önüne geçilmesi sağlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, güvenli ve şiddetten uzak eğitim ortamları sağlayarak ve şiddet konusunda toplumsal duyarlılığı artırarak okullarda şiddet ve şiddete kaynaklık eden olay sayısını her yıl yüzde 10 oranında azaltmayı sağlayacağı öğrenildi. Öte yandan okullarda şiddet ve nedenleri, iletişim yöntemleri gibi konularda bilgilendirme çalışmaları yapılacak, eğitim faaliyetleri düzenlenecek. Öğrencilerin kendilerini her türde şiddet, istismar ve ihmalden korumaları konusunda bilinçlendirilmeleri sağlanacak.

VELİLER DE BİLİNÇLENDİRİLECEK

Sosyal ve kültürel faaliyetlerin öğrencilerin ruhen ve bedenen sağlıklı gelişimi ve akademik başarıları üzerindeki etkisi hakkında başta veliler olmak üzere kamuoyu sürekli aydınlatılarak öğrencilerin bu faaliyetlere katılımı desteklenecek. Eğitim personeli ile öğrenci ve aileler; çocuk ve insan hakları konularında bilinçlendirilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.