banner

Öğrencilere demokrasi kültürü aşılanacak
TBMM Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) uygulanan Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi, tüm örgün eğitim kurumlarında uygulanacak.

Öğrencilerin farklı düşünce ve inançlara, birey hak ve özgürlüklerine saygılı ve hoşgörülü olmaları, demokratik değer, tutum ve becerileri kazanmalarının amaçlandı

Yıl boyunca etkinlikler yapılacak

Projenin uygulanmasına yönelik her ilde milli eğitim müdür yardımcısı veya şube müdürü düzeyinde bir yetkili görevlendirilecek. Şube temsilcileri, okul öğrenci meclisi, ilçe temsilcileri ve il öğrenci meclisi üyeleri belirlenecek. Okul çalışmalarında, müdürler, ilçe düzeyindeki çalışmalarda ilçe milli eğitim müdürü, il düzeyindeki çalışmalara ise il milli eğitim müdürleri rehberlik yapacak. Proje kapsamında, şehirlerdeki üniversitelerin ilgili bölümleriyle ortak programların hazırlanması planlanıyor. Çalışmaların sonunda ortaya çıkan ürünler, okul panolarıyla okul gazetelerinde yer alacak. Konuyla ilgili söz sahibi kişiler ve sivil toplum kuruluşları, okullara davet edilerek çeşitli etkinlikler düzenlemesi sağlanacak. Öte yandan il öğrenci meclisi başkanı seçilen öğrencilerin fotoğrafları ve bilgileri, TBMM tarafında hazırlanacak Türkiye Öğrenci Meclisi albümünde yer alacak. 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılı içinde bu kapsamda yapılan çalışmaların tamamının 28 Haziran’a kadar Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’na gönderilmesi gerekiyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.