banner

Öğrencilere türban dağıtıp kapanmaya zorladılar iddiası
Malatya’da bir lisede öğrencilere ücretsiz başörtüsü dağıtıldığı ve başı açık kız öğrencilere türban takmaları konusunda baskı yapıldığı iddiaları üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı

Malatya'nın Doğanşehir İlçesine bağlı Sürgü Beldesi'nde bulunan Çok Programlı Lisede kız öğrencilere ücretsiz başörtüsü dağıtıldığı, başı açık kız öğrencilere de türban takmaları konusunda baskı uyguladığı iddia edildi. Bu iddialar üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı.

Geçen Ramazan ayında Alevi bir aile ile davulcu arasında davul çalma konusunda çıkan gerginliğin adliyeye yansıdığı Sürgü Beldesi'nde, bu kez de lise öğrencilerine ücretsiz türban dağıtıldığı ve zorla taktırılmaya çalışıldığı ileri sürüldü.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Malatya Şube Başkanı Ali Ekber Baytemur, geçtiğimiz günlerde sendikal bir çalışma için gittikleri beldede bu durumun dikkatlerini çektiğini belirtti. Baytemur, "Kız öğrencilerin büyük bir bölümünün lacivert renk başörtüsüyle derslere girdiğini tespit ettik. Yapılan öğretmen, öğrenci ve veli görüşmeleri sonucunda okul müdürlüğü tarafından bu başörtülerinin öğrencilere ücretsiz dağıtıldığı, öğrencilerin başörtüsüyle derse girmesini özendirici çalışmalar yapıldığı tespit edildi" iddiasında bulundu.

Haberin devamı için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.