banner

MEB, sınıfları ayırıyor
Milli Eğitim Bakanlığı, okullara gönderdiği yazıyla 60-80 aylık çocukların bir arada eğitim almasının sakıncalar yarattığını belirterek, ay ayrımı göz önüne alarak sınıfların yeniden düzenlenmesini istedi

Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri 2012-2013 eğitim öğretim yılının başlangıcında uygulamaya konulan ‘4+4+4 ’ eğitim sisteminin küçük yaşta eğitime başlatılan öğrenciler açısından bazı olumsuzluklar içerdiğini belirledi. Sistemin, okula başlama yaşını, 72 aydan 60 aya çeken, gelen tepkiler üzerine 60-66 ay arasını velinin isteğine 66 ay ve üstünü de zorunlu hale getiren uygulamasının özellikle fiziki ortam bakımından ‘mini mini birlere’ uydurulması gerektiği vurgulandı. Denetçilerin tespitleri doğrultusunda bazı iller okulları uyarmak zorunda kaldı.

Sınıflar aylara göre yeniden düzenlenecek

Okullara gönderilen yazıda, 60-80 aylık çocukların bir arada eğitim almasının sakıncalar yarattığı vurgulanarak, ay ayrımı göz önüne alarak sınıfların düzenlenmesi istendi. Yazıda, “60-66 aylık çağ nüfusundan velilerin isteğine bağlı olarak kayıt yaptıracak öğrenciler ile diğer yaş grubundaki (66-80 ay) öğrencilerin aynı sınıfta eğitim almalarının hem bedensel hem de pedagojik yönden olumsuzlar oluşturmasının tespit edilmesi üzerine 2013-2014 eğitim öğretim yılında şubelerin, öğrencilerin aylarına göre oluşturulması Bakanlık denetçilerimizce tavsiye edilmiştir” denildi.

Rapor alanlar olmuştu

‘4+4+4’’ün yasalaşması sürecinde kamuoyunun, özellikle de 60 aylık çocuklara olan velilerin öncelikli gündemi okula başlama yaşı olmuştu. 60 aylık çocuğu olan birçok veli, bir yıl kaybetmemek için çocuğunu okula yollarken, bazı veliler de çocuklarının bedensel ve zihinsel gelişimini dikkate alarak gelecek sene okula başlatmayı karar vermişti. Çocuğu 66 aylık olan ve çocuğunun gelişiminin yetersiz olduğunu düşünenler veliler ise sağlık kurumlarından rapor alma yoluna başvurmuştu. Okullar açıldığında ilkokul birinci sınıfların birçoğunda yaş açısından homojenlik söz konusu olmamış; 60 aylık çocukla 80 aylık çocuk, diğer bir ifadeyle aralarında 1.5 yaş farkı olan çocuklar aynı sınıfta eğitime başlamıştı.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.