banner

Aday öğretmenler 714 saatlik yetiştirme eğitimi verilecek
Milli Eğitim Bakanlığının ilk kez uygulayacağı "yetiştirme" programı kapsamında yeni atanan aday öğretmenler, 714 saatlik programa alınacak.

 

aday_ogretmenler_1Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) ilk kez uygulayacağı "yetiştirme" programı kapsamında yeni atanan aday öğretmenler, 24 hafta boyunca danışman öğretmenleriyle sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyetlere, seminerlere katılacak, film izleyecek, kitap okuyacak ve şehrin tarihi mekanlarını gezecek. Ankara'yı tercih eden iki aday öğretmen, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından ağırlanarak merkez teşkilatının işleyişini öğrenecek. 

 

Yeni atanan 30 bin öğretmenin, bu yıl ilk kez hayata geçirilen uygulama kapsamında öğretmen niteliğini artırma politikası çerçevesinde 6 ay yetiştirme programına alınacağını ifade eden Aktekin, "Arkadaşlarımız gittikleri illerde, kendi alanlarından bir danışmanla 4 ay sınıf içi, okul içi ve dışı olmak üzere, haftanın 5 günü bir çalışma yapacaklar" dedi.

 

Bakan Avcı'nın tecrübelerinden faydalanacaklar

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın Ankara’da aday öğretmenliklerini geçirecek adaylara ilişkin talimatı bulunduğuna işaret eden Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, şöyle konuştu: "Ankara'da adaylık sürecini geçirecek adaylarımızın bir kısmı, Bakanlığımızın merkez teşkilatında bir günlerini geçirecekler. Hatta Sayın Bakanımızın makamında iki arkadaşımızı, Sayın Müsteşarımızın ve ilgili genel müdürlerimizin bürolarında iki arkadaşımızı ağırlayacağız ve onlar Bakanlık merkez teşkilatının nasıl çalıştığını, günlük işlerin nasıl koordine edildiğini görecekler" şeklinde konuştu.

 

714 saatlik yetiştirme süreci

 

Eğitimin toplam 24 hafta üzerinden programlandığını bildiren Aktekin, sözlerini şöyle sürdürdü: "Danışman eşliğinde sınıf içi, sınıf ve okul dışı faaliyet 14 hafta sürecek, bu 414 saate denk geliyor. Sonra, teorik dediğimiz seminer ve kurs türü çalışmalarımız ise 10 hafta, yani 50 gün 300 saat olacak. Toplama baktığımızda 714 saatlik bir yetiştirme sürecinden bahsediyoruz. Ağustos sonunda bitmiş olacak. Eylülde de görev yapacakları illere gidecekler. Adaylıklarını geçirecekleri il, görev yaptıkları ilden farklı ise eylüle kadar o ilde kalacaklar. Eylülde görev yapacakları ile gidip görevlerine başlayacaklar. Gittikleri yerde, kendi sınıflarının öğretmeni olarak derslerine başlayacaklar."


Öğretmen adaylarına film tavsiyesi 

Aday öğretmenlerin performans değerlendirmesinin, ilk dört aylık dönemdeki danışmanları ve okul müdürü tarafından yapacağını belirten Aktekin, öğretmenlerden bu süreçte eğitimle ilgili filmler izlemelerini ve bununla ilgili görüşlerini danışman öğretmenleriyle paylaşmalarını isteyeceklerini belirtti. Aktekin, "Örneğin doğu ve güneydoğuya giden arkadaşlarımız 'İki Dil Bir Bavul' filmini izlediklerinde belki de kendilerinden bir şey görecekler. Yine eğitimle ilgili birçok öğretmenimizin izlediği 'Ölü Ozanlar Derneği', '3 Idiots' filmleri var. Bunları izlemelerini tavsiye edeceğiz, isteyeceğiz. İzledikten sonra da izlenimlerini, duygu ve düşüncelerini yazacaklar, paylaşacaklar" dedi.

 

Yetiştirme süreci mart başında başlayacak

 

Aday öğretmenlerin, tercih sistemine girdiklerinde branşlarında hangi illerde danışman olduğunu göreceğini anlatan Aktekin, adayları mümkün olduğunca ilk tercihlerine göre yerleştirmeye çalışacaklarını ifade etti.
Aktekin, yetiştirme sürecinin mart ayının ilk haftasında başlayacağını sözlerine ekledi.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.