banner

MEB, liselerin haftalık ders çizelgesini belirledi
Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2013-2014 yılı lise müfredatı programına göre, genel liselerde haftalık ders saati 37, Anadolu liseleri, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri, Anadolu öğretmen liseleriyle imam hatip liselerinde 40 saat olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı ders çizelgesine göre liselerde, dil ve anlatımda Osmanlı Türkçesi, diksiyon ve hitabet; din, ahlak ve değerler derslerinde Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgiler dersleri yer alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), gelecek sene liselerde okutulması planlanan haftalık ders çizelgesi taslağını hazırladı. Buna göre öğrenciler seçmeli dersler sayesinde Osmanlı Türkçesi'nin yanı sıra güzel konuşmayı ve etkili hitabeti öğrenebilecek.

MEB, 2013-2014 öğretim yılından itibaren 10. sınıflardan başlayarak kademeli olarak genel lise, Anadolu lisesi, hazırlık sınıfı bulunan Anadolu lisesi, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, Anadolu öğretmen lisesi, güzel sanatlar ve spor lisesi, imam hatip lisesi ile Anadolu imam hatip liselerinde uygulanacak haftalık ders çizelgesini belirledi.

Seçmeli dersler, öğrencinin ilgi, istek ve hedefledikleri yükseköğretim programı doğrultusunda öğrenci, veli ve okul tarafından ortaklaşa belirlenecek. Birinci ve ikinci yabancı dil derslerinde Bakanlar Kurulu kararıyla öğretiminin yapılması kabul edilen yabancı diller okutulacak. Farklı sınıf seviyelerinde seçilen aynı derslerde öğrencilerin birlikte eğitim almaları sağlanabilecek.

Güzel sanatlar ve spor liselerinde, müzik alanında müziksel işitme, okuma ve yazma; görsel sanatlar alanında desen çalışmaları; spor alanında spor; Anadolu imam hatip lisesi ve imam hatip liselerinde ise Kur'an-ı Kerim derslerinde bir üst sınıfa geçilebilmesi için mutlaka başarılı olunması gerekiyor.

Genel liselerde haftalık ders saati 37, Anadolu liseleri ve hazırlık sınıfı bulunan Anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve imam hatip liselerinde ise haftalık ders saati 40 olarak belirlendi.

Seçmeli dersler

Liselerde dil ve anlatım, Türk edebiyatı, din kültürü ve ahlak bilgisi, tarih, inkılap tarihi ve Atatürkçülük, coğrafya, matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji, sağlık bilgisi, felsefe, birinci yabancı dil, beden eğitimi ve görsel sanatlar/müzik, trafik ve ilk yardım ortak dersler olacak.

Öğrenciler okullarına göre farklı dersleri de tercih edebilecek. Dil ve anlatımda Osmanlı Türkçesi, diksiyon ve hitabet; din, ahlak ve değerler derslerinde Kur'an-ı Kerim, Hazreti Muhammed'in hayatı ve temel dini bilgiler seçilebilecek.

Matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, yabancı diller ve edebiyatı, spor ve sosyal etkinlik, güzel sanatlar ve bilişim konularında da seçmeli dersler alınabilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.