banner

Sabah çiftçi akşam üniversite öğrencisi
Çankırı'da çocuklarıyla aynı üniversitede öğrenim gören 42 yaşındaki Durmuş Işıklı, tarlada çalışarak hem ailesinin geçimini sağlıyor hem de çocuklarını okutuyor.

 

durmus_isikliÇocuklarıyla farklı zamanlarda aynı ilkokulu, ortaokulu ve liseyi bitiren baba Durmuş Işıklı, şimdi de oğlu Hüseyin (22) ve kızı Fatma Işıklı (20) ile aynı üniversitede öğrenim görüyor. Çankırı Karatekin Üniversitesi Kızılırmak Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programı'nda öğrenim gören Durmuş Işıklı'nın oğlu ve kızı ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü öğrencisi.
Baba Işıklı, gündüzleri çeltik ve hububat ekili tarlada çalışıp okula giderken, gece de geç saatlere kadar ders çalışarak 2 yıllık okulunu bitirmek için çaba sarf ediyor.
Oğlu Hüseyin ile bu yıl okulu bitireceklerini belirten Işıklı, "Kızım 2. sınıfta, oğlum ise 4. sınıfta. Ben de 2. sınıfta okuyorum. Bu yıl oğlumla birlikte mezun olacağız." dedi.

 

Gündüz tarlada geceleri ise ders başında
Işıklı, liseden sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle çiftçilik yapmaya başladığını dile getirerek, "Yaklaşık 25 yıldır çiftçilik yapıyorum. Az arazim var. Bu nedenle bazen kendi arazimde bazen de yevmiyeyle çalışarak hayatımı sürdürmeye çalışıyorum. Hayatının koşuşturma içerisinde yoğun geçiyor. Geceleri 04.00'e kadar ders çalışarak okulumu bitirmek için mücadele ediyorum. Gündüzleri tarlada çalışarak hem ailemin geçimini sağlıyorum hem de kendimi ve çocuklarımı okutuyorum." diye konuştu.
Yıllar sonra çocukları ile birlikte okumaktan mutlu olduğunu dile getiren Işıklı, "Okulum bittikten sonra ne yapacağımı bilmiyorum. Kendi bölümümle alakalı bir iş yapmak istiyorum. İnşallah bu alanda bir iş bulurum." ifadelerini kullandı. 


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.