banner

AFS’yle gençler Avrupa yolcusu
Bugüne kadar 5.500’den fazla gencin yurtdışı deneyimi edinmesini sağlayan AFS, Türkiye’deki 60’ıncı yılını kutluyor. 15-18 yaş arası lise öğrencilerinin yararlandığı değişim programları sayesinde gençler kültürlerarası farklılıkları tanıyor ve yeni ufuklar ediniyorlar.

AFS 60 yılda 5 bini aşkın öğrenciye yurtdışı deneyimi yaşattı

Birinci Dünya Savaşı’nın ilk yılında, 1914’te gönüllü bir ambulans birliği olarak kurulan AFS, aradan geçen 98 yılda 50 ülkeye yayılan ve 100 binden fazla gönüllüye sahip, en tecrübeli uluslararası öğrenci değişim organizasyonlarından biri haline geldi. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından hizmetlerini sürdürmeye söz veren Stephen Galatti ve gönüllü 250 ambulans şoförünün burs programı olarak başlattığı AFS, diğer ülkelerin de desteklemesiyle bugünkü misyonunu elde etti. Dünya gençliğine verdiği hizmetlere olan bağlılığı karşılığında, 1989 yılında Birleşmiş Milletler tarafından özel bir takdirname ile ödüllendirilen AFS’nin ülkemizdeki çalışmalarını, programın Türkiye yürütücüsü olan Tük Kültür Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı Nükhet Onat ile konuştuk. Onat, AFS programlarına katılan gençlerin, yurtdışında eğitim alma potansiyellerinin çok daha yüksek olduğunu ve çevreleriyle daha rahat iletişim kurabildiklerini anlattı.

Öncelikle AFS’nin nasıl bir program olduğunu anlatabilir misiniz?

AFS, kültürlerarası farkındalığı, hoşgörüyü ve iletişimi geliştiren, zengin öğrenme deneyimleri sağlamaya adanmış bir eğitim organizasyonu. Derinlemesine düşünce ve rehberlik fırsatları ile birleşen ve yeni çevrelerde öğrenme fırsatı sunan AFS programları, kültürlerarası yeterliliği arttırmaya odaklanmış durumda. En genel deyimle böyle bir donanım, yerel veya uluslararası başka bir kültürel ortamda etkili ve uygun bir biçimde var olabilmenin yolunu açıyor. Deneysel ve yapılandırılmış öğrenme yöntemlerini kullanarak hem katılımcılar hem de katılımcıları konuk eden aileler, perspektiflerini genişletiyor, birbirlerinden öğrenme şansına sahip oluyor ve bu sırada iletişim yeteneklerini geliştiriyorlar.

AFS’yle gençler Avrupa yolcusu

AFS’nin dünyada ve Türkiye’deki gelişiminden kısaca söz edebilir misiniz?

Temeli, Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransız askerlerini taşımaya yönelik bir Ambulans Birliği olarak atılan AFS (American Field Service), zamanla savaştan insani çıkarımlar yapan ambulans şoförlerinin, insanlar arasında hoşgörü ve barış sağlanmasını hedefleyerek oluşturdukları bir örgüt halini almış. 1947 yılından bu yana da dünyanın dört bir yanında ön yargıların yıkılması, hoşgörü ve kültürlerarası anlayışın artması, daha adil ve barış dolu bir dünya yaratılması amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor ve bu alanda dünyanın en büyük gönüllü organizasyonu. Kuruluşundan bugüne 80 farklı ülkede 400.000’den fazla kişi, AFS ile Kültürlerarası Değişim Programları’ndan faydalandı. AFS, 1952 yılından bu yana gönüllülük anlayışı ile ülkemizde de devam ettiriliyor. 1974 yılında da AFS Programları’ndan yararlanmış ve aynı amacı benimsemiş kişilerin girişimleriyle kültürlerarası eğitim programları yürütmek amacıyla Türk Kültür Vakfı kuruldu.

AKADEMİK BAŞARI DEĞİL, İLETİŞİM BECERİSİ ARIYORLAR

AFS programlarına kimler başvurabilir? Öğrencilerde ne gibi kriterler arıyorsunuz?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan AFS Programları çerçevesinde, her yıl okulların açılması ile birlikte www.afs.org.tr sitesinden duyurulan yaş, not ortalaması gibi kriterlere sahip lise öğrencileri yazılı ve sözlü uygulamaları içeren bir değerlendirme sürecine dahil oluyorlar. Bu süreçte aradığımız kriteri akademik başarı olarak niteleyemeyiz. Daha çok genel kültür düzeyi, iletişim kurma, uyum sağlama becerisi gibi kriterlere öncelik veriyoruz. Çok büyük bir İngilizce bilgisi de aramıyoruz. Öğrenciyi tanımaya yönelik yazılı bölümün ardından, öğrencinin AFS deneyimine uygunluğunu ölçmek için gerçekleştirilen mülakat aşamalarında da başarı gösterenler, “AFS adayı” oluyorlar. AFS adayları; programların maddi koşulları, mevcut burs olanakları ve dolduracakları detaylı formlara ilişkin yapılan görüşmeler sonrasında, her yıl değişen 40’a yakın ülke arasından tercihlerini yapıyorlar. Bu tercihler arasından gençlere uygun aile ve okul yerleştirmesi yapılıyor ve kalacakları ülkelere gitmek üzere çeşitli kamp ve toplantılardan oluşan AFS hazırlık sürecine dahil oluyorlar.

Programa katılan öğrencilerde, yurda döndüklerinde gözlemlediğiniz değişiklikler neler? Program onlara neler katıyor?

AFS’li katılımcılar, kendilerini konuk eden aileler ve onlarla bağlantılı çevreler sayesinde diğer kültürlerden insanların hayata bakış açısını daha iyi tanımış ve anlamış, hatta yepyeni bir perspektif kazanmış oluyorlar. Ayrıca katılımcılarının daha çeşitli bir mesleki ve sosyal çevreye sahip olduğunu da araştırmalar bize gösterdi. Katılımcıların, kendi yaş grupları arasında başka kültürlerden insanlarla geniş bir yelpazede iletişim kurabilme, uzun süre boyunca yurt dışında yaşama ve çalışabilme yetisine sahip oldukları gözlemleniyor. Buna ek olarak, üniversite seviyesinde de yurt dışında okuyabiliyorlar. Ayrıca AFS'nin sağladığı deneyimleyerek öğrenmenin, bir dili öğrenmenin en etkili yollarından biri olduğu biliniyor. AFS katılımcılarının kendi yaş grupları içinde birden fazla dile hakim olma konusunda da daha başarılı oldukları görülüyor. Farklı kültürlerden insanların bulunduğu çevrelerde sadece daha rahat olmakla kalmayıp; dünyayı “onlar” ve “biz” olarak algılamaktan da kaçınıyorlar.

HER YIL 200 ÖĞRENCİ PROGRAMDAN YARARLANIYOR

AFS katılımcıları en çok hangi ülkeleri tercih ediyorlar?

Öğrencilerimiz genellikle ABD, Fransa, İsveç ve İtalya gibi ülkeleri tercih ediyorlar. Sınavlarda başarılı olan adaylar ve aileleri 5 ülke tercihi yapabiliyor. Türk öğrenciler arasında diğer popüler ülkeler ise Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İspanya, Kanada, Kosta Rika, Letonya, Macaristan, Norveç Polonya, Portekiz, Rusya, Şili.

Her yıl ortalama kaç başvuru alıyorsunuz ve kaç öğrenciyi programa dahil edebiliyorsunuz?

Yılda 1500 kadar başvuru alıyoruz ve 200 öğrenci programa dahil oluyor.

Türk öğrencileri program ile yurtdışına gittiği gibi, Türkiye’ye de öğrenciler geliyor. En çok hangi ülkenin öğrencileri ülkemizi tercih ediyor?

Türkiye’de bu sene 60’ıncı yılını kutlayan AFS Kültürlerarası Programları çerçevesinde bugüne kadar 40’ı aşkın ülkeden gelen 4500’den fazla öğrenciyi Türkiye’de konuk ettik. Son yıllarda özellikle İtalya, Almanya, ABD, Tayland ve Güney Amerika gibi ülkelerden daha fazla konuklarımız oluyor.

AFS ACADEMY TÜRKİYE’DE YAPILDI

AFS Türkiye, bağlı olduğu uluslararası organizasyonun özel isteğiyle, her yıl farklı bir AFS ülkesinin ev sahipliğinde düzenlenmesi planlanan ve bu yıl ilki düzenlenen AFS Academy’ye ev sahipliği yaptı. 15-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ve 200 uluslararası konuğu ağırladığımız AFS Academy’de, katılımcılara eğitimlerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ziyaretlerini de içeren yoğun bir program sunuldu. Ayrıca AFS Uluslararası Yönetim Kurulu Başkanı Christian Kurten ve AFS Uluslararası Başkanı Vincenzo Morlini gibi AFS organizasyonun üst düzey isimlerinin yanı sıra, aralarında Dr. Geert Hofstede’nin de bulunduğu kültürlerarası öğrenme alanında dünyanın en önemli isimleri de İstanbul’daydı. Nükhet Onat, “Daha önce ev sahipliği yaptığımız organizasyonlardaki başarımız nedeniyle ilk yılında bizlere verilen bu görevden AFS Türkiye ve Türk Kültür Vakfı olarak yüzümüzün akıyla çıktığımızı rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.