banner

Kırkpınar çizgi roman oluyor
Edirne Belediyesi UNESCO tarafından somut olmayan kültürel miras listesine alınan Kırkpınar yağlı güreşlerini çizgi roman haline getiriyor. Edirne kültürünün efsanesi Kırkpınar yağlı güreşlerini küçük çocuklara daha iyi aktarabilmek için çizgi roman hazırlanacak.
kirkpinar_guresKonuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Kırkpınar tarihini çocukların fazla bilmediğini söyleyerek "UNESCO'ya giren, 650 yıllık bir tarihi çocukların da en iyi şekilde öğrenmeleri lazım. Biz de çocuklara Kırkpınar'ı daha iyi nasıl anlatabiliriz, diye düşündük, değerlendirmesini yaptık ve sonuç olarak çizgi roman haline getirilmesine karar verdik. Bu konuyla ilgili olarak Güzel Sanatlar Lisemiztden iki öğrenci ilk çalışmalarını getirdi ve onlarda çok heyecanlandı. Kırkpınarımızın içinde çok önemli ögeler ve efsaneler var. Bunları çocuklarımıza anlatmamız lazım. Bu çizgi romanımızı Kırkpınar'a kadar yetiştirmeyi planlıyoruz ve öğrenci kardeşlerimize ücretsiz olarak dağıtacağız" dedi.
Çizgi roman çalışmasını yapacak olan Güzel Sanatlar Lisesi 10'uncu sınıf öğrencileri Ufkun Ak ve Mahmut Can Papiroğlu, "İlk defa böyle bir projede çalışacağımız için çok heyecanlıyız. Edirne'ye mal olmuş bir tarihi çizgi roman haline getirmek bizi mutlu edecek. Şu an Kırkpınar tarihiyle ilgili gerekli araştırmaları ve incelemeleri yaparak en iyi şekilde nasıl bir roman hazırlayabiliriz, bunun çalışmalarını yapıyoruz. Çizgi romanda bir tonton dede 4 tane çocuğa Kırkpınarı anlatacak ve o çocuklarda kendilerini Kırkpınar'da hayal edecek, yaklaşık 150 sayfalık bir çalışma olacak" diye konuştular.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.