banner

Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor?
Üniversite kayıtları ne zaman başlıyor? Üniversiteye kayıt için gerekli belgeler neler? Üniversite harç ücretleri nasıl ve ne zaman ödeniyor?

Eğitimtercihi- Üniversite kayıt maratonu 2 Eylül’de başlıyor. ÖSYM, üniversiteye kayıt tarihlerini 2-6 Eylül olarak açıkladı.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, 2013 ÖSYS tercihlerinde herhangi bir programa kayıt yaptırmaya hak kazanan adaylar için üniversite kayıt tarihleri 2-6 Eylül olarak belirlendi. Daha önce 12 Ağustos olarak belirlenen kayıtlar Bayram tatili dönüşüne denk geldiği için öğrenci ve velilerden gelen talepler doğrultusunda 2 Eylül’e ertelendi.

ÖSYM’nin üniversite kayıt açıklaması şöyle;

"2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarının ÖSYM tarafından kısa sürede açıklanması nedeniyle 12-20 Ağustos 2013 olarak belirlenen 2013-2014 öğretim yılı yükseköğretim programlarına kayıt tarihleri, Yükseköğretim Yürütme Kurulunun kararıyla 2-6 Eylül 2013 olarak yeniden belirlenmiştir"

Üniversitelere kayıt için gerekli evraklar neler?

2 Eylül’de başlayacak olan üniversite kayıtlarında her üniversite kayıt için gerekli belgeleri öğrencilere üniversite ve fakültelerin öğrenci işleri aracılığıyla duyuracak.  Kayıt yaptırmaya gitmeden önce her üniversitenin istediği belge ve evraklar şöyle;

- 2013 ÖSYS Sonuç Belgesinin İnternet Çıktısı (2 Nüsha)

- Adayın mezun olduğu okuldan aldığı Lise Diplomasının aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi,  (Başarı  belgesi mezuniyet belgesi yerine kullanılamaz)

Aday 0,15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak veya sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

- Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını gösterir belge (Nüfus Cüzdanı Fotokopisi),

- 8 adet 4.5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf, (Fotoğrafların arkasına T.C. Kimlik No, Öğrenci Numarası, Adı ve Soyadı yazılacaktır.)

- 1991 ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylardan tecil belgesi veya askerlikle ilişiği olmadığını gösterir belge,

- Öğrenci katkı payı/öğrenim ücretinin birinci taksitinin yatırıldığını gösteren banka dekontu,

- Öğrenci Bilgi ve Kayıt Formu (Ön kayıt sırasında sistemden alınacaktır.)

Üniversite kayıt ve harç ücretleri

Üniversiteye kayıt yaptırmak için başvuru yapan öğrenciler kayıt yaptıracağı üniversitenin fakültelerinin öğrenci işlerinden kayıt için gerekli tüm soru ve cevaplara ulaşabilecek. 2 Eylül tarihinde başlayacak olan kayıt işlemlerinde üniversite fakülteleri bölümlere göre öğrencilere kayıt günü verecek. Öğrenciler bu kayıt gününde üniversite yönetimlerince istenilen belge ve evrakları kayıt esnasında görevli memura teslim edecek. 2- 6 Eylül tarihleri arasında hangi üniversiteyi kazanmışsanız o üniversite gerekli açıklamayı ve istenilen belgeleri ilan edecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.