banner

JANA astsubaylık başvuru kılavuzu (ÖSYM 2014)
JANA astsubaylık sınavı başvuruları nasıl yapılacak? JANA astsubaylık sınavında kaç soru sorulacak?  JANA astsubaylık sınavı başvuru kılavuzu yayınlandı mı? JANA astsubaylık sınavı başvuru ücreti ne kadar? JANA başvuru merkezleri, JANA başvuru detayları ve başvuru kılavuzu…

JANA başvuru kılavuzu ve başvuru formu için Tıklayın

Eğitimtercihi- Jandarma Genel Komutanlığı Jandarma Astsubay Temel Kursu Giriş Sınavı Kılavuzu (JANA) ÖSYM’nin internet sitesinde yayınlandı.

JANA başvuruları 20-31 Ocak 2014 tarihleri arasında ÖSYM tarafından JANA başvuru kılavuzuna göre yapılacak. 8 Mart 2014’te yapılacak sınav saat 9:30’da başlayacak. 120 dakika sürecek olan JANA sınavında adaylara, ön lisans düzeyinde, beş seçenekli çoktan seçmeli 100 sorudan oluşan bir test uygulanacak.

JANA sınavının içeriği

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (15),

Türk Kültür ve Medeniyetleri Tarihi (5),

Türkiye Coğrafyası (12),

Temel Yurttaşlık Bilgisi (8) konularındaki bilgi, kavram ve ilkelerden yararlanma gücünü ölçen sorular ile Türkçeyi kullanma, zihni kapasite, düşünme ve muhakeme gücü, karar verme yeteneği (30) ile matematiksel ilişkilerden yararlanma gücünü (30) ölçen sorulardan oluşacak. Testin cevaplama süresi 120 dakika (2 saat) olarak belirlendi.

JANA başvuru ücreti 45 TL olarak belirlendi.

JANA’ya kimler başvuru yapabilir?

8 Mart’ta yapılacak JANA’ya, üniversitelere bağlı; fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarından en az ön lisans eğitim düzeyinde mezun olmak veya en geç kayıt kabul tarihine kadar mezun olabilecek durumda olanlar başvurabilecek. (Kayıt kabul tarihi ikinci aşama seçme sınavlarından sonra Jandarma Genel Komutanlığı tarafından www.jandarma.tsk.tr internet adresinde duyurulacaktır. Kayıt kabul tarihine kadar mezun olamayan adaylar sınavlarda başarılı olsalar dahi okula kayıtları yapılmayacaktır.)

Başvuru  Genel Koşulları

a) T.C. vatandaşı ve erkek olmak,

b) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, affa ve zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkartılmış olsa bile, bir suçtan hükümlü veya soruşturma altında olmamak,

c) Tutum ve davranışları ile yasa dışı görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak,

ç) Yapılacak güvenlik soruşturmasında olumlu sonuç almak,

d) Herhangi bir kadınla nikâhsız yaşamamak,

e) Daha önce çalıştığı kurum veya kuruluşlarından disiplinsizlik ve ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak,

f) Adli sicil müdürlüğü, ilgili Cumhuriyet Savcılığı ve kayıtlı olduğu yerli askerlik şubelerinden temin edilecek belgelerde; bakaya veya yoklama kaçağı olarak aranmamak veya bu suçlardan soruşturma altında olmamak veya para cezasına çevrilse dahi bu suçlardan ceza almamak,

g) Hakkında “Yedek Subay Olamaz.” kararı bulunmamak,

ğ) Düzenlenecek yüklenme senedinde belirtilen miktarda tazminatı ödeme gücüne sahip müteselsil kefil göstermek,

h) Kayıt - kabul tarihlerinde silah altında olmamak, askerlik hizmetini yapmış olmak, yapmamış ise tecilli olmak,

DİKKAT! Askerlik tecili kesin kayıt ve kabül tarihinden önce sona eren adayların askerlik şubelerinden yeniden tecil haklarının olup olmadığını öğrenmeleri maddî ve manevi kayba uğramalarını engelleyecektir.

ı) Yapılacak sınavlarda başarılı olarak belirlenen kontenjan içerisinde yer almak,

i) Başvuru, sınavlar ve kayıt-kabul işlemleri sırasında adaydan istenen bilgi, belge ve diğer yükümlülükleri tam, doğru ve eksiksiz olarak yerine getirmek. 

JANA başvuruları nasıl yapılacak?

ÖSYM’den yapılan açıklamada, başvuruların elektronik ortamda alınacağı belirtildi. İşte başvuru detayı;  

- Kılavuz ve Aday Başvuru Formunun edinilmesi: Sınava katılmak isteyen adaylar, JANA Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden ulaşabilecek. ÖSYM, Kılavuz dağıtımı ve satışının yapılmayacağını belirtti.

Başvuruların nasıl yapılacağının belirlenmesi;

- ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine ilk kez kayıt olacak adaylar (Bu adayların diploma/mezuniyet belgesi veya öğrenci belgesinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları zorunludur.),

-ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylardan eğitim bilgilerinde değişiklik olan adaylar (Eğitim bilgilerinde değişiklik olanların değişikliğe esas belgelerinin onaylı bir örneğini yanlarında bulundurmaları zorunludur.),

- ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar, başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden yapacaklar.

- ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar, başvurularını bireysel olarak İnternet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) veya diledikleri bir ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri aracılığıyla yapabilecek.

* Geçerli fotoğraf: Son 30 ay içerisinde ÖSYM tarafından yapılan bir sınava bir başvuru merkezi aracılığıyla başvuru yapmış ve başvuru aşamasında fotoğrafı başvuru merkezi görevlisi tarafından çekilerek ÖSYM kayıtlarına alınmış adaylar ile son 30 ay içerisinde herhangi bir nedenle bir başvuru merkezinden fotoğraf güncellemesi gerçekleştirmiş adayların Merkezimiz kayıtlarındaki fotoğrafı geçerli fotoğraftır.

Başvuru merkezleri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinde yer almaktadır.

Sınav ücretinin yatırılması;

ÖSYM, adayların, 45,00 TL olan sınav ücretini başvurudan önce ilgili banka şubelerine yatmaları gerektiği uyarısında bulundu. Adayların, sınav ücretini yatırmaları için kılavuzun arka sayfasında belirtilen banka şubelerinden birine gidip sınavın adı, T.C. Kimlik Numarası ile ad ve soyadı bilgilerini vermelerinin yeterli olacağı belirtilen açıklamada adayların, sınav ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunu almayı unutmamaları gerektiği ifade edildi. ÖSYM’den şu açıklama yapıldı;

Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için de sınav ücretinin yatırılması ile ilgili kural aynen geçerlidir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılabilirler.

DİKKAT: Sınav ücretini bankaya yatırmış olmak başvuru için yeterli değildir. Ücret yatırıldıktan sonra bu kılavuzda belirtildiği şekilde başvurunun tamamlanması gerekmektedir.  Aday Başvuru Formunun doldurulması: Adaylar bu kılavuzun 2.3. maddesini dikkatlice okuduktan sonra Aday Başvuru Formunu dolduracaklardır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.