banner

Eğitimde yeni bir marka sahaya çıkıyor: Atakent
26 yıldır eğitim sektöründe öğretmen, yönetici ve kurucu olarak yer alan İlker Balcıoğlu, bu deneyimlerini eğitimde yeni bir soluk açmak amacıyla Atakent markasıyla somutlaştırdı. 2018 yılında Atakent Özel Öğretim Kurslarını açan Atakent Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Balcıoğlu, gelecek eğitim öğretim yılında aynı kampüs içerisinde yer alacak olan anaokulu, ilkokul ve ortaokulu hayat geçirerek büyümeye devam edecek. 

ilker_balciogluAtakent Eğitim Kurumları’nın kuruluş süreci hakkında bilgi verebilir misiniz?

Atakent Eğitim Kurumları, 2018 yılında İstanbul’un Küçükçekmece ve Ümraniye ilçelerinde Özel Öğretim Kursları olarak öğretim hayatına başladı. 2019-2020 Eğitim ve Öğretim yılı için anaokulu, ilkokul ve ortaokulun bir arada bulunacağı bir kampüsümüzün de hazırlıkları halen devam etmektedir. Hedefimiz, çağın gerektirdiği bilgi ve birikime, teknolojiye ve donanıma sahip, bilgiyi paylaşan ve çok yönlü kullanabilen, araştırma ve akademik başarı becerisine sahip öğrenciler yetiştirmektir.

Bu doğrultuda, bizler, 26 yıllık deneyimimizle doğru yöntemle çalışıldığında her öğrencinin öğrenmeyi gerçekleştireceğine inanarak yola çıktık. Yılların getirdiği deneyimimiz ve eğitim öğretime duyduğumuz sevgiyle yöntemlerimizi belirledik ve şekillendirdik. Tecrübelerimizi öğrencilerimiz ile paylaşıp başarıya giden yolda birlikte yürümeyi istedik. Ezberci öğretim yerine, öğrencinin öğrenmede aktif rol almasını, akademik becerilerinin ve analitik düşünme yeteneklerini geliştirmesini sağlayacak çağdaş öğretim sistemlerini tercih etmekteyiz. Her birey özel ve farklı olduğu için, öğrenme stilleri de farklı olduğundan derslerimizde farklı yöntemler kullanmaktayız. Öğrencilerimizin derslerde öğrendikleri bilgileri günlük hayatta da aktif kullanabilmeleri için onları çözüm odaklı motive etmeyi çok önemsemekteyiz. 

Yeni eğitim – öğretim dönemine nasıl hazırlandınız? Yönetici ve çalışanlarınıza yönelik hangi eğitimler gerçekleştirildi?

Öğrencilerimize iyi bir eğitim verebilmek için ön görüşme yaparak seçtiğimiz öğretmen adaylarını kendi bünyemizdeki alanlarında deneyimli zümre başkanlarımız tarafından dersleri dinlenerek ayrıca gerekli temel eğitim ve oryantasyon sürecinden geçirerek kurumlarımızda istihdam ettik. Branş ve rehber öğretmenlerimizi kullanacakları Veli Bilgi Platformu Otomasyonu hakkında ve uygulayacakları ölçme ve değerlendirme envanterleri hakkında donanımlı bir hale getirebilmek için gereken eğitimleri verdik. 

Eğitim modeliniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu modelin öne çıkan özellikleri nelerdir?

Kurs programımız ile öğrencilerimizin bilgi ve becerilerinin arttırılması, ayrıca öğrencilerimizin merkezi ve ulusal sınavlarda başarılı olması amaçlanmıştır. Konuların öğretiminde ezberciliğe değil, konular arası ilişkileri ve konunun özelliklerini öğrencinin kendisinin bulmasına, öğrencinin teorik bilgiyle pratik uygulamaları zihinde birleştirilmesine rehberlik edilmektedir. Konular işlenirken alanında uzman kişilerden uygun zaman ve şartlarda yararlanılır. Kursumuz, planlanan derslerde kavramlar arasındaki ilişkilerin araştırılması, tartışılması ve öğrenilmesine olanak sağlayacak ortamlar yaratmayı hedeflemiştir. Öğretim programımız ile öğrencilerin matematik dilini doğru geliştirmeleri ve kullanmaları amaçlanmış iletişim becerileri sayesinde soyut matematik dili ve sembolleri arasında köprü kurması hedeflenmiştir.

           ATAKENTLİ ÖĞRENCİLER SINAVLARA FULL HAZIRLANIYOR

Öğrencilerin ulusal sınavlara hazırlıkları yönündeki çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Atakent Analiz ile her öğrencimizin kişisel yetenek ve başarılarının kapsamlı bir analizi deneyimli Rehber Öğretmenler eşliğinde birebir mülakatlar ve çeşitli testlerin sonuçlarının değerlendirilmesi şeklinde yürütülür.

Atakent Kurs başarı modelinde dikkat başlı başına ele alınması gereken bir sorun olarak konumlandırılır. Atakent kurs başarı programında öğrencimizin kursumuza başlamadan önce dikkat testi uygulanır. Bu testler doğrultusunda bütün öğrencilerimize rehber öğretmemiz tarafından dikkat seminerleri verilir Atakent Dikkat dersleri yapılır haftalık olarak da konu testi şeklinde dikkat testleri verilir. Öğrencilerimizin bu konuya bir ders kadar önem vermeleri gerektiği konusunda öğrencilerimiz bilgilendirilir.

Her öğrencimize kursumuza eğitime başlamadan önce Atakent Focus Adlı ‘Hazırbulunuşluk Sınavı’ yapılır. Bu sınavlar deneyimli Rehber Öğretmenler eşliğinde birebir öğrenci ile ilk karşılaşıldığındaki akademik performansının gücünün ve düzeyinin tespitine yöneliktir. Burada amaç öğrencinin akademik ihtiyaçlarının doğru tespit edilebilmesidir.

Her Öğrencimizin akademik ihtiyaç ve bireysel hedefleri doğrultusunda yoğun bir ders aldığı, etütlerle desteklendiği ve periyodik deneme sınavlarıyla ölçme ve değerlendirmeye tabi tutulduğu bütün çalışmaları kapsayan bir süreçtir. Atakent Full, öğrenci ve velilerimize düzenli bir şekilde geribildirimi yapılan çalışmalardır.

Her öğrencimiz atakent kurs yayınları dışında kalan çok çeşitli yayın ve materyallerden ölçme ve değerlendirmeye tabi tutulur. Atakent 360 ile öğrencimiz kendi akademik eksikliklerini görme imkânı tanır.

Atakent Total sürecinde yıl boyunca süren çalışmalar sonucunda her öğrencimizin mayıs ayının ortasında geçmiş bütün süreçleri değerlendirilir ve bir sonraki adımda eksiklikler ekstra çalışma etütleri ile sınav öncesinde tamamlanmış olur. Böylelikle öğrencimiz hedefi doğrultusunda tamamlayacağı bütün konuları eksiksiz bir şekilde öğrenmiş olur.

Atakent Üniversite süreci ile tüm öğrencilerimizin kendilerini ve önlerindeki seçenekleri daha iyi tanıyacağını, güncel ve doğru bilgilere kolayca ulaşarak ÖSYS içinde kendilerine en uygun üniversite ve bölümü bulma olanağını elde edecekleri kapsamlı bir mesleki rehberlik sürecidir.

Atakent Global ile yurtdışında eğitim görmek isteyen kişiye uygun ülke ve şehir seçimleri karşılıklı görüşmelerde belirlenmektedir. Bu konuda uzman ve tecrübeli danışmanlarımız sizlere farklı sorular sorarak sizi tanımaya ve en iyisinin sizin için hangisi olduğu konusunda sizleri yönlendirmektedir.

Eğitim hayatında ve yaşamda başarılı olmaları için öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Hedef belirleyerek düzenli, istikrarlı biçimde çalışmak, hatta çok çalışmak. Yaşamı ve günü planlayarak hareket etmek, kendini iyi tanımak, güçlü ve zayıf yönlerini bilmek, gelişime açık olmak, ilkeli olmak, sorumluluk almak, alınan sorumluluğu yerine getirmek, öğrenmenin ve başarmanın tadına varmak, yaptığı işi severek ve inanarak yapmak, insanları sevmek, onlara değer vermek ve en önemlisi ailelerini önemsemek, diyebilirim. Tabi bunların yanı sıra ilgi ve yetenekleri doğrultusunda kendini ifade edebileceği, deşarj olacağı etkinlikler yapmak da mutluluğu ve başarıyı besleyip, destekleyecektir. 

YENİ BAKANIMIZLA UMUT DOLU BİR DÖNEM BAŞLADI

Eğitim dünyasından Prof. Dr. Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı olarak atandı. Bir eğitimci olarak yeni bakandan neler bekliyorsunuz?

2003- 2008 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı görevinde bulunmuş, Yaklaşık 20 yıl Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmış Rehberlik, davranış gözlemi, iletişim, gelişim, öğrenme ve mizaç gibi birçok konudaki tecrübelerinden faydalanabileceğimiz Sayın Milli Eğitim Bakanımız Prof. Dr. Ziya Selçuk Bey ile camiamız yeni ve umut dolu bir döneme girmiştir. Atakent Eğitim Kurumları adına kendisini tebrik ediyor ve başarılı işler ortaya koymasını canı gönülden istiyorum.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.