Yatay geçiş hakkında merak edilenler
Yatay geçiş hakkında kapsamlı içerik ve sıkça sorulanlara cevaplar 


1-Yatay Geçiş Nedir , Nerden Nereye Geçebilirim ?
Yatay Geçiş üniversitelerin eş değer bölümleri arasında* ; öğrencinin bir üniversiteden diğerine geçmesidir.

*Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını ifade eder. (http://www.yok.gov.tr/content/view/476/) Madde 4 Bent D.

2-Özel üniversiteden devlete , devletten özel üniversiteye geçiş var mıdır ? Evet.Her ikisi de mevcuttur.Yatay geçişlerde üniversiteler özel-devlet diye değil Yurt İçi - Yurt Dışı diye ayrılır.Ancak bazı üniversitelerin bazı bölümleri sadece anlaşmalı üniversitelerden(ya da vakıf dışı) yatay geçiş kabul etmektedir.Böyle bir durumda ilgili üniversitenin kontenjan sayfasında bu durum açıkça belirtilir.

3-Yurt İçi - Yurt Dışı farkı nedir ?

Yurt İçi Türkiye'deki üniversiteleri , Yurt Dışı ise Türkiye sınırı dışındaki üniversiteleri kapsar(Bazı üni.lerde Yurt İçi - Yurt dışı yerine sadece Kurumlarası Kontenjan yer alır).

4-Yurt İçi - Yurt Dışı kontenjanları farklı mıdır ? Evet.İkisi farklı değerlendirmeye alınır.Ek olarak yurt içi kontenjanları her zaman yurt dışına göre fazla olmuştur.

5-Yatay Geçişler Ne Zaman Başlıyor ? Yatay Geçişler 1. dönem (güz) ve 2. dönem(yaz) olmak üzere iki dönemde yapılır.Güz döneminde(sonunda) 2. yarıyıl için(bahar) , yaz döneminde ise öbür senenin güz yarılı için başvurulur.2. yarıyıl için(bahar) başvurular ocak sonu-şubat arası gibi bir tarihte yer alır.Gelecek senenin güz dönemi için başvurular ise Temmuz ortası - Ağustos sonu gibi bir aralıkta yer alır.

6-Yatay Geçiş yapmak için nasıl bir ortalamamın olması lazım ? Yatay geçiş başvurusunda bulunabilmeniz için , sene sonu ağırlıklı not ortalamanızın 4/2.4 ya da 100/60 olması gerekmektedir.Ancak bazı üniversitelerde farklı uygulamalar görülebilir ( Marmara için 4/3 , Ankara için 4/3.5 , Atılım için 4/1.7 gibi...).

7-Yatay Geçiş bilgilerini nerden öğrenebilirim ?

Yatay Geçişler YÖK'ün belirlediği yönetmeliğe göre yapılır.

Yönetmelik İçin : http://www.yok.gov.tr/content/view/476/

8-Yatay Geçiş Kontenjanlarını nerden öğrenebilirim ? Yatay geçiş başvuru döneminden önce , Yök'ün sitesinde arama kısmında Yatay Geçiş yazarak Lisans ve Önlisans kurumları arası yatay geçiş kontenjanlarına ve başvuru tarihlerine(yurt içi bütün üniversitelerin) ulaşabilirsiniz.Kontenjanlar YÖK'te yayınlandıktan sonra ilgili üniversitenin Duyuru sayfasında - Öğrenci İşleri Sayfasında - İlgili Fakülte Sayfasında yer alır.

9-Yatay Geçiş başvurusu ücretli midir ?

Üni.den üniye göre değişmektedir.Kimi üniversite hiçbir mebla talep etmezken kimileri 150 TL gibi uçuk bir rakam talep edebilir.

10-Yatay Geçiş için başvurdum ve kazandım , ancak gitmek istemiyorum.Bir sorun olur mu ? Hayır.hiçbir sorun teşkil etmez.Eski üniversitenize devam edebilirsiniz.

11-Yatay Geçiş için başvurma da sınırlama var mıdır ? Hayır.İstediğiniz kadar üniversitenin istediğiniz kadar bölümüne başvurabilirsiniz.

12-Ne zaman Yatay Geçiş yapabilirim ? Yatay geçiş yapabilmeniz için hazırlık sınıfı hariç 2 yarıyıl okumuş olmanız gerekmektedir.Hazırlık sınıfına veya 1. sınıfın ikinci yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

13-Yatay Geçiş sonuçları ne zaman açıklanır ? Güz dönemi için yapılan başvurular ; üniversiteler ağustos ortasına kadar başvuru aldıkları için , ortalama olarak ağustosun son haftası-eylül ün ilk haftası gibi bir zamanda açıklanır.Bahar yılı için yapılan başvurular ise şubat ayı içinde açıklanmaktadır.

14-Yatay Geçiş için gerekli belgeler nelerdir ? Her üniversite farklı belgeler isteyeceği için bunu ilgili üniversitenin güncel yatay geçiş bölümünden(Öğrenci İşleri sayfasında yer alır) bakarak görmeniz daha sağlıklı olacaktır.Ancak nerdeyse istisnasız istenen belgeler şunlardır :

1-Transcript : Aldığınız bütün notları gösteren belge.Öğrenci İşleri'nden alınır.Ücreti 10 lira civarıdır.(yurt içiyseniz).Öğrenci kopyası yerine kapalı zarfta olanını almanız hem işinizi garantiye alır ( çünkü bazıları kapalı istiyor ) hemde işe gösterdiğiniz ciddiyeti belli eder.

2-Öğrenci Belgesi

3-Disiplin Belgesi

4-Ders müfredatı

5-Derslerin içerikleri

6-ÖSYM sonuç belgeniz.

15-Yurt dışı kontenjanından başvuru yapmak istiyorum ancak okullar benden denklik belgesi istiyor , ne yapmam lazım ? Eğer üniversitenize ÖSYM tarafından yerleştirildiyseniz böyle bir belgeye gerek yok.Çünkü zaten YÖK sizi oraya yerleştiriyor , denklik gibi bir durum söz konusu olamaz.Ancak ; gene de bazı acayip üniversiteler ille de belge diye tutturabiliyor.Bu durumda yapacağınız şey :

1-Linkte verilem formu kendinize uygun şekilde doldurun.(yatay geçiş için denklik belgesi gerektiğine dair başvuru dilekçesi)

ÖSYM tarafından yerleştirildiyseniz : http://www.multiupload.com/OLRE1UME76

ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz : http://www.multiupload.com/51MI8RPNJR

2-ÖSS ve ÖSYM sonuç belgenizin internet çıktısını alın.Eğer ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz kayıt belgenizi ya da öğrenci kimliğinizi de alın.

3-Bu ikisi ile beraber Ankara-Bilkent'te ki YÖK'e gidiyorsunuz.(Posta ile de aynı şekilde başvuru yapılabiliyor diye hatırlıyorum)Orda Denklik Birimi'ni buluyorsunuz.Yurt dışındaki her ülkenin kendine ait bürosu var.Üniversitenizin bulunduğu ülkenin bürosuna bu iki belgeyi vererek yatay geçiş yapmak istediğinizi bu yüzden YÖK'ten üniversitenizin denkliğinin olduğuna dair bir belge vermesini istiyorsunuz.

4-Birkaç şuna imzalat-buna onaylat işleminden sonra size bir adet orjinal , bir adet yedek olmak üzere iki kopya verecekler.(başka kopya vermiyorlar.Eğer birden fazla kurum sizden bu belgeyi istiyorsa noterden çoğaltıp tastikletmeniz gerekiyor).

Eğer ÖSYM tarafından yerleştiyseniz kağıdınız şu şekilde olur : 2009(girdiğiniz yıl) ÖSYS ............... üniversitesi ............ bölümüne yerleştiği anlaşılmıştır.Yatay geçiş hükümler a bendi gereği vs. vs.

Eğer ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz , yerleştiği anlaşılmıştır kısmı yerine kurumumuz tarafından tanınmaktadır yazar.

16-Yatay geçiş başvurusu yapacağım üniversite orjinal ya da onaylı fotokopi olarak ÖSYM-ÖSS belgesi istiyor , nerden temin edebilirim ?

Orjinalini Ankara-Bilkent'teki ÖSYM binasından tanesi 3 lira olmak üzere istediğiniz kadar alabilirsiniz.Ya da herhangi bir notere gidip , orada internetten çıkartacağınız belgeye ''Aslı Gibidir'' damgası ve noterin damgasını da vurdurarak temin edebilirsiniz.Bazı üniversiteler internet çıktısını da kabul etmektedir , bu konu hakkında ilgili üniversitenin öğrenci işlerini arayıp sormanız sizin açınızdan daha yararlı olur.

17-Okuduğum bölümde hazırlık yoktu ancak geçmek istediğim üniversite de o bölümde hazırlık var , bir sorun teşkil eder mi ? Bu durumda iki farklı uygulama vardır.Ya başvurulardan sonra başvuran adaylar hazırlık atmalaya tabi tutulur ; hazırlık atlamayı geçenlerin başvurusu değerlendirmeye alınır ; diğerleri elenir.Ya da yatay geçiş hakkı kazandığınız yere kayıt yaptırdıktan sonra size hazırlık sınavı yapılır.Geçerseniz bölüme başlarsınız , geçemezseniz ya hazırlık okursunuz , ya da okuldan mezun oluncaya dek(eylülde-ocakta-ağustosta olmak üzere sene de 3 defa yapılıyor sanırım sanırım) o hazırlık sınavını vermeyi kabul ederek direk bölüme geçebilirsiniz.Bu konuda da her üniversitenin tutumu farklı olmaktadır.Öğrenci İşleri'ni arayıp sormanız daha sağlıklı bilgi verecektir.

18-Yatay geçiş için o bölümün taban puanını ya da ona yakın bir puanı almak gerekli midir ?

Hayır.Sadece birkaç üniversite bu şekilde bir uygulamaya gitti.(en fazla 10 puan eksik ya da şu bölüm için en az şu puan şeklinde).Zaten bunlarında hemen hemen hepsi kaldırdı.Gene de böyle bir durum söz konusu olursa , ilgili üniversitenin yatay geçiş başvuru sayfasında açıkça belirtilir.Ama artık böyle bir uygulama kalmadı diyebilirim.

19-Yatay Geçiş başvuruları neye göre değerlendirilir ? Kimi üniversiteler sadece sene sonu ağırlıklı not ortalamasına göre sıralama yaparken , kimi üniversiteler ÖSS puanınızı da katarak kendi belirlediği bir hesaplamaya göre sıralama yapabiliyor.ÖSS puanını katılarak yapılan sıralamalar da ÖSS puanınız o bölümün sınava girdiğiniz seneki taban puanına ne kadar yakınsa , o kadar çok avantaj elde edersiniz(hatta öyle ki sizden ortalaması yüksek çoğu kişiyi bile eleyebilirsiniz).

20-Yatay Geçiş için nereye başvurmamız gerekmektedir ? Gerekli belgeleri eksiksiz topladıktan sonra ya üniversitenin öğrenci işlerine ya da bölümün öğrenci işlerine(bunu üniversite kendisi belirleyecek) bizzat giderek elden

başvuru yapmanız gerekmektedir.Sadece 2-3 üniversite posta yolu ile başvuru kabul etmektedir.

21-Özel bir üniversitede burslu okuyorum , başka bir özel üniversiteye geçersem bursumu kaybeder miyim ? Evet kaybedersiniz.Ancak bu konu hakkında o üniversitenin yatay geçiş yönetmeliğine bakmanızı öneririm.Eğer ÖSYM tarafından burslu kontenjana yerleştirildiyseniz bursunuzu geçiş yapınca kaybedersiniz fakat sene sonu ağırlıklı not ortalamanız ; yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin burs yönetmeliğine göre burs almaya yetecek düzeydeyse , akademik başarı bursu alarak gene burslu şekilde devam edebilirsiniz(bu da her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir ; dediğim gibi yönetmliğine bakmanız , eğer orda yoksa ilgili üniversitenin öğrenci işlerine sormanız daha yararlı olur.)

22-Örgün öğretimden ikinci öğretime , ikinci öğretimden örgün öğrenime yatay geçiş yapabilir miyiz?

Evet.Örgünden ikinci öğretime başvurabilirsiniz.Ancak ikinci öğretimden örgüne başvurmanız için bölümünüzde ilk %10 ' a girmeniz gerekmektedir.İlk %10'a giremeyenler örgün öğ. için yatay geçiş başvurusu yapamaz.İlk %10'a girip örgüne başvuracaksanız mutlaka ilk %10'a girdiğinize dair belgeyi almayı unutmayın.Yoksa başvurunuz eksik belge nedeniyle değerlendirmeye alınmaz.

23-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

24-Not ortalamam başvuru yapabilmek için yeterli değil , hiçbir şekilde başvuramaz mıyım ?

Eğer ÖSS puanınız ; geçmek istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanıyla eşitse veya daha yüksekse , not ortalamasına bakılmaksızın yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.Ancak bu tür başvurular , eğer geçmek istediğiniz bölümün yatay geçiş kontenjanı dolmazsa değerlendirmeye alınır.

25-Dersten başarısız olmam yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

Evet.Aldığınız bütün dersleri başarı ile vermiş olmanız gerekmektedir.Şu ana kadar sadece Atılım Üniversitesi'nde 3 derse kadar bırakmış olabilir şartı gördüm.

26-Dersten çekilmem yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

Eğer bölümün ana derslerinden değilse genelde etmez.Fakat bazı üniversiteler açıkça okuduğu dönemde müfredata göre alması gereken tüm dersleri almış ve başarmış olması koşulunu koymuştur.YÖK'ün yönetmeliği bu konuda tam bilgi veremediği için , her üniversite kendine göre karar alıyor diyebilirim.Ancak yukarıda dediğim gibi ana bölüm dersi değilse genelde sorun teşkil etmiyor.

27-Kendi bölümümden başka üniversitenin aynı adlı bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum fakat farklı derslerimiz var , bir sorun olur mu ?

Hayır bir sorun teşkil etmez.Eğer sizin almadığınız dersler geçeceğiniz yerde varsa bunları sonradan fakülte tarafından belirlenerek alırsınız.Sizin gördüğünüz ancak geçmek istediğiniz yerde olmayan dersler varsa da , ilgili fakülte tarafından bu derslere karşılık gelen derslerden muaf tutulursunuz

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
-1 # eda 21-05-2014 15:08
özel üniversiteye burslu yatay geçiş yapılabilir mi
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+4 # neslihan ozcan 07-07-2014 22:55
cevabı okumak
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+2 # eda 21-05-2014 15:09
vakıf üniversitesine burslu yatay geçiş yapılabilir mi
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-3 # furkan 28-05-2014 22:59
Universite icin yatay gecisi yapmayi düşünüyorum. . Ancak bir yil ara vermek istiyorum. Bir yil aradan sonra yatay gecis hakkim kaybolur mu ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # merve oran 22-06-2014 14:19
ben 100 lük sisteme göre puanlama durumuna tabi tutuldum ortalamam 82 civarında ancak bazı okular en az 3.50 ya da 4 istiyor benim puanım kaça takabül ediyor acaba
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-2 # enise 05-07-2014 15:11
özel üniversiteden devlete geçmek istiyorum ortalamam 2.54 ösym puanım 357 ugnom 2.04 çıktı hangi üniversitelere yapabilirim. ugno puanım bir engel mi beim için
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # gamze 08-07-2014 18:31
ondokuz mayıs üniversitesine 1.sınıf yarıyılda geçiş yapılabiliyor mu acaba
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # Tuğba 10-07-2014 18:53
özel üniversitede okuyorum İngilizcem alttan kaldı not ortalamam tutmasına rağmen geçiş yapmamı engeller mi ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # aylin 13-08-2014 18:14
kocaeli üniversitesine merkezi yerleştirme puanımla yatay geciş basvurusu yapmak için bizzat gitmem gerekiyor mu yoksa fax kabul ediyorlar mı
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # Aslı 19-08-2014 13:16
bu yıl ktu'de maden mühendisliği hazırlık okuyacağım. hazırlık sınıfını bitirdikten sonra aynı ünide inşaat mühendisliğine geçmek istiyorum. bu mümkün mü mümkünse neler gerekiyor. sadece not ortalamasıyla mı alınıyor bana lütfen bilgi verir misiniz
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # merve 26-08-2014 21:17
ben örgün eğitimdeyim ama hazırlık okudum şimdi 1. sınıfa geçtim açıköğretime geçebilirmiyim bilen varmı
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # burcu 27-08-2014 18:48
iyi gunler ben bu sene kafkars ünv yatay gecişte 2. asılım ama kafkars ünv.kesn kayıt tarihi cok erken ben kesn kayıt yaptrsam sonra aynı sene kastomonu ünv yerşeleseblrmyım kaydımı oraya aldra blrmıyım cünkü kafkasın kesn kayıt tarihi cok erken ben kastamonuyu istyorum orasıda bu sene 1 eylul de acıklıycak ben nasıl yapcam ? yapabiliyormuyum böyle bisey yada kafkasa kesn kayıt yapamyorum
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-2 # tuba 11-09-2014 15:12
Ben anlamadim simdi ösym puanına bakiyormu yatay geçiş mesela benim bolumum devlette bitek hacettepede var ama ösym puanimla arasında nerdeyse 50 60 puan var yani ortalamam tutsada yatay geçiş yapamazmiyim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # emrah 12-09-2014 16:12
Meslek liselerinden direk üniversiteye geçenler yatay geçiş yapabiliyormu ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # emrah 12-09-2014 16:13
Meslek lisesinden direk geçiş yapanlar yatay geçiş yapabiliyormu ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # barış 19-09-2014 11:26
teknoloji fakültesinde okuyorum yatay geçişle başka bi ile geçmek istiyorum ama geçmek istediğim ilde sadece mühendislik fakültesi var ortalamam sıkıntı değil yüksek tutmuştum ama teknolojiden mühendisliğe geçerken bi sıkıntı oluomu
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # mete 23-09-2014 14:24
Ben mete ankara üniversite sinde hukuk okuyorum ancak buraya hem şehir hem kalmis hem de yurdunu begenmedim. Bu yüzden İstanbul hukuk ya da marmara hukuk a geçmek istiyorum 1. Sinifta okumaktayim yatay geçiş yapabilir miyim ? Ki diyelim ki oldu. Burda kyk yurdunda kaliyorum orda bana yurt cikar mi. .?Ayrıca hukuk okumak ta istemiyorum eğer istersem yukarıdaki sorulardan bagimsiz olarak istanbul psikoloji te geçiş yapabilir miyim.. Şimdiden Yardimci olanlara teşekkürler.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+2 # Salih selçuk 03-10-2014 19:31
DGS ile Doğu akdeniz üniversitesi inşaat mühendisliğine yerleştim. Türkiyede bir üniversiteye yatay geçiş yapabilirmiyim.? yapabilirsem nasıl bir yol izlemem veya hangi şartları yerine getirmem gerekiyor
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # Samet 13-10-2014 13:45
Özel bi üniversitede hukuk birinci sınıftayım. Bu sene başladım ve ara dönemde herhangi bir devlet okuluna geçiş yapmayı düşünüyorum bu mümkün mü?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # yasin 20-10-2014 11:30
Ben eskisehirde ilahiyat okuyorum. Tarih bolumune gecmek istiyorum. Bilgi veririmisiniz ne zaman gecebilirim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Eda 12-11-2014 11:53
Yatay geçiş yapmak istedigim üniversitenin yerlestirme puaniyla benimkisi tutmuyor. Ege Üniversitesi yerleştirme puanini dikkate alıyor mu?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Nalan 22-11-2014 20:18
Dokuz Eylül Üni'de Almanca Öğretmenliği okuyorum. Bölüm birincisi olarak en yüksek puanla yerleştim. Hacettepe Üni'ye aynı bölüme yatay geçiş yapmak istiyorum. 4 üzerinden 3.5 ortalaması isteniyor bunu yapabilir miyim bilmiyorum ama Dil 1 puanım değerlendirmeye alınmıyor mu? Beni aydınlatıcı.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+3 # ümit 25-11-2014 21:14
Ben gecen sene giresun üniversitesinden elazig üniversitesine merkezi yerleştirme puanı ile geçiş yaptım ama pişman oldum geri dönmek istiyorum merkezi yerleştirme puanı ile geçişte bi sınır varmı bu sene tekrar yapabilir miyim ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+2 # ESRA 14-12-2014 21:24
DGS İLE ÖZEL ÜNİVERSİTE KAZANDIM 1 YIL SONRA DEVLETE GECEBİLİRMİYİM.YOKSA SADECE YGS İLE KAZANANLAR MI GECİŞ YAPABİLİR.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # Hasan 01-01-2015 21:22
Önlisans bitirip kamu dahilinde çalışmaya başlama gibi bi durumumuz olsa okuduğum lisans proğramının 1. Yarıyıl sonunda yatay geçiş yapabilirmiyim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Emin Iskander 10-01-2015 04:09
Merhaba,

Eğer bir kredi ihtiyacınız var mı? Biz muhtaç yardım ana amacı ile sertifikalı akredite kredi kredi şirketi vardır. Biz 2 % faiz oranı $ 15,000,000,00 maksimum kredi aralığı $ 5,000.00 minimum kredi sunuyoruz. Eğer ilgileniyorsanız Yani, sadece e-posta yoluyla bize ulaşın:

Web sitesi: Sgrmarketerscompany.webs.com

içtenlikle
yönetim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Duygu 09-02-2015 21:23
Merhaba
Benim ilk dönem not ortalamam 2.87 ikinci dönem not ortalamam 3.5-4 arası olduğu taktirde 2.87 lik ortalamamın yatay geçişte fazla bir etkisi olur mu?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # Mrs. Veronica 22-02-2015 17:00
Merhaba
Ben Veronica Clinton yönetimi Direktörü (MD) özel kredi ev Limited, acil mali yardım ve olanlar yüzünden düşük kredi puanları, işletme kredileri, eğitim kredisi, taşıt kredisi, ev kredileri, şirket kredileri ve daha fazla, bankalardan kredi verilmedi ihtiyacı olanlar için borç, kayıtlı bir şirket olduğunu veya bir borç veya ücret ödemek istiyorum, ya da eğer daha önce sahte tefeciler tarafından scammed mı? Tebrikler sen şimdi doğru yerde, özel kredi ev Limited, % 2 çok düşük faiz oranı ile kredi sağlayan güvenilir kredi şirketi, tüm sorunların sonuna geldik. Biz gizli yardım sağlamak ve kredileri teklif istekli olacağını bildiren bu orta kullanıyorsunuz. Bize bugün e-posta ile ulaşın: veya
Çok seviyorum
Bayan Veronica Clinton
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # hüseyin 24-02-2015 12:40
artık hazırlık sınıfı da dahil yatay geçiş var diyorlar 2014 de girmiş yasa gibi bişey
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Sallie 16-03-2015 23:33
I am not sure where you're getting your information, but great topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for fantastic info I was looking for this information for my
mission.

Also visit my blog; tab generic
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+3 # miray 22-03-2015 12:15
d3p
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # miray 22-03-2015 12:16
merhabe benaçıkögertim kamu yönetimi bölümü 1. sınıf ögrenciyim . geçen dönemden 3 tane başarısız oldugum ders var yatay geçiş için atılılm üni 3 derse kadar bırakmış olabilir şartı in açıkögretimdeki ler içinde geçerlimi?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # Nur 25-03-2015 14:37
Eyer altan 5 dersimiz kalmısa geçişimize engelmi Bölümü değişyirmek istiyorumAlıntı:
Altan dersim varsa
ama altan dersim var nasil olcak nolur cevap verin soruma
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # tuğba 25-03-2015 22:08
iki yıl önce yatay geçişle bir okul kazandım fakat kayıt yaptırmadım şimdi ise sınava girdim ama barajı gecemedim yatay geçiş hakkım varmı benim bu hakkımı şimdi kullanabilirmiyim bilen varmı
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # vahap ekin 02-04-2015 00:10
Anadolu teknik Lisesi okuyorm bulunduğum şehirden başka Bi şehire yatay geçiş yada şehir seçme gibi bi alternatifim varmı.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # vahap ekin 02-04-2015 00:12
Liseden üniversiteye yatay geçiş yaparken şehir seçme gibi bi alternatifim varm.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # loan jefferson 13-04-2015 09:19
Bir kredi ihtiyacınız var MUSUNUZ? veya borç ödemek için kredi gerekiyor ya da faturaları artık endişe ve eğer öyleyse, lütfen bize ulaşın:

isim: ....
Kredi Tutarı gerekli: ...
Devlet: ....
ülke: ...
telefon numarası: .....
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # esra 02-05-2015 01:39
Ben suan ucuncu sinifim yatay gecis yapabilir miyim hazrlik.var universitemde ve olmayan bi okula gecebilir miyim bna bilgi verebilir misiniz ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # ayse 16-05-2015 18:00
YATAY geçiş yaptığımız üniversitede şartlı olarak geçilen dersleri tekrar almam gerekir mi ? Bununla ilgili yeni bir kanun çıktığını duydum
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # hayat 18-05-2015 02:27
yurt dışında okuyorum türkiyeye özel üniversitelere yatay geçiş yapmak istiyorum ancak suanki okula ösym ile gelmedim ve buraya okamaya gelmeden önce sınava ğirmedim şimdi geçiş yapmam için bu sorun olur mu?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Nevra 07-06-2015 12:02
Kktc hukuktan türkiyeye ortalama ile yatay geçişte ilk 150 binde olma koşulu aranacak diye yeni bir yasa cıktı , ben 2014 girişliyim ve 150 binden düşük başarı sıralamam bu durumda gecis yapamayacak mıyım kanunda 2015 yılından itibaren yerleserek kayıt yaptıranlar için yazıyor yök sekreterliği ise sizin icinde gecerli bu kanun diyor lütfen yardımcı olabilirmisinz. Tesekkürler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # fidan 20-06-2015 15:02
Sadece ganoyla alan osym puanina bakmayan okullar hangisleridir
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # nur 13-07-2015 01:16
Mustafa kemal üniversitesi kamu yönetimi 1. Sınıf ogrencisiyim üniversitemize merkezi. Yerleştirme puanimla yatay geçiş yapmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursaniz sevinirim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-3 # aslı 29-07-2015 00:31
Merhaba;
Ben yatay geçiş için ege üniversitesine başvuruda bulundum hala sonuçlar belli olmadı fakat olumlu olursa ve ben kaydı yaptırsam ama ders döneminde gitmeyip kendi okuluma devam edebilir miyim?Konu ile ilgili desteğiniz bekliyorum.
İyi ÇAlışmalar.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # taner 18-08-2015 17:11
merhaba;
yatay geçişte iki yere başvurduk diyelim birinin sonucu belli oldu kayıdı yaptık diyelim daha sonra diğer üniversiteyide kazandiğimizda kaydımızı silip diğer üniversiteye kayıt yapabilirmiyz ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # ege 22-08-2015 16:55
merhaba akdeniz arkeolojiden marmara işletmeye geçmek istiyorum sene sonunda ganoyla geçebilir miyim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # Aysegul 28-08-2015 01:21
Yatay geçiş için başvuru yaptım ama değerlendirmeye eksik evrak diyerek alnmadim ama evragim staj evragim ve be staji bitirmeden olduğu için evrakdan dolayı secilemedim başka bir şansım imkanım varmı
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # huseyin 04-09-2015 13:10
Yatay gecis hakki kazandim. Kaydimida yaptim ama. Iptal etmek istiyorum. Daha kayitlar devam ediyor. Yedek alinabilir yani. Iptal edebilir miyim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
+1 # Nejla 18-09-2015 19:19
Optisyenlim bölümü kazandım yg1 ile giriş yaptim dikey gecisle yada yatay gecisle ygs2 puan turunde olan mesela hemsirelik bir bolume gecebilirmiyim
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # robert 24-09-2015 09:28
30 dakika içinde% 3 seviyesinde hızlı ve acil krediler bugün olsun. E-posta yoluyla detaylı bilgi için bugün bize ()
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # Emre 01-10-2015 19:17
Ben yatay geçiş é başvurdum kabul oldum fakat benim 4 dersim var toplam da geçiş yaptığımda 15 ders çıkıyor ben geri çekilmek istesem okuduğum okul da ise ders kayıtları bitse nasıl bir işlem olur yardımcı olurmusunuz?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # idris cana 03-10-2015 15:12
dgs ile yerleştiğim bölümden 17 dersten muafım vede güz doneminden aldığım ders sayısı 8 bu dönemin sonunda yatay geçiş yapabilir mıyim 2 sınıftan başlatmışlar
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # ömer 05-10-2015 20:51
mrb benim birtane alttan dersim olmasına rağmen yatay geçiş başvurusunda bulundum ve kabul edildi. bütün işlemlerim halloldu kaydımıda yaptm. ders kaydını okul açıldıktan sonra bize haftaya gelin dediler ve 10 gün sonra ders kaydına gittim ama bana alttan dersin var yapamayz dediler kaldm ortada napcam bilmiyorum lütfen biri bir cözüm yolu göstersin...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
-1 # ebru 06-10-2015 15:59
hemşirelikten mühendisliğe geçiş varmı 1 sınıftayım
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # ilayda 11-10-2015 10:25
tıp 1.sınıf öğrencisiyim. yatay geçiş yaptığımda seneye tekrardan 1.sınıf mı okumam gerekir? yoksa 2 den devam mı?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 
 
0 # onur 10-11-2015 00:21
Oldugum bolum i.ö hem baska üniye hemde baska bolume gecebilir miyim ?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.