banner

İstanbul Arel Üniversitesi, öğrencilerine Avrupa’nın kapılarını açıyor
 

İstanbul Arel Üniversitesi öğrenim ücretleri ne kadar? Arel'de hangi fakülte ve bölümler var? Öğrencilere sunduğu olanaklar neler? İşte İstanbul Arel Üniversitesi hakkında merak edilenler;

İstanbul Arel Üniversitesi’nin Avrupa Gönüllü Hizmeti ile Avrupa’da 2-12 ay arasında gönüllülük imkânı sağladığını belirten İstanbul Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Çivi, “Erasmus+ Türkiye yürütücüsü olan Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından gönderen kuruluş, ev sahibi kuruluş ve koordinatör kuruluş olarak akredite edilen Üniversitemiz, 2015 yılı itibari ile kurduğu ve kuracağı ortaklıklar ile Türkiye’den gençlerimizi yurt dışına gönderirken, yurt dışından gelecek olan gönüllülere de ev sahipliği yapacak” diyor.

Arel Üniversitesi hakkında bilgi alabilir miyiz?

İstanbul Arel Üniversitesi 2007 yılından bu yana Tepekent Yerleşkesi ile Büyükçekmece’de eğitim ve sosyal yaşamı birleştiren yeni bir kent yarattı. 400 yatak kapasiteli villa yurtlarda konaklayan öğrenciler ortak çalışma alanları, kafeteryalar, yarı olimpik yüzme havuzu ve çeşitli spor merkezleri ile Arel’li olmanın konforunu ve ayrıcalığını mutlulukla yaşıyor.

65.000 m² kapalı alandan oluşan Tepekent Yerleşkesi’nde 4 yıllık eğitim veren fakülte ve yüksekokullar bulunuyor.

800 kişilik konferans salonu, 500 kişilik tribünlere sahip voleybol,  basketbol ve hentbol spor salonları, yarı olimpik kapalı ve açık yüzme havuzları, fitness salonu, modern ve geniş alanlara sahip kafeteryalar mevcut. 2000m2’lik kulüp merkezlerinde yaşamın her alanına ilişkin eğitimler verilmektedir.

Ayrıca 2 yıllık ön lisans programlarının ve yüksek lisans ile doktora eğitimlerinin verildiği İstanbul’un merkezinde Sefaköy’de bulunan bir kampüsümüz daha mevcut.

Üniversitenizin öne çıkan özellikleri nelerdir?

Diploma Eki Ödülü: Üniversitemiz Bologna Süreci’ne uyumlu olarak oluşturduğu akademik programları ve bununla ilgili yaptığı çalışmalarıyla Avrupa Komisyonu tarafından verilen prestijli belge niteliği taşıyan ve verilen eğitimin mükemmelliğini ifade eden diploma eki etiketi ödülünü almıştır. Bu sayede Avrupa genelinde başarılı bir şekilde uygulanan, tek kredi sistemi AKTS (Avrupa Kredi Transfer Sistemi) ile yerli ve yabancı bütün öğrencilere kolayca okunabilen ve karşılaştırılabilen derecelendirme sisteminin uygulanmasını sağlıyor.

Tüm akademik ve idari personeli ile ülkemizi dünya ülkeleri arasında layık olduğu saygınlığa ulaştırmayı ilke edinen İstanbul Arel Üniversitesi, ulusal değerlere sahip, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açık, araştıran, küresel düşünebilen, evrensel değerlere saygılı gençler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Ücretsiz servisler ile Ana Kampüs’e ulaşım: İstanbul Arel Üniversitesi Sefaköy Yerleşkesi Sefaköy metrobüs durağından yürüme mesafesinde. Tepekent Yerleşkesine ise Metrobüs son durağı olan TÜYAP’tan ücretsiz ring servislerimiz ile öğrencilere rahat ve hızlı ulaşım imkanı sağlıyor.

Öğrenci Kulüpleri: Sosyal hayatın öğrenciler için daha başarılı ve daha mutlu olmalarında etkili olduğu bilincinde olan İstanbul Arel Üniversitesi, öğrenim yılı içinde öğrencilerinin sosyal ve kültürel aktivitelerini özgürce gerçekleştirmelerine imkân sağlıyor. Bu kapsamda Öğrenci Kulüpleri sanatsal, kültürel ve sosyal nitelikte birçok etkinlik düzenliyorlar.

Arel Üniversitesi’nde öğrenciler sosyal bir amaca hizmet etmek ve birbirinin tekrarı olmamak şartıyla istedikleri kulübü kurabiliyor  veya üye olabiliyor. Üniversitede var olan 52 öğrenci kulübüne  “Öğrenci Kulüpleri ve Liderlik” ofisi sağlıklı kulüp yönetimi konusunda destek sağlıyor. Öğrenciler, kulüplerinin düzenledikleri organizasyonlar ile (festival, gezi, tiyatro, konferans, sempozyum, panel vb.) sosyal ve kültürel yaşamdan kopmadan Arel’li olmanın ayrıcalığını yaşıyorlar.

Uluslararası alandaki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Avrupa Komisyonu’nun Erasmus+ Programı kapsamında Gençlik Programları altında yürütülen Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) projeleri 17-30 yaş arası gençlere hiçbir ön şart (dil, öğrenci olmak, not ortalaması vb.) aramaksızın 2-12 ay arasında Avrupa ve ya başka bir dünya ülkesinde gönüllülük imkanı sunuyor.

Erasmus+ Türkiye yürütücüsü olan Avrupa Birliği Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından gönderen kuruluş, ev sahibi kuruluş ve koordinatör kuruluş olarak akredite edilen üniversitemiz, 2015 yılı itibari ile kurduğu ve kuracağı ortaklıklar ile Türkiye’den gençlerimizi yurt dışına gönderirken, yurt dışından gelecek olan gönüllülere de ev sahipliği yapacak.

ÖĞRENCİLER VİLLA YURTLARDA YAŞIYOR

Yurt ve barınma olanaklarınızdan bahsedebilir misiniz?

İstanbul Arel Üniversitesi, Büyükçekmece Tepekent Yerleşkesi’nde, her biri ortak kullanımlı havuzlara sahip 20 villada öğrencilere konaklama imkanı sunuyor. Bu Öğrenci Evleri, güvenlik ve sağlık birimleri, kapalı ve açık ortak yaşam alanları, yarı olimpik açık yüzme havuzu, futbol halı sahası, açık basketbol sahası, açık voleybol sahaları, kafeterya, tüm odalarda buzdolabı, ortak alanlarda televizyon erişimi, kablosuz internet ve diğer teknik donanımları ile öğrencilere konforlu ve kaliteli yaşam standardı getiriyor.

Kız ve erkek olarak ayrı ayrı konuşlandırılmış olan Öğrenci Evleri toplamda 400 yatak kapasiteli ve 1, 2, 3 kişilik oda kapasitelerine sahip. Arel Öğrenci evlerinde konaklayan öğrenciler şehir merkezi ve kampüs arasında İstanbul Arel Üniversitesi tarafından sunulan ring servisler ile ulaşımlarını rahat, hızlı ve sorunsuz halde gerçekleştirebiliyor.

ARELKAM İLE STAJ VE İŞ İMKANI

Öğrencilerinize sunduğunuz staj ve iş imkanları hakkında da bilgi alabilir miyiz?

Çift ana dal ve yan dal imkânı ile başarılı olan öğrencilerine tercihlerine göre ikinci bir eğitim-öğretim dalında lisans diploması ve yan dal sertifikası almalarını sağlayan Arel Üniversitesi tüm öğrencilerini mezun etmekle kalmayıp Kariyer merkezi (ARELKAM) ile üniversite sonrası yüksek oranda işe yerleştirme olanakları sunuyor. 2000’in üzerinde çözüm ortağı ile danışmanlık hizmetlerini yürüten ARELKAM öğrencilerine doğru kariyer planlaması yapabilmeleri için eğitim-öğretim süresinde staj ve iş imkânları yaratıyor.

Üniversitenizin yabancı dil, sosyal, kültürel, sportif ve diğer olanakları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

İstanbul Arel Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde yer alan İngilizce Hazırlık Programı’nda, yabancı dil öğretiminin özgün mantığına bağlı kalınarak çağdaş tüm yeni gelişmeler ve bilimsel çalışmaları göz önüne alınarak öğrencilerine özel bir İngilizce Hazırlık Eğitim Programı tasarlanmış ve uygulamaya konulmuştur. Öğrencilerimiz, amaç ve hedefleri ile birlikte dil öğreniminden beklentileri doğrultusunda üç temel gruba ayrılırlar. Böylelikle amaç ve eylem birliği içerisinde olan öğrencilerimize hitap edecek seviyelerde dil öğretim programları tasarlanır ve başarıyla yürütülmesi hedeflenir.

Sportif anlamda; Okul takımlarımız “Üniversite Sporları Federasyonu” tarafından düzenlenen üniversitelerarası spor karşılaşmalarında ve diğer üniversite organizasyonlarında İstanbul Arel Üniversitesini temsil ederler. Üniversite Sporları Federasyonuna bağlı spor karşılaşmalarında;

Erkek Basketbol Takımımız 1. Lig,

Kadın Basketbol Takımımız 1. Lig

Erkek Futbol Takımımız 1. Lig,

Kadın Voleybol Takımımız Süper Lig,

Erkek Voleybol Takımımız 1. Lig'de mücadele etmektedir.

Yine bu anlamda bünyemizde yarı olimpik yüzme havuzu 25 m. boyunda, 12,5 m. eninde, 2,00 m. sabit derinlikte ve 6 kulvarlı olup, 300 oturma kapasiteli tribünü bulunmaktadır.

AREL ÜNİVERSİTESİ -KÜNYE

Kuruluş Tarihi: 2007

Kurucusu: Kemal Gözükara

Araştırma Merkezi Sayısı:6 (ARELBAP- AWO- ARELSEM, ARELKAM, ARELUZEM, ARELPDR)

Fakülteler: Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi

Yüksekokullar: Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları: 1 Meslek Yüksekokulu

Enstitüler: Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yeni Açılacak Bölümler:

Lisans: Gastronomi, Sivil Hava İşletmeciliği, Pilotaj

Ön lisans: Odyometri, Turizm ve Rehberlik

Toplam Öğrenci Sayısı: 15.565

Bu Yıl Alınacak Öğrenci Sayısı:  Lisans: 1960 Ön lisans: 3500 olarak planlanmaktadır.

İstanbul Arel Üniversitesi Öğrenim Ücretleri:  Fakültelerimiz ve 4 yıllık eğitim veren yüksekokullar; 21.930- ile 15.050 arasında değişkenlik göstermektedir. Meslek Yüksekokulu fiyatlarımız ise; 9.406 TL- 10.588 TL

İletişim Bilgileri:

Tepekent Kampüs:

Türkoba Mahallesi Erguvan Sokak No:26 / K 34537

Tepekent - Büyükçekmece

İstanbul-Türkiye

Tel: (0850) 850 27 35 Faks: (0212) 860 04 81

Sefaköy Kampüs:

Kemalpaşa Mah. Halklalı Cad. No:101 3495 Sefaköy- Küçükçekmece –İstanbul

Tel: (0212) 540 96 96 Faks: (0212) 540 97 97

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.