banner

Rektör Erciyeş, kanserin genetik analizine ışık tutacak
İzmir Üniversitesi Rektörlüğünün yanı sıra İzmir Üniversiteleri Platformu Dönem Başkanlığı görevini de sürdüren Prof. Dr. Kayhan Erciyeş’in üçüncü kitabı, Alzheimer, diyabet ve kanser hastalıklarının genetik analizine ışık tutacak. Prof. Dr. Erciyeş’in kitabı dünyaca ünlü Springer Yayınevi tarafından basıldı.

kayhan_erciyesİzmir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kayhan Erciyeş’in üçüncü kitabı “Biyoinformatik için Dağıtılmış ve Sıralı Algoritmalar”, dünyanın en itibarlı yayınevlerinden biri olan Almanya merkezli Springer Yayınevi tarafından basıldı. Yüksek lisans ve doktora derecesinde verdiği eğitimlerin yanı sıra İzmir Üniversiteleri Platformu dönem başkanlığı görevini de devam ettiren Rektör Erciyeş’in son kitabı, Alzheimer, diyabet ve kanser hastalıklarının genetik analizine ışık tutacak algoritmalar konularını da işliyor.

Gelecekteki çalışmalar için başlangıç noktası

Prof. Dr. Kayhan Erciyeş son çalışmasında, DNA ve protein sekanslarının analizi ve ayrıca protein ağlarının analizi için kullanılan algoritmaların açıklanması konularını işliyor. Algoritmaların yüksek boyuttaki verileri işlemek için paralel hale getirilmesi konusuna da değinen çalışma, DNA ve protein sekans analizi ve protein ağ analizini aynı kitapta buluşturan çok az örnekten biri olma özelliğini taşıyor ve ayrıca 15 kadar yeni paralel algoritma öneriyor. Bu algoritmalar da bu konuda çalışmaya başlayacak araştırmacılar tarafından başlangıç noktası olarak alınıp geliştirilebilir bir özellik taşıyor.

Hastalık genlerinin oluşturduğu ağlar analiz edilecek

Tüm idari görevlerinin yanı sıra akademik çalışmalarını aksatmamaya özen gösterdiğini belirten Prof. Dr. Kayhan Erciyeş, özellikle tıp alanında gelişen teknolojinin insan genomunu çözümlemesi, hastalık genlerinin oluşturduğu ağların analiz edilmesi, Alzheimer, diyabet ve kanser gibi karmaşık hastalıkların daha iyi anlaşılabilmesi ve uygun ilaç tedavilerinin geliştirilmesi yolunda atılan önemli adımlardan biri olan çalışması hakkında şunları söyledi:

“Mutasyona uğramış genler mutasyona uğramış protein oluşturabiliyor ve birçok durumda hastalıklara sebep oluyor. Bu genlerin DNA’da bulunması, mutasyona uğramış proteinlerin oluşturdukları ağ kümelerini bulmak, tekrar eden DNA sekans örüntüleri ki bunların da Alzheimer, diyabet ve kanser türlerinde arttığı gözlenmiş, organizmalar arasında genetik ilişkilerin bulunması hastalıkların yayılma tandansını tahmin etmekte kullanılıyor ve bu konudaki algoritmalar da kitapta işleniyor.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.