banner

Bahçeşehir Üniversitesi mezunlarından görkemli veda
Yenilikçi eğitim anlayışı ve uluslararası gücüyle global bir eğitim kurumu olma yolunda hızla ilerleyen Bahçeşehir Üniversitesi, bu yıl 16’ıncısını gerçekleştirdiği mezuniyet töreninde öğrencilerin görkemli vedasıyla 2015-2016 eğitim yılını kapattı. Sinan Erdem Arena’da gerçekleştirilen törende mezuniyet sevinci ve son günlerde yaşanılan terör olaylarının ardında bıraktığı üzüntü bir arada yaşandı.
bahcesehir_uni_1Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın’ın buruk konuşmasıyla başlayan törende Yalçın, “Bu mutlu günümüzde, yurdumuzun çevresinin adeta bir ateş çemberi içinde olduğu gerçeğini görmekten derin üzüntü duymaktayız. Ülkemizin bütünlüğü uğruna şehit olan vatan evlatlarının ve terörün hayattan kopardığı yurttaşlarımızın acıları kalplerimizi kanatıyor. Aziz şehitlerimize ve kaybettiğimiz yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine sabır ve Türkiye’mize baş sağlığı diliyorum. İnanıyoruz ki insan haklarına ve düşünce özgürlüğüne saygı duyan; farklı kültür, inanç ve düşüncelerin dünyayı güzelleştirdiği bilinciyle en zor dönemlerde bile birlik ve dirlik içinde kalmayı başaran Türkiye’miz, hangi düşmanlıklarla karşılaşırsa karşılaşsın daima güçlü ve etkin kalacak; sonsuza kadar daima mağrur, mutlu ve başı dik olacaktır” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.
Bölümlerin geçiti ardından mikrofonu devralan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, “23 bin mezunumuz sizlerle birlikte 30 binlere yaklaşıyor. 30 bin mezun üniversite yaşamında belki çok büyük rakam değildir ama 18 yıllık genç bir üniversite için büyük bir rakamdır. Rakamın 300 binler 3 milyonlar olması büyük bir şey ifade eder ama eğer birliktelik ve beraberlik yoksa oradan bir güç elde edemiyorsak o bir şey değildir. Biz mutlaka birlikte olacağız, beraber olacağız” diyerek birlik mesajı verdi ve sözlerine şöyle devam etti:
enver_yucel_mezuniyet“Dünyanın temelinde üç sorun var. Türkiye’nin sorunları gibi dünyanın sorunlarıyla da ilgilenin. Dünyada yoksulluk var, gelir adaletsizliği var. Bunun çözümü sizin çok çalışmanız ve girişimci olmanızla mümkündür. Dünyanın büyük ikinci problemi, çevre etik ve ahlak değerleridir. Bunlara mutlaka duyarlı olun. Hiçbir zaman ilgi ve alakanızı bunlardan esirgemeyin. Üçüncüsü ise bugünkü dünyada yaşadığımız en önemli sorunların da başında gelen birlikte yaşam kültürüdür. Birlikte yaşayamıyoruz. Bölgenize bakın, dünyaya bakın. Birlikte yaşam kültürünü bu dünyada egemen kılmamız lazım. Bu dünyada adil ve eşit olmamız lazım. Nereden kaynaklanacağız? Medeniyetimizden, kültürümüzden, coğrafyamızdan. Geçmişimizden aldığımız değerler sizlere yeter artar bile. Bakın geçmişimize, dünyada büyük bir imparatorluk olduğumuz zaman hiçbir yerde emperyal kültürü egemen yapmak istemedik herkes diliyle diniyle herşeyiyle özgürdü. İşte biz yarının dünyasını böyle algılıyoruz ve böyle olmasını istiyoruz. Bu çalışmalarla birlikte Bahçeşehir Üniversitesi dünyada büyüyor. Emin adımlarla gidiyoruz uğraşıyoruz çünkü Türkiye’mizin ve dünyanın yapılacak çok işi olduğuna inanıyoruz. Bizler bu uğurda gecesini gündüzüne katan akademisyen arkadaşlarla özgürlüklere dokunulmaksızın uğraş veriyoruz ve mütevelli heyetiyle birlikte can-ı gönülden çalışıyoruz. Üniversitemizi büyütüyoruz daha da kaliteli olması için gayret ediyoruz. 
Ben şununla bitirmek istiyorum ülkemizde bu sorunlar aşılacaktır. Bu sorunlar için elimizden gayreti gösteriyoruz ve yapacağız”. Mustafa Kemal’in gençliğe hitabının ilk cümlesiyle konuşmasını sonlandıran Yücel, salondakilerden büyük alkış aldı.
Üniversitede bu yıl, 404 ön lisans, 2180 lisans, 1857 yüksek lisans öğrenci mezuniyete hak kazandı. 6 öğrenci ise doktora ünvanını alarak akademisyenlerin arasına davet edildi.
2016-2017 öğretim yılına yeni kampüsler ve bölümlerle başlayacak Bahçeşehir Üniversitesi, 12 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında aday öğrenci ve velilere, tercih ve tanıtım desteği verecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.