banner

Bilim, sanat ve tasarımı buluşturan projeler İstanbul Ayvansaray Üniversitesi’nde
Sürekli yükselen grafiği ile dikkat çeken İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, bilim, sanat ve tasarım üçlüsünü inovasyon temelinde yeniden yorumlayarak, diğer vakıf üniversitelerinden farklılaşan bir eğitim veriyor. Üniversitenin sunduğu olanakları ve gelecek planlarını İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Doç. Dr. Tolga Yazıcı ile konuştuk.

tolga_yazici_ayvansarayİstanbul Ayvansaray Üniversitesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ana kampüsü Ayvansaray’da bulunan üniversitemiz; Merter, Yenibosna ve Altunizade olmak üzere 4 farklı merkezi lokasyonda konumlanmaktadır.
2016 yılında kurulan İstanbul Ayvansaray Üniversitesi, bilim, sanat ve tasarım üçlüsünü bir arada yeniden yorumlayarak inovasyon ve sürekli gelişimi hedefleyen, dönüşüm ve ilerlemeyi hızlandıracak öncü teknolojileri hayata geçirmeye odaklanmış bir şehir içi üniversitesidir.
Akademik alandaki çalışmalarımıza üniversitemizin kuruluşundan önce 2009 senesinde Plato Meslek Yüksekokulu ile başladık. 4 ön lisans programı ile başlayan okulumuz; bugün geldiği noktada 42 ön lisans programıyla Türkiye’nin en büyük meslek yüksekokullarından biri haline gelmiştir.

MESLEK TERCİHLERİ PROJESİ İLE GENÇLERE KARİYER REHBERLİĞİ
Önümüzdeki döneme yönelik plan ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Bu dönemin planlarının içerisinde her yıl olduğu gibi üniversitemizi geliştirmek ve ilerletmek mevcut. Açmayı planladığımız lisans bölümleri, öğrencilerle buluşacağımız birçok fuar, üniversitemizin ev sahipliği yapacağı bilimsel kongreler olacak. Her yıl da olduğu gibi bu yıl da bilim, sanat ve tasarımı bir araya getirebileceğimiz projeleri gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisindeyiz.
Geçen dönem başladığımız ve bu dönem içerisinde gelişimine destek olduğumuz bir diğer projemiz ise; Meslek Tercihleri. Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz projemizin temellerini geçen dönem attık. Yıllardır öğrencilerin doğru tercih yapmaları konusunu hep tartıştık ve buna sağlıklı çözüm üretmeye gayret ettik.
“Meslek Tercihleri” projesi ile üniversite tercihi yapacak öğrencilerin kariyer yolculuklarına daha bilinçli bir şekilde başlamalarını sağladık. Tüm öğrenciler proje kapsamında sektör deneyimi olarak profesyonelleri dinleme şansı bulup, bölüm öğrencilerinin de tavsiyeleri ile meslekler hakkında detaylı bilgilere kolayca ulaşabiliyorlar. Şu an portal içerisinde 200’e yakın meslek bulunmakta, her geçen gün ise yeni mesleklerin videolarını ekleyerek öğrencilerimize bu anlamda daha faydalı olmaya çalışıyoruz.

platoTÜM ÖĞRENCİLERE BURS İMKANI
Kampüslerinizde sosyal, kültürel ve sportif imkânları hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca öğrencilerinize sunduğunuz burs olanaklarından bahsedebilir misiniz?
Kulüp aktivitelerinde önceliğimiz öğrencilerimizin eğilim ve istekleri. Öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda aktiviteler düzenleniyor, ilgi alanlarına göre de kulüpler kuruluyor. Bizde kendilerini geliştirmeleri için elimizden gelen desteği elbette sağlıyoruz. Kulüpler sayesinde öğrenciler takım çalışmasını öğreniyor, grup olarak karar alma mekanizmalarını geliştiriyor, kişisel gelişimlerinde bulunacak organizasyonlar yapıyorlar.
Üniversitemiz makul bir ücretle, kaliteli eğitim sunmakta ve başarıyı burslarla ödüllendirmektedir. Bu nedenle gerçek anlamda başarılı olup, bursu hak eden tüm öğrencilerimize desteğimiz sonsuz. Üniversitemizde öğrencilerimizin tamamı burslu okuyor. Bu sene de aynı burs imkanlarını öğrencilerimize sağlayacağız ve tamamı burslu kontenjanlar sunacağız.
Öğrencilerimizin eğitim hayatına her durumda devam edebilmeleri için verdiğimiz bursu başarısız oldukları durumlarda kesinlikle ellerinden almıyoruz. Şehit, gazi eş ve çocukları da bizler için ayrı yere sahip. Onlara da sunduğumuz ilave geniş burs imkanları ve ödeme kolaylıkları mevcut.

ULUSLARARASILAŞMADA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ
Uluslararası anlaşmalara ve değişim programlarına yönelik çalışmalarınızı aktarabilir misiniz?
İstanbul Ayvansaray Üniversitesi eğitimde uluslararasılaşmanın önemine inanan bir üniversitedir. Öğrencilerimizin hayata hazırlandığı bu dönem içerisinde kendilerini geliştirme adına yurtdışı eğitimine sevk ediyoruz.
Uluslararası eğitimi destekliyoruz ve her yıl uluslararası ofis bünyesinde çalışmalarımızı artırıyoruz. Bu kapsamda yurtdışı eğitim etkinlikleri ve fuarlarına katılıyor, yabancı üniversitelerle eğitim işbirliği alanında protokoller gerçekleştiriyoruz.
Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerimizi Erasmus+ öğrenme ve staj hareketliliği ile bir ya da iki dönem Avrupa’da eğitim ve staj imkânlarından faydalanmaları için teşvik ediyoruz.

Öğrencilere ne tür önerileriniz olur?
Eğitim başarıya giden yolun, sevilen işi yaparak üretime katkıda bulunmanın ve mutlu vatandaş olmanın anahtarıdır. Bunun için hayal dünyalarını geniş tutmalarını ve hedeflerine ulaşmak için mutlaka çok çalışmalarını ve asla yılmamalarını öneririm.
Ne mutlu bizlere ki, eğitim sayesinde, gençlerimizi; ayakları yere sağlam basan, daha iyiyi ve daha fazlasını öğrenmek için yılmadan çalışan kişilere dönüştürmekte büyük bir payımız var.
Yıllar sonra geriye baktığımızda, mezun öğrencilerimizi, dünyanın dört bir yanında, sevdikleri işi iyi yapıyor olduklarını görmek bizim için en büyük mutluluk kaynağı olacaktır.

KÜNYE
• Kuruluş Tarihi: 2009
• Kurucusu: Doç. Dr. Tolga Yazıcı
• Fakülteler: Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi,
• Yüksekokullar: Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Plato Meslek Yüksekokulu
• Enstitüler: Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü
• Aktif Öğrenci Sayısı: 5061
• Akademik Personel Sayısı: 160
• İletişim Bilgileri: Ayvansaray Cad. Ayvansaray Mah. No:45, 34087, Balat – İstanbul 444 76 96

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.