banner

Girne Amerikan Üniversitesi’nden “Global Kampüs” imzası
Girne Amerikan Üniversitesi ile ABD Arizona Devlet Üniversitesi arasında “GLOBAL KAMPÜS” işbirliğine imza atıldı. Covid-19 nedeniyle yerinde eğitim görmek isteyen öğrencilere büyük bir eğitim fırsatı sunan işbirliği sayesinde; ABD’de okumak isteyen ancak salgın sebebiyle bunu yapamayan öğrenciler, dünyada en az vakanın görüldüğü Kıbrıs’ta hayallerine kavuşabilecek. İşbirliği kapsamında lisans, yüksek lisan ve doktora seviyesinde 150 program açılacak. Kayıtlar 1 Haziran’da başlıyor.


gau_arizonaGirne Amerikan Üniversitesi (GAU) 35. yılında büyük bir başarıya ve ilke imza attı. KKTC’nin ilk özel üniversitesi GAU, dünyanın en iyi 100 listesinde bulunan köklü devlet üniversitelerinden Arizona Üniversitesi ile global kampüs ortaklığı gerçekleştirdi. GAU Kıbrıs Yerleşkesi Sağlık Fakültesi Konferans Salonu’nda bugün gerçekleşen basın toplantısında, ortaklığın detaylarına ilişkin bilgiler veren GAU Kurucu Rektörü Dr. Serhat Akpınar; “Korona salgını, dünyanın en iyi üniversitelerini, dünyadaki güvenli ülkelerde kampüs oluşturmaya itiyor. Bu ortaklık için yaklaşık 2 yıldır çalışıyoruz. Salgın bu süreci hızlandırdı. Üniversitemize hem ABD’den hem de birçok dünya ülkesinden yoğun ilgi olacağına inanıyoruz. Arizona Üniversitesi gibi son derece başarılı bir akademik kurumla global ortaklık yapmaktan mutlu ve gururluyuz” dedi.

“Bugün itibariyle GAU olarak, Arizona Üniversitesi Kıbrıs Kampüsü adı altında yola devam edeceğiz” 
Toplantıda işbirliğine dair detayları aktaran GAU Kurucu Rektörü Dr. Serhat Akpınar; “Covid-19 salgını süresince tüm dünyada işleve giren seyahat kısıtlamaları, ertelenen okul açılışları ve değişen vize kuralları göz önüne alındığında yurt dışında eğitim hayali olan öğrencilerin bu hayallerine ulaşmakta sorunlar yaşayacağını, bu karanlık dönemin üstesinden gelebilmek adına üniversitelerin dayanışmasının her zamankinden daha önemli olacağını gördük. Ve yurt dışında eğitim hayali kuran gençlere hayallerini sunmak için Arizona Üniversitesi ile inovatif ve vizyoner bir işbirliğini hayata geçirdik. Bugün itibariyle GAU olarak, Arizona Üniversitesi Kıbrıs Kampüsü adı altında yola devam edeceğiz. Kıbrıs bugün 150 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 85’i yurtdışından geliyor. Global Kampüs ile daha fazla öğrenciye kaliteli eğitim verme şansımız olacak. Bu işbirliği hem üniversitemiz hem de ülkemiz adına büyük bir başarıdır” dedi. 

 

“Girne Amerikan Üniversitesi ile Arizona Üniversitesi arasındaki ortaklık, topluluk hissi yaratacak” 
Arizona Üniversitesi Rektörü Robert C. Robbins tarafından yapılan açıklamada; “Global Kampüs ortaklığı, günümüzde Covid-19’un neden olduğu hareket zorluğunun çözülmesine yardımcı olurken, aynı zamanda BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan dünyada erişilebilir ve kaliteli eğitim sağlama amacına ulaşmak için de anlamlı ve uzun vadeli bir çabadır. Bu ortaklığın aynı zamanda bir topluluk hissi yaratacağına da inanıyorum” dedi. 
Arizona Üniversitesi Küresel Kampüsler Dekan Yardımcısı Dr. Stephanie Adamson ise video konferans yolu ile yaptığı açıklamada; “KKTC’nin ilk özel üniversitesi ve akademik başarı geçmişi olan GAU ile aramızdaki çalışmaları resmiyete kavuşturmaktan dolayı çok heycanlıyız. GAU’nun 5 ana değerinden çok etkilendik. Bunlar, erişebilirlik, hız, geçerlilik, değer ve topluluk. Bu değerler Arizona Üniversitesi’nin Küresel Kampüs programları ile birebir örtüşüyor. O nedenle bu işbirliği sayesinde global eğitim seferberliğinde güçlü bir adım olacaktır” dedi. 

 

Global Kampüs öğrencilere 2 farklı seçenek sunuyor
Programa başvuran öğrenciler GAU kampüsünde okuyarak, Arizona Üniversitesi’nden Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora programını tamamlama fırsatı bulacaklar. Bir diğer seçenekteyse öğrenciler, Arizona Üniversitesi’nde veya Amerika’da herhangi bir üniversitede okuyabilecekleri tüm programlara 1 veya 2 yıl boyunca hazırlandıktan sonra Amerika’da eğitimlerine devam etme fırsatına sahip olacaklar. Kıbrıs kampüsü olarak Güz 2020 Dönemi için başvurular, 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren alınmaya başlayacak. 

 

Çift diploma imkanı

 

Programa kayıt olan öğrenciler derslerini başarıyla tamamladıkları taktirde Arizona Üniversitesi’nin diplomasına hak kazanacaklar. Yani bu program öğrencilere çift diploma imkânı sunacak. Öğrenciler Arizona Üniversitesi’nin derslerini online takip edecekler ve Arizona Üniversitesi’nin dijital kütüphanesi ve diğer kaynaklarına sınırsızca erişebilecekler. Ortak dersler ve yüz yüze akademik desteği GAU’den alınacak. GAU’nün imkânlarından; bilgisayar laboratuvarları, çalışma alanları, kütüphaneler, yurtlar, kulüpler ve öğrenci etkinliklerinden de faydalanma imkanı olacak. 

 

ABD’de herhangi bir üniversiteye geçiş hakkı

 

ABD’ye seyahat etme imkânı olmayan öğrenciler, eğitimlerini GAU kampüsünde tamamlayacaklar. Ya da eğitimlerine GAU’de başlayarak, 1 dönem veya 1 akademik yılın sonunda Arizona Üniversitesi’ne geçebilecekler. Öğrenci arzu ederse ABD’de herhangi bir üniversiteye de geçiş yapma hakkına da sahip olacak. 

 

10 bin dolar ile ABD’de yüksek lisans

 

Lisans programları için belirlenen ücret, 30 kredilik ders yükü için 7,000 Amerikan Doları olarak belirlendi. Yüksek Lisans programları için bu rakam yaklaşık 10,000 Amerikan Doları olacak. Öğrenci Arizona Üniversitesi’ne 1 dönem veya bir akademik yıl gitmek isterse yine bu belirlenen ücretleri ödeyecek. 

 

Arizona Üniversitesi Hakkında: 1885 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde kurulmuş ABD’nin önde gelen devlet üniversitelerinden biri olan Arizona Üniversitesi’nin; 45 binin üzerinde öğrencisi, 16 binin üzerinde çalışanı ve 3 binin üzerinde akademik personeli bulunmaktadır. Dünya sıralamasında 20 bin üniversite arasında ilk %1’de, dünyada ilk 100’de, Online Lisans Programlarında 11. sırada bulunan Arizona Üniversitesi’nin dünyada 130 farklı şehirde, 34 ülkede 36 üniversite ile akademik iş birliği bulunuyor. NASA’nın araştırma programlarına destek veren üniversite, 150’nin üzerinde akademik programa ve 2 binin üzerinde farklı ders seçeneğine sahip. 

 

Girne Amerikan Üniversitesi Hakkında: Kıbrıs’ın ilk üniversitesi olarak 35 yıl önce kurulan GAU bugün, 18 binin üzerinde mezun verdi. 135 farklı ülkeden öğrenciye ev sahipliği yapan GAU, ABD’nin yanı sıra Hong Kong, Sri Lanka, Moldova ve Türkiye’de de kampüslere sahip.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.