banner

Nilüfer “Eğitimde Fırsat Eşitliği” için söyledi
Türk pop müziğinin güçlü sesi Nilüfer “Eğitimde Fırsat Eşitliği” için söyledi.

Nilüfer “Eğitimde Fırsat Eşitliği” için söylediÜnlü sanatçı Nilüfer, 150 yıldır babası veya annesi vefat etmiş, maddi durumu yetersiz, yetenekli çocuklarımıza eğitimle yeni bir hayat armağan eden Darüşşafaka’nın yararına konser verdi. Konserden elde edilen gelir, Türkiye’nin dört bir köşesinden sınavla seçilen ve Darüşşafaka’da okuyan 1.000’e yakın öğrencinin eğitim, beslenme, giyim, barınma, sağlık gibi giderlerinin karşılanmasında kullanılacak.

Türkiye’nin güçlü seslerinden Nilüfer, 150 yıldır hayırseverlerin bağışlarıyla eğitimle yaşamları değiştiren Darüşşafaka’nın yararına TİM Show Center’da konser verdi. 2008 yılında Sezen Aksu ile başlayan, Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Funda Arar ve Sertab Erener ile devam eden Darüşşafaka yararına konser geleneğinin bu yılki temsilciliğini üstlenen Nilüfer, şarkılarını “eğitimde fırsat eşitliği” için söyledi. Nilüfer, Darüşşafakalı çocuklardan oluşan koro ile birlikte “Orada bir köy var uzakta” şarkısını büyük bir coşkuyla seslendirdi.

Müzisyen kimliğinin yanı sıra bugüne kadar pek çok hayır konseri düzenleyen ve 1997'de UNICEF’in iyi niyet elçisi ve Türkiye temsilcisi seçilen Nilüfer’in Darüşşafaka yararına verdiği konser hayırseverlerden yoğun ilgi gördü.

Geceden elde edilen gelir, Türkiye’nin dört bir köşesinden sınavla seçilen ve Darüşşafaka’da okuyan 1.000’e yakın öğrencinin eğitim, beslenme, giyim, barınma, sağlık gibi giderlerinin karşılanmasında kullanılacak.

UNICEF’in iyi niyet elçisiydi

Türk Pop Müzik tarihinin en önemli sanatçılarından Nilüfer (Nilüfer Yumlu), 1955'de, İstanbul Cihangir'de doğdu. İlkokulu Firuzağa İlkokulu’nda bitiren Nilüfer, orta öğrenimini ise İtalyan Kolejinde tamamladı. Nilüfer’in 1970 yılında, İtalyan Koleji Ortaokul ikinci sınıftayken Haftasonu Gazetesi nin düzenlediği ve "Sensiz Yıllarda" adlı şarkıyla katıldığı 4. Altın Plak Ses Yarışması’nda aldığı birincilik geleceğini belirledi. Bir anda yaşamı değişen Nilüfer'in profesyonel müzik yaşamı 1972 yılında "Kalbim Bir Pusula" isimli 45'liğiyle başladı.

1972 yılında “Kalbim Bir Pusula” adlı ilk 45’liğini Odeon Plak’tan piyasaya çıkaran Nilüfer, asıl çıkışını ise 1973 yılında yaptığı “Dünya Dönüyor” adlı 45’liği ile yakaladı ve yılın kadın şarkıcısı seçildi. Daha 17 yaşındayken bütün Türkiye ondan bahsetmiş ve yaşından fazla ödül almıştı.

Nilüfer, 1978 yılında “Grup Nazar” ile birlikte Türkiye’yi TRT adına Paris’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti.

1986 yılında, Antalya Aspendos’ta yapılan “Uluslararası Akdeniz Şarkı Yarışması”na katılan Nilüfer, Kayahan’ın “Geceler” adlı bestesini yorumlayarak ülkemize birincilik getirdi.

Nilüfer, müzikal kimliğinin yanı sıra hayırsever kimliği ile de tanınıyor. 1992 yılından itibaren UNİCEF ile ilgili çalışmalarına başladı. Geliri Bosna'lı çocuklara kalmak üzere büyük bir halk konseri gerçekleştirdi. 14 Kasım 1997'de UNICEF'in iyi niyet elçisi ve Türkiye temsilcisi seçildi. Türkiye'de ilk kez bir sanatçıya verilen bu unvan ile Nilüfer, manevi anlamda da sorumluluklar üstlenmiş oldu.

2000 yılında evlat edindiği Ayşe Nazlı adında bir kız çocuğu bulunan sanatçı, Ajda Pekkan, Nükhet Duru ve Sezen Aksu ile birlikte Türk pop müziğinin dört divasından biri olarak anılıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.