banner

Rektörler yurt dışına çıkıyor
YÖK'ün, rektörlerden oluşturacağı ekipler, yurt dışındaki yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yönelik FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin bilgilendirme ve aydınlatma çalışması yapacak.

 

yokYükseköğretim Kurulunca (YÖK), rektörlerden oluşturacak ekipler, heyetler halinde yurt dışındaki yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşlara yönelik FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışması gerçekleştirilecek.
YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, Kurul, FETÖ'nün darbe girişiminden sonra yurt dışındaki akademik camiadan gelen olumsuz tepkiler ve üniversitelerdeFETÖ/PDY terör örgütüne ilişkin alınan bazı kararlara ilişkin yapılan haksız eleştiriler üzerine harekete geçti.
Bu kapsamda ilk olarak YÖK, geçen hafta, darbe girişiminin ardından özellikle bin 577 dekanın istifasının istenmesine ve üniversitelerde açılan soruşturmalara yönelik yurt dışından gelen eleştiriler üzerine Türkiye'de darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar ile FETÖ/PYD'ye karşı alınan önlemleri içeren bir mektubu, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA), Avrupa Birliği (AB), Bologna Süreci Grubu'na, Türk-Amerikan Bilim İnsanları ve Akademisyenleri Birliğine (TASSA) gönderdi.
YÖK'ün ingilizce metninde özetle şunlar vurgulandı: "Adil olmayan eleştiriler nedeniyle, bu yanlış anlamaları gidermek için bu açıklamayı yapmak istedik. 15 Temmuz 2016'da, Türkiye'de demokratik seçimle başa gelmiş yasal hükümeti devirmek için bir darbe girişimi yaşanmıştır. Bu darbe girişimi, vatandaşların ve silahlı saldırılara kararlı bir şekilde karşı duran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde başarısız olmuştur. Türkiye devleti, vatandaşlarının ve parlamentodaki bütün muhalefet partilerinin desteğiyle, titiz bir şekilde bu saldırıyı yapanların üzerine gitmektedir. Demokrasiyi korumak ve yeniden inşa etmek, Türk devletinin ve kurumlarının işlevini devam ettirmek için gösterilen bu çabalar, olağanüstü tedbirlerin alınması gerektiğini göstermektedir. Dekanların istifası, bu gizli ve illegal örgütlerle bağların kopartılarak, üniversitelerin özerkliğinin yeniden sağlanması için atılması gereken adımların uygulanmasına zemin hazırlanması ve bu uygulamaların kolaylaştırılması bağlamında ele alınmalıdır."

 

Mektupta, darbe girişiminin vatandaşlar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde başarısız olduğu anlatılarak, "Türkiye'deki bu başarısız darbe girişimi göstermiştir ki, bu illegal silahlı yapılanma yükseköğretim kurumlarına sızmış ve bu illegal organizasyon ülke genelindeki okul ve üniversiteler ile güçlü bağlar kurmuştur. Dekanların istifası, bu gizli ve illegal örgütlerle bağların kopartılarak üniversitelerin özerkliğinin yeniden sağlanması için atılması gereken adımların uygulanmasına zemin hazırlanması ve bu uygulamaların kolaylaştırılması bağlamında ele alınmalıdır. Büyük olasılıkla süreç tamamlandıktan sonra çoğu üniversite dekanlarını görevlerine iade edecektir. Umuyoruz ki yukarıda bahsettiğimiz şeyler uluslararası kamuoyundaki yanlış anlamaları ortadan kaldıracaktır" ifadelerine yer verildi.
Mektup, Türkiye'de de Üniversitelerarası Kurul üyelerine, rektörlere, TÜBİTAK'a ve TÜBA'ya da iletildi, YÖK’ün web sitesinde de İngilizce olarak tüm kamuoyu ile paylaşıldı.

 

YÖK aktif davranmaya devam edecek
YÖK, bu konuda aktif davranmaya devam etme kararı aldı. Bu kapsamda, Avrupa Üniversiteler Birliği de (EUA) dahil olmak üzere ilgili olunan tüm kurum ve kuruluşlarla temasa geçilerek 15 Temmuz darbe girişiminde yaşanan tüm hainlikler detaylı aktarıldı.

 

Yurt dışına rektör heyetleri gönderilecek
YÖK, önümüzdeki günlerde rektörlerden oluşturacağı ekipleri bu kurumlara heyetler halinde göndererek yurt dışındaki yükseköğretim odaklı tüm kişi, kurum ve kuruluşları yerinde bilgilendirme ve aydınlatma çalışması gerçekleştirecek. 

 

YÖK Başkanı Saraç da devreye girecek
Bu kapsamda YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın eylül ayı içerisinde Brüksel’e giderek, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) Başkanının da aralarında bulunduğu ilgili birçok kuruluşun yetkilileriyle özel görüşmeler yapması planlanıyor.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.