banner

EURIE-2018 Eğitim Zirvesi Başlıyor
Dünyanın en büyük üçüncü eğitim zirvesi olan Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi’nin (Eurasian Higher Education Summit - EURIE) 3’üncüsü 14-16 Şubat 2018 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

eurie_2018Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ve Malezya Yükseköğretim Bakanı Idris Juho’nun açılış konuşmasını yapacağı konferansa, Avrasya Üniversiteler Birliği-EURAS- Başkanı Dr. Mustafa Aydın ile birlikte Tunus, Yemen ve Cezayir yükseköğretim bakanları da katılacak.

70’den Fazla Ülkeden 2 bin 500’ün Üzerinde Katılımcı
Avrasya Üniversiteler Birliği-EURAS desteği ve DEİK - Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu katkılarıyla bu yıl 3’üncüsü düzenlenecek olan Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi’ne 70’den fazla ülkeden 2 bin 500’ün üzerinde rektör, rektör yardımcısı, akademisyen ve uluslararası eğitim sektöründen uzman katılacak. 112 konuşmacının katılacağı zirvede, 42 panel ve seminer gerçekleşecek. Zirvede ayrıca, 250 üniversitenin standı da yer alacak.

Zirveye Büyük İlgi
Zirveye, Türkiye’den 300’e yakın devlet ve vakıf üniversitesi ile Rusya, Çin, Amerika, Birleşik Krallık, Ukrayna, Azerbaycan, İran, Irak, Malezya, İspanya, Almanya, Fransa ve KKTC’nin ülke bazında standları yer alacak.
Ülkemizin bölgesel ve küresel konumuna katkı yapması açısından büyük önem taşıyan Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi'nin temel amacı Türk yükseköğretiminin dünyaya açılmasını daha etkin bir hale getirmek ve Türkiye’deki üniversitelerin dünyanın marka üniversiteleri ile farklı alanlarda işbirliği yapmasına zemin hazırlamak.

‘Mekânsız Yaşam Boyu Eğitim’
Zirvenin açılışında ana konuşmacı olarak ülkemizin yurtdışındaki eğitim elçilerinden biri olan Kanada'nın en önemli ve büyük araştırma üniversitelerinden biri olan Waterloo Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur yer alacak. Olimpiyat şampiyonu ABD’li atlet Deedee Trotter da zirveye konuk konuşmacı olarak katılarak ‘başarısının sırrını’ katılımcılarla paylaşacak.

Avrasya Coğrafyasının Eğitim Politikaları Belirlenecek
EURIE 2018- Avrasya Uluslararası Yükseköğretim Zirvesi, dünyanın en büyük üçüncü uluslararası eğitim zirvesi olma özelliğini taşıyor.
Zirvede; ‘uluslararasılaşma, eğitim politikaları, öğrenci değişim programları, bölgenin eğitim stratejileri, trendleri ve fırsatlar konuşulacak. Ayrıca, ikili görüşmelerle işbirlikleri’ yapılacak.

EURAS (Avrasya Üniversiteler Birliği) Nedir?
EURAS, Batı ve Orta Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Asya'nın her yerinden 100’den fazla üniversite arasında işbirliğini teşvik ederek, Avrasya bölgesindeki eğitim standartlarının küresel gelişimi için çalışan kâr amacı gütmeyen bir uluslararası birliktir.
Bilinen uygarlıkların beşiği olan ve tüm dünya nüfusunun 2 / 3'üne sahip olan Avrasya bölgesi eğitim gelişmeleri ve kültürel akışlar açısından mükemmel bir merkez oluşturmaktadır.
EURAS, bölgesel üniversiteler için uluslararası bir eğitim platformu oluşturarak, üyelerine en iyi eğitim hizmetlerine geniş erişim için bir geçiş noktası olarak hizmet ediyor.
Dinamik ve iletişimsel bir ağ aracılığıyla uluslararasılaştırma amacına göre EURAS, küresel düzeyde en yüksek başarılara ulaşmak için çok çeşitli alanlarda yoğun bir şekilde çalışmaktadır.
En hızlı büyüyen yükseköğrenim derneklerinden biri olarak EURAS, üniversiteleri farklı jeopolitik ve kültürel geçmişe ait tüm yükseköğretim kurumlarını birbirine bağlamakta, diyaloglarını geliştirmekte ve en iyi uygulamaların değişim yollarını aramaya çalışmaktadır.

FAALİYET ALANLARI
EURAS, çeşitli akademik, sosyal ve kültürel alanlarda karşılıklı paylaşım için geniş ve üretken bir zemin oluşturmak amacıyla kurulmuştur. Belli bir aşamadan sonra atılan her adım, kendi ağ geçidini birçok başka yönü de beraberinde getirerek üyelerin ve birliğin faaliyetlerinin zenginleşmesine katkıda bulunacaktır.

AÇILIŞ PROGRAMI

Tarih   : 14 Şubat 2018 Çarşamba

Yer      : Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı

Saat    : 09:00-09:30   Karşılama ve Kayıt

              09:30-12:00 Açılış Töreni

                        Açış Konuşmaları

-          Dr. Mustafa Aydın – Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS Başkanı)

-          Dr. İsmet Yılmaz – Milli Eğitim Bakanı

-          Prof. Dr. Yekta Saraç – YÖK Başkanı

-          Idris Jusoh – Malezye Yükseköğretim Bakanı

Keynote Speaker

-          Prof. Dr. Feridun Hamdullahpur – Kanada Waterloo Üniversitesi Başkanı

Konuk Konuşmacı

-          DeeDee Trotter – Olimpiyat Şampiyonu Atlet (ABD)

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.