banner

Kur'an-ı Kerim dersinde dijital dönem
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda verilen Kur’an-ı Kerim derslerinin FATİH Projesi kapsamında etkileşimli tahtalar ve bilgisayar ortamında yapılmasına olanak veren interaktif öğretim materyali hazırladı.

MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü ortak çalışmayla geliştirilen interaktif Kur’an-ı Kerim öğretim materyali, eğitimde FATİH projesi kapsamında derslerde bilişim teknolojilerinden daha fazla yararlanmak amacıyla geliştirildi. 

Her sınıf düzeyinde, sınıf ortamında ve bireysel çalışmalarda öğretmen ve öğrencilerin yararlanması için tasarlanan Kur’an-ı Kerim dersi interaktif öğretim materyali, gerek örgün eğitimde gerekse yaygın eğitimde kullanılabilecek.

FATİH Projesi kapsamında Kur’an-ı Kerim derslerine yönelik hazırlanan interaktif öğretim materyalinden öğretmen ve öğrenciler, etkileşimli tahtalar ve bilgisayar ortamlarında yararlanabilecek. 

Kur’an-ı Kerim dersleri için hazırlanan interaktif öğretim materyali, her sınıf düzeyi için ayrı ayrı hazırlandı. Öğretim materyali, Bakanlığın eğitim bilişim ağı "www.eba.gov.tr/kuranuygulamasi" web adresinden erişime açıldı.

Materyalde neler var?

Materyalde harflerin mahreçlerinden telaffuzu, harekeli, cezimli, şeddeli veya medli okunuşları dinlenip izlenebiliyor. Yüzünden okunan bölümlerde farklı hafızların özgün okuyuşları ve okunan bölümlerin meali dinlenebiliyor. Dua ve sureler, sesli, görüntülü şekilde iki farklı hafızdan dinlenebiliyor. Yüzünden okunan bölümler, dua ve surelerin metni, bireysel okumalar ve koro okuyuşu için ekrana yansıtılabiliyor. 

“Tecvit Bilgisi” bölümünde Türkçe anlatımın yanı sıra konuda geçen örneklerin okunuşu ve tecvit örnekleri hem sesli hem de görüntülü olarak dinlenip izlenebiliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.