banner

Fatih Projesi'ne İTÜ desteği
İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Milli Eğitim Bakanlığı'nın eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla geliştirdiği FATİH Projesi'nin teknik danışmanlık ve Ar-Ge faaliyetlerine destek verecek.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, konuya ilişkin protokol, İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Rektörlük Binası'nda, Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) Genel Müdürü Dinçer Ateş tarafından imzalandı.

Törende konuşan Karaca, eğitimde fırsat eşitliği için İTÜ'nün elini taşın altına koyacağını belirtti. FATİH Projesi'ne destek vermenin önemine işaret eden Karaca, "Projede siber güvenlik ve bilgi güvenliği konularında direkt olarak yer alacağız. Teknik desteğin sağlanması, teknik şartnameler, teknik ara denetimler gibi desteklerimiz olacak. Konu sadece tablet, bilgisayar ve teknik enstrüman değil, onun yazılımı ve içeriği gibi konular da var. Ayrıca bilgi güvenliği kapsamında personel eğitimi, yazılım geliştirme, insan kaynaklarının eğitilmesinde aktif rol alacağız" ifadelerini kullandı. 

"İTÜ'nün birikimi ve desteği çok önemli"

YEĞİTEK Genel Müdürü Dinçer Ateş de FATİH Projesi'nin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeye yönelik Türkiye'nin en önemli ulusal projesi olduğunu vurgulayarak, projenin paydaşlarını çoğaltmaya ve ortak akıl oluşturmaya çalıştıklarını anlattı.

Ateş, "242 yıllık geçmişi olan köklü bir üniversiteden teknik destek almak ve paydaş olmak Milli Eğitim Bakanlığı için çok önemli. Hem insan kaynakları ve birikimi hem de akademik bakış açısıyla bize güç katıp, paydaş olacak. FATİH Projesi sadece bir donanım projesi değil, bir tablet projesi değil, bine yakın bileşeni ve alt başlığı olan bir proje" değerlendirmesinde bulundu. 

İTÜ projenin şu aşamalarında destek sunacak:

"Yazılım faaliyetlerinin yürütülmesi, içeriklerin sunulduğu portalların kullanışlılık testlerinin yapılması. Bilgi güvenliği kapsamında kurum personeline sunulacak eğitimlerin hazırlanması ve personel eğitimlerinin verilmesi. Yapılacak alımlara yönelik teknik şartnamelerin oluşturulması, ara denetimlerin yapılması, ekspertiz, muayene ve kabul işlemleri, etki analizleri, kalite testlerinin yapılması ve bilimsel raporların hazırlanması. Teknik destek sağlanması, zafiyet ve sızma testlerinin yapılması, gerekli önlemler konusunda danışmanlık hizmeti sağlanması." 

İmza törenine, İTÜ Bilişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Karaçuha ile bakanlık ve üniversite mensupları katıldı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.