banner

Meclis'te günün olayı, Bakan Avcı bakakaldı...
Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin görüşmelerinde, MHP Ankara Milletvekili Yeniçeri, toplantı başlamadan önce Milli Eğitim Bakanı Avcı'ya, adına düzenlediği karneyi sundu. Yeniçeri, "4+4+4=0" yazılı olan kağıdı da göstererek "4+4+4'ü topladılar 0'a indirgendi. İlk defa matematikte böyle bir durumla karşı karşıya kalınıyor. Dönem sonu olsaydı tasdikname verecektik ama 2015 sonunda inşallah tasdiknamelerini de alacaklardır" diye konuştu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin görüşmelerine başlandı.

Toplantı başlamadan önce, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya, adına hazırladığı karneyi sundu.

Yeniçeri, karneyi vermeden önce yaptığı açıklamada, karnedeki notları okudu ve karnedeki notların hepsinin bir gerekçeye dayalı olarak verildiğini söyledi.

Bakanlığın, Türk bayrağının abide şaheseri olan Arif Nihat Asya'nın "Bayrak" şiirini yasakladığını iddia eden Yeniçeri, şiirden bir bölüm okudu.

"4+4+4=0" yazılı olan kağıdı da gösteren Yeniçeri, "4+4+4'ü topladılar 0'a indirgendi. İlk defa matematikte böyle bir durumla karşı karşıya kalınıyor. Dönem sonu olsaydı tasdikname verecektik ama 2015 sonunda inşallah tasdiknamelerini de alacaklardır" diye konuştu.

Bunun üzerine AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün muhalefet sıralarına gelerek kağıdı aldı ve toplamanın sonucunun yanlış olduğunu söyledi.

Daha sonra AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca da "Milletin karnesi AK Parti yüzde 52" yazan bir karne hazırlayarak, Bakan Avcı'ya sundu.

Bu arada AK Parti ve CHP'li milletvekilleri arasında kısa süreli atışmalar yaşandı.

"Ortaklığınız hayırlı olsun"

Sunuş öncesi söz alan HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani, son dönemlerde komisyon çalışmalarının şov yaparak kendini ifade etme alanına dönüştürüldüğünü ve bundan rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

MHP Ankara Milletvekili Mehmet Günal da "Anlayamadım bizi mi kastediyor? Burada gelip 1 ay susup, sonra kalkıp helal olsun. Ortaklığınız hayırlı olsun" karşılığını verdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Recai Berber ise "Meclis'in en teknik ve yoğun çalışan komisyonunda bazı espriler, bazı dokümanlar ve argümanların kullanılması doğaldır. Bunu da toleransla karşılıyoruz" diye konuştu.

Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bütçe üzerinde sunumuna başladı.

Yeniçeri, not verdiği karnedeki notları şöyle açıkladı:

"Cumhuriyet değerleri ve Atatürk'e saygı: 1,

Ayakkabı kutusu kültürü ve ahlak bilgisi: 1,

Atanamayan öğretmenlere verilen sözleri tutma: 1,

Milli kültür ve eğitimi yaşama: 1,

Öğretmen atamaları: 1,

Okul yapma: 1,

Yargı kararlarının uygulanması: 1,

Uçakta özel ağırlama: 2,

Reza Zarrab’la ilişkiler: 2,

TÜRGEV ile çalışmalar: 5,

Paralel paranoyası: 5,

Milli duyguların törpülenmesi: 5,

Okul yakma: 5,

Adam kayırma: 5,

Öğretmen itibari kaybı: 5,

Aile birliğini bozma: 5,

Sansür: 5.

Fişleme: 5"

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.