banner

İnsandan çok teknolojiye yatırım yapıldı
2002 yılından bugüne kadar yaklaşık 13 yıllık süre zarfında eğitim – öğretim sektöründe öğrencinin eğitimi açısından çok fazla bir yatırım yapılmadığını belirten Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Yusuf Tavukçuoğlu, yatırımların genelde fiziki konum ve teknolojiye yapıldığını ifade etti. Tavukçuoğlu, “O kadar hızlı geçiş oldu ki yapılan yatırımı eğitim öğretime yansıtacak elemanları yetiştiremedik” dedi.

yusuf tavukçuoğlu13 yıllık AK Parti iktidarının eğitim politikalarını değerlendiren Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Yusuf Tavukçuoğlu, “13 yıl içerisinde sistemde yapılan değişikliklerin gençlerin yetiştirilmesinde ve ülkenin geleceği açısından çok hızlı bir şekilde alınan kararlarla niceliği arttırılırken nitelik anlamında çok değer kaybettik” diye konuştu.

Yapılan değişikliklerde diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi uzun uzun düşünülüp beyin fırtınaları yapılsaydı bugün bu sıkıntıların büyük bir bölümünü yaşamayacağımızı vurgulayan Tavukçuoğlu, “Örneğin sistemde dershaneler katılmak isteniyor ise ki bunun şekli böyle olmamalı idi, bir yanlışı dershaneleri temel eğitim liselerine çevirerek bir yanlışla düzeltmeye çalıştık” dedi.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM KURUMLARI 50’LERİN ALTINA DÜŞTÜ

4+4+4’e geçerken okul öncesi eğitimdeki karışıklıktan dolayı %50’lerin üzerinde olan okul öncesi eğitim kurumlarının 50’lerin altına düştüğünü kaydeden Tavukçuoğlu, “Aynı şekilde ilkokul ile ortaokul, ortaokul ile de lise arasında her açıdan kopukluklar var. Daha birçok şeyi sayabiliriz. İnşallah bundan sonraki süreçte eğitim- öğretimde acele kararlar almayız” diye konuştu.

EN ÇOK YATIRIM FİZİKİ KONUM VE TEKNOLOJİYE YAPILDI

2002 yılından bu güne kadar yaklaşık 13 yıllık süre zarfında eğitim – öğretim sektöründe öğrencinin eğitimi açısından çok fazla bir yatırım yapılmadığını dile getiren Yusuf Tavukçuoğlu, yatırımların genelde fiziki konum ve teknolojiye yapıldığını ifade etti. Tavukçuoğlu, “O kadar hızlı geçiş oldu ki yapılan yatırımı eğitim öğretime yansıtacak elemanları yetiştiremedik. Örneğin Fatih Projesi, yurt dışından alınan tabletler gibi” diyerek sözlerini sürdürdü.

TÜRK TOPLUMUNA HAS ÖZEL BİR SİSTEM OLUŞTURULMALI

Kurulacak yeni hükümetin eğitimin acil ihtiyaçlarına cevap verecek politikaları gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayan Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Yusuf Tavukçuoğlu, şunları söyledi:

“Öncelikle siyasi değil, siyasi çıkar ve kaygılarla karar almadan tamamen eğitimcilerin görüşleri doğrultusunda niteliği arttıracak daha eğitimli, bilgili öğretmen, daha duyarlı siyasiler ve anne babanın da içinde olduğu Türk toplumuna has özel coğrafi bölgelerimizin artılarını eksilerini içine alacak şekilde yeni bir yöntem, yeni bir sistem oluşturulmalıdır.”                

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.